Citat:
Ursprungligen postat av meii
I onsdags så bestämde denna mamma att det inte fanns någon annan utväg än att rädda henne och hennes två barn genom att försvinna från denna värld.
Hon väljer och ställa sig på järnvägsspåret, med sina barn i famnen, låta tåget tuta i trettio sekunder för att sedan avsluta lidandet.
Jag vill inte att hennes historia ska bli en i mängden, jag vill att det ska lyftas, återigen har någon ” mördats”, för att vi inte lyckas stoppa kvinnovåldet. Jag gråter för henne, hennes barn och för alla kvinnor som inte själv orkar lyfta frågan.
Låt oss sprida hennes historia.
Skrivet av en som var nära famijen.
Citat:
Ursprungligen postat av
xedrup
Någon har inte mördats. Två oskyldiga barn har mördats av sin mamma med hjälp av en tredje part (murder by proxy).
Hon är inget helgon som stod med gloria och mördades av sin man medan hon skyddade sina barn.
De offren som finns i denna händelse är:
1. Barnen
Om det stämmer som kvinnan påstår så skall de alltså ha misshandlats av sin far. Nu är de också mördade av sin mamma.
2. Lokföraren.
Han är så vitt jag vet inte anklagad för att ha misshandlat hennes barn. Men ändå blev det han som fick se tre personer, varav två barn, stå på spåret och sedan tvingas vara den som utför morden och självmordet. Och nu är han också ännu mer offer om det skall anses vara glorifierat handlade av kvinnan att blanda in honom i en vårdnadstvist och barnamord.
Eventuellt är mannen också ett offer om han faktiskt är oskyldig till det han anklagas för av påstådda anhöriga på internet.
Du utförde inte din tankegång till slutet.
För det yttersta ansvaret ligger på skattebetalarna och staten.
De förutsätts att kvinnor föder barn. - Bägge viktiga samhällsutvecklingen att samhällets kuggar fortsätter att snurra.
En del kuggar fallerar, genom missbruk, vanföreställningar, tics, tankevurpor, uppfattningar mm och i detta fall har en kugge, barnapappan fått ett hack i sin tankekugge (av uppfostran eller för oss främmande traditioner vet vi inte) genom att trakassera barnamodern så att hon förhindras att utföra sitt samhällsuppdrag. Dvs ta hand om barnen, uppfostra dem till dugliga svenska medborgare, vilket givetvis ska också vara pappans uppgift och arbeta.
Pappan ska inte hindra mammans delaktighet inom samhället och dess funktioner, vilket han uppenbarligen gjort under hela deras samlevnad. Pappan har inte tagit sitt eget samhälleliga ansvar att få samlivet att gå som på en räls utan satt bommar för mammans frihet likaså barnens rätt till mammans famn.
För att infrastrukturen ska fungera så behövs även lokförare betalda ur den osinliga skattekassan.
För sin yrkesutövning utbildas han, eller hon, att även hantera svåra situationer så som denna händelse. Naturligtvis blir han omhändertagen för att helas från traumat så att även därefter vara kapabel utöva sin uppgift inom samhället.
Så kom inte med perifera snyfthistorier när det tragiska är att en kvinna med barn drevs till ättestupan av en totalt värdelös make. En kvinna aktiv i samhället och ännu i fertil ålder valde att avsluta sin arvslinje pga denna värdelösa makes beteende mot kvinnor vilket samhället var inkapaciterat att sätta stopp från dag ett när makes missanpassning uppdagades.
Hans likar finns i tusetals runt omkring oss, så denna händelse är inte på något sätt unikt när kvinnor och barn mister livet.
Kuggarna ska smörjas regelbundet, men det har inte det översta samhällsskiktet, politiken, ännu inte förstått.