Citat:
Ursprungligen postat av
25cm-slak
Till att börja med finns inte begreppet "arresterad" i svenska rättsväsendet. Vidare kommer inte polisen och griper någon, därför att någon har ringt och påstått något i telefon. Vi lever trots allt i ett rättssamhälle.
Nämen ska du lära mig svenska

. Och hur rättsväsendet fungerar. Om jag ringer just nu till polisen och uppger att min make misshandlar mig, hotar mig och mina barn, så påstår du att de inte kommer att ta in honom på förhör?
Då har du absolut ingen aning om vad du pratar om. För så här går till i Sverige. Din man slår dig. Du ringer. Han blir häktad. Rättegång. Bedömer socialen att mamman inte kan skydda barnen när väl pappan har avsuttit sitt straff. Blir det en utredning. Bedömer rätten att det finns ett hot. Då är det LVU och skyddat boende. I Sverige försöker man att hålla ihop mor och barn. Då kan det bli en placering på ett familjehem ( mor tillsammans med barn)
Vill du ha mer fakta??????? Vill du veta hur man skriver en orosanmälan? För det vet jag. Då jag har skrivit flera