Citat:
Ursprungligen postat av
lillen-68
Dödsbodelägare är inte samma sak som arvingar.
Finns ett testamente till förmån för t.ex Ulf, är det bara Ulf som är dödsbodelägare.
Arvingar är de som via släktskap blir dödsbodelägare då testamente saknas.
Jag uppfattar att det är mer komplext än så.
Personer eller organisationer som ärver den avlidne på grund av ett testamente kallas för testamentstagare. Testamentstagare delas därefter upp i två kategorier, universella testamentstagare och legatarier.
När testatorn beslutar att mottagaren av egendomen ska få hela kvarlåtenskapen, viss andel eller överskottet kallas mottagaren för universell testamentstagare. För en universell testamentstagare är det därför inte fråga om rätten till en bestämd sak eller värde.
När det däremot rör sig om en utpekad ägodel i testamentet som ges bort kallas mottagaren för legatarie. En legatarie är inte dödsbodelägare i den avlidnes dödsbo.
Exempel på universell testamentstagare
Esbjörn avlider. Esbjörn skriver i testamente att Majkgård ska få ärva 100% av den totala kvarlåtenskapen.
Exempel på legatarie
Esbjörn avlider. Esbjörn skriver i testamente att Majkgård ska få sommarstugan, brorsbarnen ärver det de har rätt till enligt lag.