Citat:
Ursprungligen postat av
hasse3344
Du får prata med WHO om detta eftersom det är deras siffror. Dessutom är det väl precis tvärtom - att dödsfallen justerats ner efter granskning av socialstyrelsen. 2020 landade det väl på 6-7000? Dessutom vet alla att dessa människor förmodligen skulle dött vilken dag som helst. Så låt säga att 8-9000 som faktiskt dött AV covid. Då hamnar vi på 4 000 000 som varit i kontakt med viruset. Självklart finns det massor av barn och ungdomar som inte testats då det inte haft symptom. Detta är i enlighet med alla studier som räknat på mörkertal. Inte helt orimligt faktiskt. Oavsett om dödligheten verkligen är 0,2 eller 0,3 % så påverkar det inte mitt resonemang nämnvärt. 90% av de avlidna tillhör en riskgrupp och således är risken att dö utanför en riskgrupp extremt låg. 0,02% eller 0,03% gör ingen större skillnad.
WHO siffror är väl gamla och även en gissning?
Det finns 17 länder som redan nu rapporterat mer en 0,2% avlidna av hela befolkningen.
Om 0,2% stämmer så betyder det att alla i Ungern varit smittade minst en gång och hälften av befolkningen varit smittade 2 gånger redan. De har ju redan rapporterat in 0,31%avlidna av hela befolkningen.0
Dödligheten i covid kan inte vara lägre en vad vad 17 länder redan rapporterat. Eller hur menar du att dödligheten kan vara lägre en vad som redan har avlidit?