Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Jag förstår inte varför du ger dig in i tråden och letar upp tre år gamla inlägg för att tjafsa, men här har du resultaten från opinionsundersökningar mellan 2014 och 2018. Som vi alla kan se så underpresterar SD stort.
https://en.wikipedia.org/wiki/Opinion_polling_for_the_2018_Swedish_general_elect ion
Vad du inte förstår är att jag kritiserade Sverigedemokrater för att håna Alternativ för Sveriges dåliga valresultat istället för att erkänna sitt eget urusla valresultat. Ett parti som har ambitionen att bli regeringsbildande och Sveriges största parti ska inte jämföra sina valresultat med ett nystartat parti som försöker komma in i riksdagen. Samtidigt som ni hånar AfS så hånar sossar och moderater er. Ökningen mellan 2006 och 2010 var stor, ökningen mellan 2010 och 2014 var enorm. Ökningen mellan 2014 och 2018 var katastrofalt liten, speciellt i och med att vi samtidigt hade den så kallade flyktingkrisen färskt i minnet.
Antingen kämpar man för ett svenskt Sverige, eller så firar man att man minsann är den största hackkycklingen i riksdagen.
Wow, vilken skillnad. Och det är ju inte så att de inte redan haft 20-21% i opinionsundersökningarna.
Underpresterar stort? Om du faktiskt läser dig till siffrorna som du själv länkar så ser du hur SD i sista mätningarna har 17,4 hos skop, 17 hos sifo, 16,8 hos inizio, 17,2 hos demoskop, 16 procent hos TV4 valu och som mest 19 procent hos novus. Hur kan du kalla detta för "underpresterade grovt"? Att SD toppat på 20 procent hos vissa etablerade institut under mandatperioden får ses som brus eftersom för varje institut som ger högt för SD så gav andra institut ett resultat närmare SD:s valresultat. Uppenbarligen gjorde Sentio och yougov ett stort fel när de överskattade SD. Men det är sånt som händer. Precis som när de etablerade instituten gissade fel på SD 2014 medan sentio och yougov prickade rätt för SD samma år.
Jag skulle fortfarande inte kalla 4,6 procents ökning för "ett uruselt valresultat". Det hade knappast förändrat något om SD i det valet fick 20-21 procent istället för 17,5 eftersom JÖK+V fortfarande hade haft majoritet. Effekterna av ett resultat på 20 procent hade gett precis samma effekt som 17,5 gjorde, det vill säga att SD indirekt såg till att S tvingades regera sönder sig själva med kompromisser som sålde deras själ, som inneburit att liberalerna sedan de ingick i JÖK nu kommer åka ur riksdagen, att alliansen helt bröts och M/KD närmade sig SD samt radikaliserades, att C och MP bråkar om huruvida strandskyddet ska genomföras eller ej, att Vänsterpartiet inte längre är en dörrmatta och inneburit att Annie Lööf helt förlorat sitt mittenprojekt. Om man istället tänker långsiktigt (vilket såklart idealister som ni aldrig kan göra) så kommer denna rödgrönröra bädda för en konservativ seger 2022. Då skulle till och med ett resultat på 19 procent för SD räcka för formellt inflytande förutsatt att MP och L åker ur riksdagen. Detta har alltså SD:s 17,5 procent gett för effekt denna mandatperiod. Vad har afs gjort? Ni som trodde att ni skulle komma in i riksdagen kunde inte ens få en halv procent. Ni överhypade som fan. Det enda ni har åstadkommit är att Annie Lööf tack vare förlorade afs-röster fått en nyckelroll i svensk politik där hon kan rädda Löfvens arsle varenda gång i migrationspolitiken och energipolitiken bland annat med det sista mandatet.
Är det inte heller roligt när du säger att ökningen mellan 2006-2010 (+2,8 procent) var enorm medan du säger att SD:s ökning 2018 med (4,6 procent) inte är stor? Haha.
Visst kan jag hålla med om att 17,5 någonstans var en besvikelse eftersom förväntningarna var höga. Men de förväntningarna vi och resten hade var inte förankrade överhuvudtaget. Folk tappade verklighetsförankringen istället för att räkna in faktorer som att vi fortfarande har en naiv befolkning, många invandrare som har rösträtt, hur SD gjorde bort sig sista månaden och tappade en massa röster, att man inte kan öka med 7 procent i två val i rad och att tillväxtfasen förr eller senare stryps. Men SD har ändå fått till en avgörande effekt i svensk politik som bäddar för långsiktig vinst. Och det är det som är viktigast än huruvida SD kommer få 23 procent eller 20 procent.
Varför säger du "wow, vilken skillnad"? Man kan nästan tro att i din fantasifulla värld så är det underkänt om SD får under 51 procent. Du är fan extremt naiv. Vi ska för det första vara sjukt glada över att åtminstone 1/5 av svenskarna faktiskt tänker rösta på SD med tanke på att svenska kvinnor alltid röstar vänster, att media alltid hittar på något skit om SD, att befolkningen överlag sover och att vi har massor med röstberättigade invandrare som röstar rött. Vad mer begär du utifrån förutsättningarna? Att sen säga att SD tidigare hade 20 procent i mätningarna är en sanning med modifikation. Visserligen hade SD 20 procent även tidigare, men skillnaden är att golvet var betydligt lägre då. SD kunde alltså toppa någon gång på 20 procent medan man som lägst låg på 14-16 och generellt runt 17-18. Idag ligger SD mellan som lägst på 19 och har toppat på 25 (som under hösten 2019 och tidigvår 2020) genomgående vilket tyder på att SD kommer öka med minst 3 procentenheter i nästa val och att resultatet 2018 helt var i linje med mätningarna.