2021-07-08, 23:12
  #1849
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av brownie79
Kidnappning är bra mycket bättre än att mörda sina barn. Om man tänker som dig dvs. Hon hade ett jobb och hade mycket väl kunnat spara ihop en liten summa till flygbiljetter. Eller tagit ett lån vad som helst innan hon valt att mörda sina barn.
Här är nånting väldigt konstigt.
Kontot pikakahvi hävdade att MK:s föräldrar, dvs de mördade barnens morföräldrar sålde ett hus för att på det viset få ut LK som bodde kvar där efter att MK flyttat ut.

Köpte morföräldrarna ett nytt hus åt sin dotter MK?
Kanske kunde pengarna i så fall använts bättre?
Kände inte hennes föräldrar hjälpt henne mer handfast?
Citera
2021-07-08, 23:14
  #1850
Medlem
riskybizzys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av umlaut
Tåg går på räls, hur jagad jag än var skulle jag chansa på att kliva åt sidan än att prova att vinna över tåget.

Han kan väl iofs ha låst fast dem vid spåret. Märkligt hur alla tar för givet att mamman gjorde detta frivilligt. Kan mycket väl vara så men man måste vara öppen för andra alternativ.
Citera
2021-07-08, 23:14
  #1851
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Carinah78
Här är nånting väldigt konstigt.
Kontot pikakahvi hävdade att MK:s föräldrar, dvs de mördade barnens morföräldrar sålde ett hus för att på det viset få ut LK som bodde kvar där efter att MK flyttat ut.

Köpte morföräldrarna ett nytt hus åt sin dotter MK?
Kanske kunde pengarna i så fall använts bättre?
Kände inte hennes föräldrar hjälpt henne mer handfast?

Men, lägg det inte på hennes föräldrar….. 🙄
Citera
2021-07-08, 23:15
  #1852
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cuckslayer
Jag behöver inte smutskasta några rasfrämlingar. De sprider redan tillräckligt bra reklam om sig själva. Jo, kvinnan hade ett svenskt efternamn innan hon bytte efternamn. Det ser man ju på facebooklänken

Det är klart att jag tycker att det hela är djupt tragiskt. Framförallt för barnen.

Men vi vet fortfarande inte om det är hon. Hon tappar vänner verkar det som så det kan ju tyda på det är hon.

Man ser ju på det från tingsrätten att hon bytt tillbaka till sitt flicknamn.
Citera
2021-07-08, 23:16
  #1853
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkrikPanik
Helt annan psykologi bakom. Så nej. Mammor tar med sig barnen i döden & vill förskona lidande, pappor vill generellt straffa mamman & tar sällan sitt liv med barnen som inte förskonas från lidande. Det betyder INTE att papporna inte ska få hjälp i tid.

Det här var nog det enskilt mest korkade jag läst på flashback. Så kvinnor är är goda och dödar bara av barmhärtighet, men män dödar för att de vill djävlas så mycket det går?

Så ondskefulla leda kärringar är ovanliga?

Så dumt att jag saknar ord...
Citera
2021-07-08, 23:16
  #1854
Medlem
Oavsett hur det var i detta fall, så är det naivt att tro att man får någon hjälp av samhället. Barn som blir sexuellt utnyttjade, misshandlade etc har inte mycket rättigheter. Det har däremot föräldern. Föräldrar som misshandlat och mordhotat sina barn har fortfarande rätt till umgänge oavsett om barnet vill det eller inte. Likadant där barnen de facto omhändertagits och placerats i familjehem. Tanken är att barnen ska tillbaks till föräldrarna när de fått ordning på sig själva och sitt liv. Ett exempel är Lilla Hjärtat. Hade hennes familjehem vetat hur hon skulle lida och sen dödas hade de nog hellre ställt sig på spåret med henne. Allt är inte svart eller vitt.
Citera
2021-07-08, 23:16
  #1855
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beck86
Någon hade skrivit att en S*lly hade skrivit på sin Facebook om M*ria

Kan du skicka pm med info, hittar inte.
Citera
2021-07-08, 23:19
  #1856
Medlem
Svennis7254s avatar
I tråden har Meas 19 skrivet 19,39 nr (1604) i inlägget ligger en länk till vilka som hade köpt huset 2020, där står ett mans och ett kvinnonamn

I Pikalahvis inlägg 19.44 står att det var föräldrarna som ägde huset som såldes för en månad sedan ungefär så

Detta namn som står i länken som Meas 19 delade är ett helt annat förnamn på Pappan än vad som tidigare stått i tråden

Någon hade Kommenterat att pappan hade skrivit (som uppenbarligen tycks ha varit fel person) att han skulle ut på annat och att han inte sörjde, så därför kunde det inte vara MK som var kvinnan
__________________
Senast redigerad av Svennis7254 2021-07-08 kl. 23:36.
Citera
2021-07-08, 23:20
  #1857
Medlem
Roligt att antalet vänner på M’s facebook bara minskar och minskar…🤔
Citera
2021-07-08, 23:20
  #1858
Medlem
Här har vi en mamma som planerat tar med sina två barn ut på ett spår. De möter tillsammans ett snabbtåg, eventuellt har barnen ögonbindel.

Det framkommer att mamman ansökt i juni 2021 om kontaktförbud. Detta i anslutning till föräldrarnas försäljning av den gemensamma bostaden.

Kontaktförbud beviljas ej.

Mamman har skyddad identitet. Jobb eller tvist med maken oklart. Mamman har till synes fungerat och arbetat.

2-3 veckor går och mamman tar sina barn till platsen där hon växt upp. Hon för upp dem på spåret och de blir alla tre överkörda av tåget.

Det här kan jag inte annat än se som ett planerat mord om än med eventuella förmildrande omständigheter, såsom sjukdom eller hot.

Sjukdom kan jag förstå, men inte hot med det valet.

Har jag missat något?
Citera
2021-07-08, 23:22
  #1859
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av biancaJ
Äh fy fan, alla inlägg av den här typen. Vilket vansinne. Även om exet nu hotade med mord så är det ändå hon som gjorde slag i saken. Hon är mördaren. Sluta relativisera.

Fast du är ju dum på riktigt också.

Säg att pappan var pedofil eller torterade sina barn, ska hon då bara gilla läget och släppa dit dem?

När man inte har hela storyn så är det svårt att ”välja sida”.

Såklart tvärilla att barn dött, men vi vet inte varför hon valde som hon gjorde.
Citera
2021-07-08, 23:23
  #1860
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tolvan
Finns det något som inte säger att mannen jagade upp dem på spåret framför tåget? Vet vi ens att det var ett självmord + mord?

Citat:
Ursprungligen postat av riskybizzy
Han kan väl iofs ha låst fast dem vid spåret. Märkligt hur alla tar för givet att mamman gjorde detta frivilligt. Kan mycket väl vara så men man måste vara öppen för andra alternativ.

Polisen sade tidigt i tidningarna att de letar inte efter ngn mer/annan gärningsman. Det måste alltså ha varit övertydligt vem det var som gjort det, dvs den som var med på spåret. (Det finns länkat och nämnt flera ggr i tråden, orkar dock ej leta nu).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in