Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Men hallå. Det dog 13224 under tolv månader. Det har aldrig någonsin dött lika många i influensan. Påståendet att Covid inte är typ farligare än influensan är ett påhitt från lögnare och antivaxxpatrask som antagligen förlorade jobbet som fet busschaufför och nu typ vill ha jobbet tillbaka för att de inte orkar sitta och ljuga på flashback mera. Det där svamlet om att Covid inte är farligare än influensan borde faktiskt förbjudas och straffas med fängelse.
Covid är helt klart farligare än influensan i en tidigare oexponerad befolkning. Men det är inte där vi är idag. Vi har både vaccinerat riskgrupper och har en stor grupp med genomgången infektion.
För en yngre eller vaccinerad befolkning är covid inte farligare än influensan.
Det är en rätt tröttsam nivå här inne stundtals. På ena sidan så har vi såna Kurt-Sune som tror att kosten löser allt och på andra sidan de som tror att covid är digerdöden.
Enkla lösningar på svåra problem finns sällan. Man kan inte lösa allt med kostförändringar eller stängda skolor hur mycket man än vill.
Viruset är så pass utbrett i världen att vi kommer behöva leva med det. Några av de som tidigare gick bort i influensan kommer nu dö i covid istället.
Själv valde jag att ta vaccinet men tycker det ska få vara upp till var och en hur man gör. Vaccinpass är en idiotisk idé som bara kommer kosta en massa pengar för att sedan vara helt överspelat om något år när de som vill är vaccinerade.
Innan ni kommer dragandes med långtidscovid... post-virala komplikationer är inget nytt. Det var bara inget vi pratade om tidigare när det inte gick att sälja fear porn med hjälp av det. Ni brydde er inte ett skit om de som drabbades av långtida symptom efter en förkylning eller influensa tidigare lika lite som ni brydde er om gamlingar som dog i influensan.
Med ni menar jag tokalarmisterna i tråden och inte specifikt det inlägg jag citerade.