Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Bra att det nu var klarlagt. L har återigen visat att man är ett trovärdigt borgerligt parti.

Hoppas du är sarkastisk?
Trovärdigheten får sig en ganska stor smäll när de väntar med att bestämma sig att rösta rött tills de vet att det inte spelar någon roll.
"Vi vill se en borgerlig regering! (så länge vi slipper extraval just nu" mvh L)
Citat:
Ursprungligen postat av
Jiren
L är djupt splittrade och har absolut ingenting vettigt att tillföra. Partiet skulle bara bli grus i maskineriet för SD-M-KD, m.a.o en lika stor vagel under ögonlocket som Miljöpartiet är för den rödgröna röran. Och Liberalernas trovärdighet ger jag inte fem öre för så länge partiledningen inte lyckas piska Erik Ullenhags skräniga fanclub till att välja mellan lydnad eller uteslutning.
Bäst för Sverige om både L och MP försvinner ut ur riksdagshuset
Helt enig. Vore ett sänke på en borgerlig regering, en bromskloss för alla stora beslut som behöver göras i fråga om migration, brott&straff osv. Precis som S skulle mått bättre av att slippa bry sig om Mp sista 8 åren, kommer M/KD inte vilja behöva ta hänsyn till en gnällig trilskande lilleputt i hörnet av sitt regeringsunderlag. Jag tror helt ärligt att jag uppskattat dagens regering mer ifall Mp åkt ur.
Nej, deras trovärdighet är = 0. Bäst vore om de ligger under 2% i undersökningarna framöver så att deras väljare sprids för vinden och hittar nya hem hos M/KD/C/S. Likadant med Mp, de får mycket gärna åka ut. Sverige är i desperat behov av stora förändringar i stora frågor, det går inte att genomföra dem med sådana som L och Mp som spjärnar emot och vars mandat behövs för att få majoritet.