2021-07-06, 18:19
  #37717
Medlem
Prinzezzans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av exsist
Tack för svar.
Förstod jag det rätt att han varit boende i Kristinehamn det sista året han och U var tillsammans?
Trodde att han arbetade senare än så i Kristinehamn eller så fick han kompisar där, och var på besök vid senare tillfällen?

Ja, han bodde i Kristinehamn och jobbade där (på Statt, tror jag att det var). När Helena försvann arbetade han på någon restaurang (på/vid Landvetters flygplats?), om jag minns rätt. Jag vet inte om han jobbade i K-hamn igen senare. Han kan ha fått kompisar där, och varit där och hälsat på, men det är inget jag vet eller har några minnen om att ha hört.

Ursäkta mina "osäkra" svar, men det var ju några år sedan nu.
Citera
2021-07-06, 22:02
  #37718
Medlem
Vem är det som brutit ihop på ngn fest och erkänt alltihop?

BW?
Citera
2021-07-06, 22:36
  #37719
Medlem
Ja..detta kan stämma..hört skvaller om rejält fyllebryt av vederbörande🤔
Vet ej vem som hörde...var det i Lockerudszonen tror jag?
Citera
2021-07-07, 08:00
  #37720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Madelenfranskogen
Vem är det som brutit ihop på ngn fest och erkänt alltihop?

BW?
Ja detta har man ju hört flera gånger under trådens lopp.
Ingen som vet vad som hände eller blev sagt..?
Citera
2021-07-07, 09:00
  #37721
Medlem
Serj.Tankians avatar
Tänkte här beskriva vad jag tror hände när en kvinna oförklarligt försvann ifrån en svensk stad en sommarnatt för länge sedan.

Det finns inget ont uppsåt ifrån början utan det som sker denna natt är en kombination av maximal olycklig slump, tillfällig galenskap och en improviserad men skickligt, målmedvetet gjord städoperation.
Läs igen det några gånger, fundera på detaljerna och hur det skapar en helhetsbild.

Vad som finns i detta fallet är flera vittnen vars tidsanvisningar som ger en klar bild av vad som hände.
Tiderna är så tajta så att teorin att kvinnan skulle gått hem och blivit observerad av det sk brovittnet inte kan stämma.
En bil måste varit inblandad ifrån början för att kunna få bort kroppen och få de inblandade att försvinna.
Det är två personer inblandade inte mer. Det hade inte funkat med fler inblandade och att göra den överenskommelsen och hålla tyst om det som beskrivs längre ner i texten.
Lägger man pusselbitarna på rätt sätt blir det ganska logiskt.


Så vad händer då?

Kvinnan ringer under natten hem och berättar vad som händer på stadshotellet. Personen som tar emot samtalet är orolig för kvinnans trygghet och ber kvinnan att ta en taxi hem för säkerhets skull.

Kvinnan lämnar stadshotellet när det stänger, tiden är då strax efter kl 2 ,och hon börjar gå hemåt. Hon är inte speciellt berusad så omdömet är intakt. Hon har dock ett dilemma, hon hade ju lovat att komma hem säkert med bil. Slumpen gör att hon stöter på en bil med två personer i. Kvinna känner minst en av dem väl, troligen föraren och ber om skjuts hem.

Föraren, som härefter kallas F, ställer självklart upp men är inte beredd att köra kvinnan ända hem, det är en omväg att köra söderut men kompromissen blir att släppa av kvinnan på Ekuddenvägen. Där finns en stig som kvinnan kan gå för att komma hem. Väl framme inser kvinnan att den smala stigen genom skogen i mörkret inte känns speciellt trygg. Kvinnan frågar då om någon vill följa henne hem. Passageraren, som härefter kallas P ställer upp. F sitter kvar i bilen som nu är parkerad på Ekuddenväggen där stigen börjar.

Fram tills nu är allt helt normalt.
Att P är berusad inser både F och kvinnan men de missar att han är i psykisk obalans.
Väl inne på stigen sker galenskapen, P attackerar kvinnan och dödar henne. F uppfattar detta och lämnar bilen, han kommer dock fram försent. Kvinnan är redan död. Ett gräl uppstår mellan F och P. Klockan är då ca 2.15, allt detta har uppfattats av vittnet med hunden som hört två män som skriker/grälar och även hört en kvinna som skriker. P och F lämnar kvinnan och går tillbaka till bilen. Detta uppfattar också kvinnan med hunden då hon hör bildörrarna som slåss igen.

Vilka är då F och P?
P har definitivt varit stadshotellet den kvällen, han är kraftigt berusad och någon händelse under kvällen har påverkat honom så han är inte i balans.
F kan också ha varit på stadshotellet men kan lika gärna vara personen som agerar taxi för P.

Tillbaka till bilen, kl 2:15, F och P måste fatta ett beslut hur man ska tackla detta.
P, som precis gjort det otänkbara, är inte kapabel att fatta några beslut, F tar över och bestämmer nu vad som ska ske.
De flesta människor i denna situation hade överlämnat sig till polisen eller flytt platsen så snabbt som möjligt. F bestämmer istället att de ska klara sig ur detta till vilket pris som helst.
De måste försvinna och den döda kvinnan likaså. Försvinner kroppen kan de aldrig dömas även om de skulle bli utpekade. På Ekuddenvägen vågar man inte stå kvar med bilen, alltför mycket folk rör sig där under sommaren, även nattetid. Ett vittne där som sett bilen stå parkerad vid stigen hade nog tyckt det var märkligt och skapat sig en minnesbild av händelsen.
Någon av P eller F har så bra kännedom om området att de vet att det går att köra runt via cykelvägen och komma fram till lekplatsen där stigen mynnar ut. Här är risken mindre att bli sedd och de kan agera mer ostört.

De gör så och blir observerade av killarna i bilen på Hällristningsvägen ca kl 2:30. Kroppen hämtas upp, kvinnans skor faller av och kastas in i skogen då de inte kan ta dem med sig. Vid lekplatsen faller flera av kvinnans ringar av och man lämnar även dessa.
Killarna på Hällristningsvägen noterar än en gång bilen, fast nu körande i motsatt riktning, tiden är nu ca 2:45.
Därefter försvinner de och lyckas hålla sig undan.

Vilka är då F och P och vad har de för relation?
F är snabbtänkt, smart, analyserande, planerande. Hans misstag den natten är att missa att P är kraftigt påverkad och ur balans.
P är killen som kanske, före denna natten, är känd för att kunna brusa upp när han är berusad. Efter denna händelsen bör han ha blivit mer försiktig med alkohol och mer kontrollerad.

Någon av dem har bra kunskap om området vid vid stigen. Kunskapen att det går att köra runt längs cykelvägen och vända på lekplatsen finns där. Detta bekräftas av att killarna i bilen på hällristningsvägen inte ser någon person som springer längs cykelvägen för att reka innan kl 2:30.

De är troligen boende Norr eller Öster om centrala Mariestad, tillräckligt långt bort för att man ska behöva bilen hem ifrån centrala Mariestad men ändå så pass nära att de känner väl till Ekuddenområdet.

Kvinnan känner minst en av dem väldigt väl, troligen föraren. F äger en mindre ljus bil.


Vad har de då för relation mellan sig eller rättare sagt varför är F beredd att ta alla dessa risker för att rädda P ur situationen?
Om vi backar tillbaka till kl 2:30, F och P sitter i bilen på Ekuddenvägen. F har olika val att göra, han kan antingen lämna över P till polisen eller kan de fly fältet så snabbt som möjligt.

Han väljer det absolut jobbigaste, mest riskfyllda och svåraste. F ska se till att P klarar sig ifrån detta och detta gör att även F blir medskyldig. De ska ta med sig kroppen och den försvinna, sedan kan de förneka sin inblandning även om något vittne skulle peka ut dem.

Detta måste betyda något i vilken relation de står till varandra. Vem är man beredd att begå ett allvarligt brott för?
Kan det vara en far-son relation, kan de vara bröder eller kusiner?

Polisen börjar senare kartlägga alla som var på stadshotellet och uppmanar dem att höra av sig. Troligen anmäler sig då P frivilligt till förhör. P och F ger varandra alibi för natten. De bör finnas med i polisens register om förhörda personer som var på stadshotellet.
De vet inte vad andra vittnet kan ha sett därför måste de hålla sig så nära sanningen som möjligt. Ljuga om detta och bli avslöjade, kunde gjort att de hamnade på polisens radar.

De här två har klarat av att leva med detta brottet i mer än 29 år nu, ingen har pratat bredvid mun och ingen i deras närhet har fattat några misstankar. De klarar att behålla hemligheten pga av de har en nära relation till varandra.
Efter den natten göra man allt för att smälta in och leva vanliga Svensson liv igen. Vilket de onekligen klarat perfekt.
Om P var känd för att dricka för mycket tidiga och kunna brusa upp så är han betydligt mer restriktiv och kontrollerad efter denna natten. P är den svaga länken av de här två.
F är något helt annat, han är målmedveten, analyserande, en smart kille. Han borde klara sig bra i livet.


Det här är två stabila , laglydiga personer som lever stabila liv och det som skedde den natten var ett misstag som skulle döljas till vilket pris som helst. Ingen av dem har har fått psykiska problem eller börjat använda droger, hade det varit så hade detta läckt ut för länge sen. De har kanske familjer idag och alldeles för mycket att förlora om sanningen kom fram. Så även om ni skulle kunna räkna ut vilka som ligger bakom detta så kommer de aldrig att erkänna.

Dessa två gjorde allt för att försvinna ur blickfånget efter kl 2:45 den natten. Så alla ni pekar ut här i tråden som irrade runt i centrala Mariestad efter denna tiden har inget med kvinnans försvinnande att göra. De hade bara oturen att vara på fel plats vid fel tidpunkt.
Citera
2021-07-07, 09:34
  #37722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serj.Tankian
Tänkte här beskriva vad jag tror hände när en kvinna oförklarligt försvann ifrån en svensk stad en sommarnatt för länge sedan.

Det finns inget ont uppsåt ifrån början utan det som sker denna natt är en kombination av maximal olycklig slump, tillfällig galenskap och en improviserad men skickligt, målmedvetet gjord städoperation.
Läs igen det några gånger, fundera på detaljerna och hur det skapar en helhetsbild.

Vad som finns i detta fallet är flera vittnen vars tidsanvisningar som ger en klar bild av vad som hände.
Tiderna är så tajta så att teorin att kvinnan skulle gått hem och blivit observerad av det sk brovittnet inte kan stämma.
En bil måste varit inblandad ifrån början för att kunna få bort kroppen och få de inblandade att försvinna.
Det är två personer inblandade inte mer. Det hade inte funkat med fler inblandade och att göra den överenskommelsen och hålla tyst om det som beskrivs längre ner i texten.
Lägger man pusselbitarna på rätt sätt blir det ganska logiskt.


Så vad händer då?

Kvinnan ringer under natten hem och berättar vad som händer på stadshotellet. Personen som tar emot samtalet är orolig för kvinnans trygghet och ber kvinnan att ta en taxi hem för säkerhets skull.

Kvinnan lämnar stadshotellet när det stänger, tiden är då strax efter kl 2 ,och hon börjar gå hemåt. Hon är inte speciellt berusad så omdömet är intakt. Hon har dock ett dilemma, hon hade ju lovat att komma hem säkert med bil. Slumpen gör att hon stöter på en bil med två personer i. Kvinna känner minst en av dem väl, troligen föraren och ber om skjuts hem.

Föraren, som härefter kallas F, ställer självklart upp men är inte beredd att köra kvinnan ända hem, det är en omväg att köra söderut men kompromissen blir att släppa av kvinnan på Ekuddenvägen. Där finns en stig som kvinnan kan gå för att komma hem. Väl framme inser kvinnan att den smala stigen genom skogen i mörkret inte känns speciellt trygg. Kvinnan frågar då om någon vill följa henne hem. Passageraren, som härefter kallas P ställer upp. F sitter kvar i bilen som nu är parkerad på Ekuddenväggen där stigen börjar.

Fram tills nu är allt helt normalt.
Att P är berusad inser både F och kvinnan men de missar att han är i psykisk obalans.
Väl inne på stigen sker galenskapen, P attackerar kvinnan och dödar henne. F uppfattar detta och lämnar bilen, han kommer dock fram försent. Kvinnan är redan död. Ett gräl uppstår mellan F och P. Klockan är då ca 2.15, allt detta har uppfattats av vittnet med hunden som hört två män som skriker/grälar och även hört en kvinna som skriker. P och F lämnar kvinnan och går tillbaka till bilen. Detta uppfattar också kvinnan med hunden då hon hör bildörrarna som slåss igen.

Vilka är då F och P?
P har definitivt varit stadshotellet den kvällen, han är kraftigt berusad och någon händelse under kvällen har påverkat honom så han är inte i balans.
F kan också ha varit på stadshotellet men kan lika gärna vara personen som agerar taxi för P.

Tillbaka till bilen, kl 2:15, F och P måste fatta ett beslut hur man ska tackla detta.
P, som precis gjort det otänkbara, är inte kapabel att fatta några beslut, F tar över och bestämmer nu vad som ska ske.
De flesta människor i denna situation hade överlämnat sig till polisen eller flytt platsen så snabbt som möjligt. F bestämmer istället att de ska klara sig ur detta till vilket pris som helst.
De måste försvinna och den döda kvinnan likaså. Försvinner kroppen kan de aldrig dömas även om de skulle bli utpekade. På Ekuddenvägen vågar man inte stå kvar med bilen, alltför mycket folk rör sig där under sommaren, även nattetid. Ett vittne där som sett bilen stå parkerad vid stigen hade nog tyckt det var märkligt och skapat sig en minnesbild av händelsen.
Någon av P eller F har så bra kännedom om området att de vet att det går att köra runt via cykelvägen och komma fram till lekplatsen där stigen mynnar ut. Här är risken mindre att bli sedd och de kan agera mer ostört.

De gör så och blir observerade av killarna i bilen på Hällristningsvägen ca kl 2:30. Kroppen hämtas upp, kvinnans skor faller av och kastas in i skogen då de inte kan ta dem med sig. Vid lekplatsen faller flera av kvinnans ringar av och man lämnar även dessa.
Killarna på Hällristningsvägen noterar än en gång bilen, fast nu körande i motsatt riktning, tiden är nu ca 2:45.
Därefter försvinner de och lyckas hålla sig undan.

Vilka är då F och P och vad har de för relation?
F är snabbtänkt, smart, analyserande, planerande. Hans misstag den natten är att missa att P är kraftigt påverkad och ur balans.
P är killen som kanske, före denna natten, är känd för att kunna brusa upp när han är berusad. Efter denna händelsen bör han ha blivit mer försiktig med alkohol och mer kontrollerad.

Någon av dem har bra kunskap om området vid vid stigen. Kunskapen att det går att köra runt längs cykelvägen och vända på lekplatsen finns där. Detta bekräftas av att killarna i bilen på hällristningsvägen inte ser någon person som springer längs cykelvägen för att reka innan kl 2:30.

De är troligen boende Norr eller Öster om centrala Mariestad, tillräckligt långt bort för att man ska behöva bilen hem ifrån centrala Mariestad men ändå så pass nära att de känner väl till Ekuddenområdet.

Kvinnan känner minst en av dem väldigt väl, troligen föraren. F äger en mindre ljus bil.


Vad har de då för relation mellan sig eller rättare sagt varför är F beredd att ta alla dessa risker för att rädda P ur situationen?
Om vi backar tillbaka till kl 2:30, F och P sitter i bilen på Ekuddenvägen. F har olika val att göra, han kan antingen lämna över P till polisen eller kan de fly fältet så snabbt som möjligt.

Han väljer det absolut jobbigaste, mest riskfyllda och svåraste. F ska se till att P klarar sig ifrån detta och detta gör att även F blir medskyldig. De ska ta med sig kroppen och den försvinna, sedan kan de förneka sin inblandning även om något vittne skulle peka ut dem.

Detta måste betyda något i vilken relation de står till varandra. Vem är man beredd att begå ett allvarligt brott för?
Kan det vara en far-son relation, kan de vara bröder eller kusiner?

Polisen börjar senare kartlägga alla som var på stadshotellet och uppmanar dem att höra av sig. Troligen anmäler sig då P frivilligt till förhör. P och F ger varandra alibi för natten. De bör finnas med i polisens register om förhörda personer som var på stadshotellet.
De vet inte vad andra vittnet kan ha sett därför måste de hålla sig så nära sanningen som möjligt. Ljuga om detta och bli avslöjade, kunde gjort att de hamnade på polisens radar.

De här två har klarat av att leva med detta brottet i mer än 29 år nu, ingen har pratat bredvid mun och ingen i deras närhet har fattat några misstankar. De klarar att behålla hemligheten pga av de har en nära relation till varandra.
Efter den natten göra man allt för att smälta in och leva vanliga Svensson liv igen. Vilket de onekligen klarat perfekt.
Om P var känd för att dricka för mycket tidiga och kunna brusa upp så är han betydligt mer restriktiv och kontrollerad efter denna natten. P är den svaga länken av de här två.
F är något helt annat, han är målmedveten, analyserande, en smart kille. Han borde klara sig bra i livet.


Det här är två stabila , laglydiga personer som lever stabila liv och det som skedde den natten var ett misstag som skulle döljas till vilket pris som helst. Ingen av dem har har fått psykiska problem eller börjat använda droger, hade det varit så hade detta läckt ut för länge sen. De har kanske familjer idag och alldeles för mycket att förlora om sanningen kom fram. Så även om ni skulle kunna räkna ut vilka som ligger bakom detta så kommer de aldrig att erkänna.

Dessa två gjorde allt för att försvinna ur blickfånget efter kl 2:45 den natten. Så alla ni pekar ut här i tråden som irrade runt i centrala Mariestad efter denna tiden har inget med kvinnans försvinnande att göra. De hade bara oturen att vara på fel plats vid fel tidpunkt.
Detta var bra skrivit! Man tar direkt in det och hjärnan börjar jobba.
Har du någon tanke om vilka dessa personer kan vara?
Citera
2021-07-07, 09:56
  #37723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serj.Tankian
Tänkte här beskriva vad jag tror hände när en kvinna oförklarligt försvann ifrån en svensk stad en sommarnatt för länge sedan.

Det finns inget ont uppsåt ifrån början utan det som sker denna natt är en kombination av maximal olycklig slump, tillfällig galenskap och en improviserad men skickligt, målmedvetet gjord städoperation.
Läs igen det några gånger, fundera på detaljerna och hur det skapar en helhetsbild.

Vad som finns i detta fallet är flera vittnen vars tidsanvisningar som ger en klar bild av vad som hände.
Tiderna är så tajta så att teorin att kvinnan skulle gått hem och blivit observerad av det sk brovittnet inte kan stämma.
En bil måste varit inblandad ifrån början för att kunna få bort kroppen och få de inblandade att försvinna.
Det är två personer inblandade inte mer. Det hade inte funkat med fler inblandade och att göra den överenskommelsen och hålla tyst om det som beskrivs längre ner i texten.
Lägger man pusselbitarna på rätt sätt blir det ganska logiskt.


Så vad händer då?

Kvinnan ringer under natten hem och berättar vad som händer på stadshotellet. Personen som tar emot samtalet är orolig för kvinnans trygghet och ber kvinnan att ta en taxi hem för säkerhets skull.

Kvinnan lämnar stadshotellet när det stänger, tiden är då strax efter kl 2 ,och hon börjar gå hemåt. Hon är inte speciellt berusad så omdömet är intakt. Hon har dock ett dilemma, hon hade ju lovat att komma hem säkert med bil. Slumpen gör att hon stöter på en bil med två personer i. Kvinna känner minst en av dem väl, troligen föraren och ber om skjuts hem.

Föraren, som härefter kallas F, ställer självklart upp men är inte beredd att köra kvinnan ända hem, det är en omväg att köra söderut men kompromissen blir att släppa av kvinnan på Ekuddenvägen. Där finns en stig som kvinnan kan gå för att komma hem. Väl framme inser kvinnan att den smala stigen genom skogen i mörkret inte känns speciellt trygg. Kvinnan frågar då om någon vill följa henne hem. Passageraren, som härefter kallas P ställer upp. F sitter kvar i bilen som nu är parkerad på Ekuddenväggen där stigen börjar.

Fram tills nu är allt helt normalt.
Att P är berusad inser både F och kvinnan men de missar att han är i psykisk obalans.
Väl inne på stigen sker galenskapen, P attackerar kvinnan och dödar henne. F uppfattar detta och lämnar bilen, han kommer dock fram försent. Kvinnan är redan död. Ett gräl uppstår mellan F och P. Klockan är då ca 2.15, allt detta har uppfattats av vittnet med hunden som hört två män som skriker/grälar och även hört en kvinna som skriker. P och F lämnar kvinnan och går tillbaka till bilen. Detta uppfattar också kvinnan med hunden då hon hör bildörrarna som slåss igen.

Vilka är då F och P?
P har definitivt varit stadshotellet den kvällen, han är kraftigt berusad och någon händelse under kvällen har påverkat honom så han är inte i balans.
F kan också ha varit på stadshotellet men kan lika gärna vara personen som agerar taxi för P.

Tillbaka till bilen, kl 2:15, F och P måste fatta ett beslut hur man ska tackla detta.
P, som precis gjort det otänkbara, är inte kapabel att fatta några beslut, F tar över och bestämmer nu vad som ska ske.
De flesta människor i denna situation hade överlämnat sig till polisen eller flytt platsen så snabbt som möjligt. F bestämmer istället att de ska klara sig ur detta till vilket pris som helst.
De måste försvinna och den döda kvinnan likaså. Försvinner kroppen kan de aldrig dömas även om de skulle bli utpekade. På Ekuddenvägen vågar man inte stå kvar med bilen, alltför mycket folk rör sig där under sommaren, även nattetid. Ett vittne där som sett bilen stå parkerad vid stigen hade nog tyckt det var märkligt och skapat sig en minnesbild av händelsen.
Någon av P eller F har så bra kännedom om området att de vet att det går att köra runt via cykelvägen och komma fram till lekplatsen där stigen mynnar ut. Här är risken mindre att bli sedd och de kan agera mer ostört.

De gör så och blir observerade av killarna i bilen på Hällristningsvägen ca kl 2:30. Kroppen hämtas upp, kvinnans skor faller av och kastas in i skogen då de inte kan ta dem med sig. Vid lekplatsen faller flera av kvinnans ringar av och man lämnar även dessa.
Killarna på Hällristningsvägen noterar än en gång bilen, fast nu körande i motsatt riktning, tiden är nu ca 2:45.
Därefter försvinner de och lyckas hålla sig undan.

Vilka är då F och P och vad har de för relation?
F är snabbtänkt, smart, analyserande, planerande. Hans misstag den natten är att missa att P är kraftigt påverkad och ur balans.
P är killen som kanske, före denna natten, är känd för att kunna brusa upp när han är berusad. Efter denna händelsen bör han ha blivit mer försiktig med alkohol och mer kontrollerad.

Någon av dem har bra kunskap om området vid vid stigen. Kunskapen att det går att köra runt längs cykelvägen och vända på lekplatsen finns där. Detta bekräftas av att killarna i bilen på hällristningsvägen inte ser någon person som springer längs cykelvägen för att reka innan kl 2:30.

De är troligen boende Norr eller Öster om centrala Mariestad, tillräckligt långt bort för att man ska behöva bilen hem ifrån centrala Mariestad men ändå så pass nära att de känner väl till Ekuddenområdet.

Kvinnan känner minst en av dem väldigt väl, troligen föraren. F äger en mindre ljus bil.


Vad har de då för relation mellan sig eller rättare sagt varför är F beredd att ta alla dessa risker för att rädda P ur situationen?
Om vi backar tillbaka till kl 2:30, F och P sitter i bilen på Ekuddenvägen. F har olika val att göra, han kan antingen lämna över P till polisen eller kan de fly fältet så snabbt som möjligt.

Han väljer det absolut jobbigaste, mest riskfyllda och svåraste. F ska se till att P klarar sig ifrån detta och detta gör att även F blir medskyldig. De ska ta med sig kroppen och den försvinna, sedan kan de förneka sin inblandning även om något vittne skulle peka ut dem.

Detta måste betyda något i vilken relation de står till varandra. Vem är man beredd att begå ett allvarligt brott för?
Kan det vara en far-son relation, kan de vara bröder eller kusiner?

Polisen börjar senare kartlägga alla som var på stadshotellet och uppmanar dem att höra av sig. Troligen anmäler sig då P frivilligt till förhör. P och F ger varandra alibi för natten. De bör finnas med i polisens register om förhörda personer som var på stadshotellet.
De vet inte vad andra vittnet kan ha sett därför måste de hålla sig så nära sanningen som möjligt. Ljuga om detta och bli avslöjade, kunde gjort att de hamnade på polisens radar.

De här två har klarat av att leva med detta brottet i mer än 29 år nu, ingen har pratat bredvid mun och ingen i deras närhet har fattat några misstankar. De klarar att behålla hemligheten pga av de har en nära relation till varandra.
Efter den natten göra man allt för att smälta in och leva vanliga Svensson liv igen. Vilket de onekligen klarat perfekt.
Om P var känd för att dricka för mycket tidiga och kunna brusa upp så är han betydligt mer restriktiv och kontrollerad efter denna natten. P är den svaga länken av de här två.
F är något helt annat, han är målmedveten, analyserande, en smart kille. Han borde klara sig bra i livet.


Det här är två stabila , laglydiga personer som lever stabila liv och det som skedde den natten var ett misstag som skulle döljas till vilket pris som helst. Ingen av dem har har fått psykiska problem eller börjat använda droger, hade det varit så hade detta läckt ut för länge sen. De har kanske familjer idag och alldeles för mycket att förlora om sanningen kom fram. Så även om ni skulle kunna räkna ut vilka som ligger bakom detta så kommer de aldrig att erkänna.

Dessa två gjorde allt för att försvinna ur blickfånget efter kl 2:45 den natten. Så alla ni pekar ut här i tråden som irrade runt i centrala Mariestad efter denna tiden har inget med kvinnans försvinnande att göra. De hade bara oturen att vara på fel plats vid fel tidpunkt.
BW + HMJ?
Citera
2021-07-07, 11:54
  #37724
Medlem
Ugglan.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Serj.Tankian
Tänkte här beskriva vad jag tror hände när en kvinna oförklarligt försvann ifrån en svensk stad en sommarnatt för länge sedan.

Det finns inget ont uppsåt ifrån början utan det som sker denna natt är en kombination av maximal olycklig slump, tillfällig galenskap och en improviserad men skickligt, målmedvetet gjord städoperation.
Läs igen det några gånger, fundera på detaljerna och hur det skapar en helhetsbild.

Vad som finns i detta fallet är flera vittnen vars tidsanvisningar som ger en klar bild av vad som hände.
Tiderna är så tajta så att teorin att kvinnan skulle gått hem och blivit observerad av det sk brovittnet inte kan stämma.
En bil måste varit inblandad ifrån början för att kunna få bort kroppen och få de inblandade att försvinna.
Det är två personer inblandade inte mer. Det hade inte funkat med fler inblandade och att göra den överenskommelsen och hålla tyst om det som beskrivs längre ner i texten.
Lägger man pusselbitarna på rätt sätt blir det ganska logiskt.


Så vad händer då?

Kvinnan ringer under natten hem och berättar vad som händer på stadshotellet. Personen som tar emot samtalet är orolig för kvinnans trygghet och ber kvinnan att ta en taxi hem för säkerhets skull.

Kvinnan lämnar stadshotellet när det stänger, tiden är då strax efter kl 2 ,och hon börjar gå hemåt. Hon är inte speciellt berusad så omdömet är intakt. Hon har dock ett dilemma, hon hade ju lovat att komma hem säkert med bil. Slumpen gör att hon stöter på en bil med två personer i. Kvinna känner minst en av dem väl, troligen föraren och ber om skjuts hem.

Föraren, som härefter kallas F, ställer självklart upp men är inte beredd att köra kvinnan ända hem, det är en omväg att köra söderut men kompromissen blir att släppa av kvinnan på Ekuddenvägen. Där finns en stig som kvinnan kan gå för att komma hem. Väl framme inser kvinnan att den smala stigen genom skogen i mörkret inte känns speciellt trygg. Kvinnan frågar då om någon vill följa henne hem. Passageraren, som härefter kallas P ställer upp. F sitter kvar i bilen som nu är parkerad på Ekuddenväggen där stigen börjar.

Fram tills nu är allt helt normalt.
Att P är berusad inser både F och kvinnan men de missar att han är i psykisk obalans.
Väl inne på stigen sker galenskapen, P attackerar kvinnan och dödar henne. F uppfattar detta och lämnar bilen, han kommer dock fram försent. Kvinnan är redan död. Ett gräl uppstår mellan F och P. Klockan är då ca 2.15, allt detta har uppfattats av vittnet med hunden som hört två män som skriker/grälar och även hört en kvinna som skriker. P och F lämnar kvinnan och går tillbaka till bilen. Detta uppfattar också kvinnan med hunden då hon hör bildörrarna som slåss igen.

Vilka är då F och P?
P har definitivt varit stadshotellet den kvällen, han är kraftigt berusad och någon händelse under kvällen har påverkat honom så han är inte i balans.
F kan också ha varit på stadshotellet men kan lika gärna vara personen som agerar taxi för P.

Tillbaka till bilen, kl 2:15, F och P måste fatta ett beslut hur man ska tackla detta.
P, som precis gjort det otänkbara, är inte kapabel att fatta några beslut, F tar över och bestämmer nu vad som ska ske.
De flesta människor i denna situation hade överlämnat sig till polisen eller flytt platsen så snabbt som möjligt. F bestämmer istället att de ska klara sig ur detta till vilket pris som helst.
De måste försvinna och den döda kvinnan likaså. Försvinner kroppen kan de aldrig dömas även om de skulle bli utpekade. På Ekuddenvägen vågar man inte stå kvar med bilen, alltför mycket folk rör sig där under sommaren, även nattetid. Ett vittne där som sett bilen stå parkerad vid stigen hade nog tyckt det var märkligt och skapat sig en minnesbild av händelsen.
Någon av P eller F har så bra kännedom om området att de vet att det går att köra runt via cykelvägen och komma fram till lekplatsen där stigen mynnar ut. Här är risken mindre att bli sedd och de kan agera mer ostört.

De gör så och blir observerade av killarna i bilen på Hällristningsvägen ca kl 2:30. Kroppen hämtas upp, kvinnans skor faller av och kastas in i skogen då de inte kan ta dem med sig. Vid lekplatsen faller flera av kvinnans ringar av och man lämnar även dessa.
Killarna på Hällristningsvägen noterar än en gång bilen, fast nu körande i motsatt riktning, tiden är nu ca 2:45.
Därefter försvinner de och lyckas hålla sig undan.

Vilka är då F och P och vad har de för relation?
F är snabbtänkt, smart, analyserande, planerande. Hans misstag den natten är att missa att P är kraftigt påverkad och ur balans.
P är killen som kanske, före denna natten, är känd för att kunna brusa upp när han är berusad. Efter denna händelsen bör han ha blivit mer försiktig med alkohol och mer kontrollerad.

Någon av dem har bra kunskap om området vid vid stigen. Kunskapen att det går att köra runt längs cykelvägen och vända på lekplatsen finns där. Detta bekräftas av att killarna i bilen på hällristningsvägen inte ser någon person som springer längs cykelvägen för att reka innan kl 2:30.

De är troligen boende Norr eller Öster om centrala Mariestad, tillräckligt långt bort för att man ska behöva bilen hem ifrån centrala Mariestad men ändå så pass nära att de känner väl till Ekuddenområdet.

Kvinnan känner minst en av dem väldigt väl, troligen föraren. F äger en mindre ljus bil.


Vad har de då för relation mellan sig eller rättare sagt varför är F beredd att ta alla dessa risker för att rädda P ur situationen?
Om vi backar tillbaka till kl 2:30, F och P sitter i bilen på Ekuddenvägen. F har olika val att göra, han kan antingen lämna över P till polisen eller kan de fly fältet så snabbt som möjligt.

Han väljer det absolut jobbigaste, mest riskfyllda och svåraste. F ska se till att P klarar sig ifrån detta och detta gör att även F blir medskyldig. De ska ta med sig kroppen och den försvinna, sedan kan de förneka sin inblandning även om något vittne skulle peka ut dem.

Detta måste betyda något i vilken relation de står till varandra. Vem är man beredd att begå ett allvarligt brott för?
Kan det vara en far-son relation, kan de vara bröder eller kusiner?

Polisen börjar senare kartlägga alla som var på stadshotellet och uppmanar dem att höra av sig. Troligen anmäler sig då P frivilligt till förhör. P och F ger varandra alibi för natten. De bör finnas med i polisens register om förhörda personer som var på stadshotellet.
De vet inte vad andra vittnet kan ha sett därför måste de hålla sig så nära sanningen som möjligt. Ljuga om detta och bli avslöjade, kunde gjort att de hamnade på polisens radar.

De här två har klarat av att leva med detta brottet i mer än 29 år nu, ingen har pratat bredvid mun och ingen i deras närhet har fattat några misstankar. De klarar att behålla hemligheten pga av de har en nära relation till varandra.
Efter den natten göra man allt för att smälta in och leva vanliga Svensson liv igen. Vilket de onekligen klarat perfekt.
Om P var känd för att dricka för mycket tidiga och kunna brusa upp så är han betydligt mer restriktiv och kontrollerad efter denna natten. P är den svaga länken av de här två.
F är något helt annat, han är målmedveten, analyserande, en smart kille. Han borde klara sig bra i livet.


Det här är två stabila , laglydiga personer som lever stabila liv och det som skedde den natten var ett misstag som skulle döljas till vilket pris som helst. Ingen av dem har har fått psykiska problem eller börjat använda droger, hade det varit så hade detta läckt ut för länge sen. De har kanske familjer idag och alldeles för mycket att förlora om sanningen kom fram. Så även om ni skulle kunna räkna ut vilka som ligger bakom detta så kommer de aldrig att erkänna.

Dessa två gjorde allt för att försvinna ur blickfånget efter kl 2:45 den natten. Så alla ni pekar ut här i tråden som irrade runt i centrala Mariestad efter denna tiden har inget med kvinnans försvinnande att göra. De hade bara oturen att vara på fel plats vid fel tidpunkt.

Då ska vi se, en ny användare som tar i från tårna med en lång utläggning som i stora drag sammanfattar mycket av det som några av oss andra tror hände.

Men två saker. För det första: Du verkar mellan raderna vilja göra gällande att du vet - eller tror dig veta - vilka som ligger bakom. För att upprätthålla en viss effektivitet i tråden, vore det önskvärt om du direkt skriver ut initialerna eller de med * maskerade namnen så att vi snabbt kommer vidare! Så, vilka tror du ligger bakom händelsen? Vilka personer döljer sig bakom "F" och "P"?

För det andra (se min fetning under "Visa mer"): Efter ett långt inlägg landar du föga överraskande i att vi andra skulle peka ut fel personer när vi pekar ut personer som irrade runt i centrala Mariestad efter 02:00, personer som du menar bara skulle ha haft oturen att ha varit på fel plats vid fel tidpunkt, och att de inte skulle ha något med Helenas försvinnande att göra.
Jag vill inte göra dig besviken, men jag kan direkt säga att jag är inte ensam i tråden om att vara helt övertygad om att "mannen med pilotglasögon" och PU är inblandade, och den inställningen har inte förändrats. Därmed inte sagt att det inte skulle finnas plats för ytterligare en person (eller till och med två).
Citera
2021-07-07, 12:59
  #37725
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serj.Tankian
Tänkte här beskriva vad jag tror hände när en kvinna oförklarligt försvann ifrån en svensk stad en sommarnatt för länge sedan.

Det finns inget ont uppsåt ifrån början utan det som sker denna natt är en kombination av maximal olycklig slump, tillfällig galenskap och en improviserad men skickligt, målmedvetet gjord städoperation.
Läs igen det några gånger, fundera på detaljerna och hur det skapar en helhetsbild.

Vad som finns i detta fallet är flera vittnen vars tidsanvisningar som ger en klar bild av vad som hände.
Tiderna är så tajta så att teorin att kvinnan skulle gått hem och blivit observerad av det sk brovittnet inte kan stämma.
En bil måste varit inblandad ifrån början för att kunna få bort kroppen och få de inblandade att försvinna.
Det är två personer inblandade inte mer. Det hade inte funkat med fler inblandade och att göra den överenskommelsen och hålla tyst om det som beskrivs längre ner i texten.
Lägger man pusselbitarna på rätt sätt blir det ganska logiskt.


Så vad händer då?

Kvinnan ringer under natten hem och berättar vad som händer på stadshotellet. Personen som tar emot samtalet är orolig för kvinnans trygghet och ber kvinnan att ta en taxi hem för säkerhets skull.

Kvinnan lämnar stadshotellet när det stänger, tiden är då strax efter kl 2 ,och hon börjar gå hemåt. Hon är inte speciellt berusad så omdömet är intakt. Hon har dock ett dilemma, hon hade ju lovat att komma hem säkert med bil. Slumpen gör att hon stöter på en bil med två personer i. Kvinna känner minst en av dem väl, troligen föraren och ber om skjuts hem.

Föraren, som härefter kallas F, ställer självklart upp men är inte beredd att köra kvinnan ända hem, det är en omväg att köra söderut men kompromissen blir att släppa av kvinnan på Ekuddenvägen. Där finns en stig som kvinnan kan gå för att komma hem. Väl framme inser kvinnan att den smala stigen genom skogen i mörkret inte känns speciellt trygg. Kvinnan frågar då om någon vill följa henne hem. Passageraren, som härefter kallas P ställer upp. F sitter kvar i bilen som nu är parkerad på Ekuddenväggen där stigen börjar.

Fram tills nu är allt helt normalt.
Att P är berusad inser både F och kvinnan men de missar att han är i psykisk obalans.
Väl inne på stigen sker galenskapen, P attackerar kvinnan och dödar henne. F uppfattar detta och lämnar bilen, han kommer dock fram försent. Kvinnan är redan död. Ett gräl uppstår mellan F och P. Klockan är då ca 2.15, allt detta har uppfattats av vittnet med hunden som hört två män som skriker/grälar och även hört en kvinna som skriker. P och F lämnar kvinnan och går tillbaka till bilen. Detta uppfattar också kvinnan med hunden då hon hör bildörrarna som slåss igen.

Vilka är då F och P?
P har definitivt varit stadshotellet den kvällen, han är kraftigt berusad och någon händelse under kvällen har påverkat honom så han är inte i balans.
F kan också ha varit på stadshotellet men kan lika gärna vara personen som agerar taxi för P.

Tillbaka till bilen, kl 2:15, F och P måste fatta ett beslut hur man ska tackla detta.
P, som precis gjort det otänkbara, är inte kapabel att fatta några beslut, F tar över och bestämmer nu vad som ska ske.
De flesta människor i denna situation hade överlämnat sig till polisen eller flytt platsen så snabbt som möjligt. F bestämmer istället att de ska klara sig ur detta till vilket pris som helst.
De måste försvinna och den döda kvinnan likaså. Försvinner kroppen kan de aldrig dömas även om de skulle bli utpekade. På Ekuddenvägen vågar man inte stå kvar med bilen, alltför mycket folk rör sig där under sommaren, även nattetid. Ett vittne där som sett bilen stå parkerad vid stigen hade nog tyckt det var märkligt och skapat sig en minnesbild av händelsen.
Någon av P eller F har så bra kännedom om området att de vet att det går att köra runt via cykelvägen och komma fram till lekplatsen där stigen mynnar ut. Här är risken mindre att bli sedd och de kan agera mer ostört.

De gör så och blir observerade av killarna i bilen på Hällristningsvägen ca kl 2:30. Kroppen hämtas upp, kvinnans skor faller av och kastas in i skogen då de inte kan ta dem med sig. Vid lekplatsen faller flera av kvinnans ringar av och man lämnar även dessa.
Killarna på Hällristningsvägen noterar än en gång bilen, fast nu körande i motsatt riktning, tiden är nu ca 2:45.
Därefter försvinner de och lyckas hålla sig undan.

Vilka är då F och P och vad har de för relation?
F är snabbtänkt, smart, analyserande, planerande. Hans misstag den natten är att missa att P är kraftigt påverkad och ur balans.
P är killen som kanske, före denna natten, är känd för att kunna brusa upp när han är berusad. Efter denna händelsen bör han ha blivit mer försiktig med alkohol och mer kontrollerad.

Någon av dem har bra kunskap om området vid vid stigen. Kunskapen att det går att köra runt längs cykelvägen och vända på lekplatsen finns där. Detta bekräftas av att killarna i bilen på hällristningsvägen inte ser någon person som springer längs cykelvägen för att reka innan kl 2:30.

De är troligen boende Norr eller Öster om centrala Mariestad, tillräckligt långt bort för att man ska behöva bilen hem ifrån centrala Mariestad men ändå så pass nära att de känner väl till Ekuddenområdet.

Kvinnan känner minst en av dem väldigt väl, troligen föraren. F äger en mindre ljus bil.


Vad har de då för relation mellan sig eller rättare sagt varför är F beredd att ta alla dessa risker för att rädda P ur situationen?
Om vi backar tillbaka till kl 2:30, F och P sitter i bilen på Ekuddenvägen. F har olika val att göra, han kan antingen lämna över P till polisen eller kan de fly fältet så snabbt som möjligt.

Han väljer det absolut jobbigaste, mest riskfyllda och svåraste. F ska se till att P klarar sig ifrån detta och detta gör att även F blir medskyldig. De ska ta med sig kroppen och den försvinna, sedan kan de förneka sin inblandning även om något vittne skulle peka ut dem.

Detta måste betyda något i vilken relation de står till varandra. Vem är man beredd att begå ett allvarligt brott för?
Kan det vara en far-son relation, kan de vara bröder eller kusiner?

Polisen börjar senare kartlägga alla som var på stadshotellet och uppmanar dem att höra av sig. Troligen anmäler sig då P frivilligt till förhör. P och F ger varandra alibi för natten. De bör finnas med i polisens register om förhörda personer som var på stadshotellet.
De vet inte vad andra vittnet kan ha sett därför måste de hålla sig så nära sanningen som möjligt. Ljuga om detta och bli avslöjade, kunde gjort att de hamnade på polisens radar.

De här två har klarat av att leva med detta brottet i mer än 29 år nu, ingen har pratat bredvid mun och ingen i deras närhet har fattat några misstankar. De klarar att behålla hemligheten pga av de har en nära relation till varandra.
Efter den natten göra man allt för att smälta in och leva vanliga Svensson liv igen. Vilket de onekligen klarat perfekt.
Om P var känd för att dricka för mycket tidiga och kunna brusa upp så är han betydligt mer restriktiv och kontrollerad efter denna natten. P är den svaga länken av de här två.
F är något helt annat, han är målmedveten, analyserande, en smart kille. Han borde klara sig bra i livet.


Det här är två stabila , laglydiga personer som lever stabila liv och det som skedde den natten var ett misstag som skulle döljas till vilket pris som helst. Ingen av dem har har fått psykiska problem eller börjat använda droger, hade det varit så hade detta läckt ut för länge sen. De har kanske familjer idag och alldeles för mycket att förlora om sanningen kom fram. Så även om ni skulle kunna räkna ut vilka som ligger bakom detta så kommer de aldrig att erkänna.

Dessa två gjorde allt för att försvinna ur blickfånget efter kl 2:45 den natten. Så alla ni pekar ut här i tråden som irrade runt i centrala Mariestad efter denna tiden har inget med kvinnans försvinnande att göra. De hade bara oturen att vara på fel plats vid fel tidpunkt.
Tack för att du kom in i tråden. Mycket intressant redogörelse av en teori och inte alls otänkbart.
Tvärtom.
Det jag blir nyfiken på är, har du någon anknytning till Mariestad?
Känner du någon/några av personerna som nämns i tråden?

Du vet vem F och P är, hur har du fått information till att just kunna placera in dem i detta scenario?
Citera
2021-07-07, 18:22
  #37726
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serj.Tankian
Tänkte här beskriva vad jag tror hände när en kvinna oförklarligt försvann ifrån en svensk stad en sommarnatt för länge sedan.

Det finns inget ont uppsåt ifrån början utan det som sker denna natt är en kombination av maximal olycklig slump, tillfällig galenskap och en improviserad men skickligt, målmedvetet gjord städoperation.
Läs igen det några gånger, fundera på detaljerna och hur det skapar en helhetsbild.

Vad som finns i detta fallet är flera vittnen vars tidsanvisningar som ger en klar bild av vad som hände.
Tiderna är så tajta så att teorin att kvinnan skulle gått hem och blivit observerad av det sk brovittnet inte kan stämma.
En bil måste varit inblandad ifrån början för att kunna få bort kroppen och få de inblandade att försvinna.
Det är två personer inblandade inte mer. Det hade inte funkat med fler inblandade och att göra den överenskommelsen och hålla tyst om det som beskrivs längre ner i texten.
Lägger man pusselbitarna på rätt sätt blir det ganska logiskt.




Så vad händer då?

Kvinnan ringer under natten hem och berättar vad som händer på stadshotellet. Personen som tar emot samtalet är orolig för kvinnans trygghet och ber kvinnan att ta en taxi hem för säkerhets skull.

Kvinnan lämnar stadshotellet när det stänger, tiden är då strax efter kl 2 ,och hon börjar gå hemåt. Hon är inte speciellt berusad så omdömet är intakt. Hon har dock ett dilemma, hon hade ju lovat att komma hem säkert med bil. Slumpen gör att hon stöter på en bil med två personer i. Kvinna känner minst en av dem väl, troligen föraren och ber om skjuts hem.

Föraren, som härefter kallas F, ställer självklart upp men är inte beredd att köra kvinnan ända hem, det är en omväg att köra söderut men kompromissen blir att släppa av kvinnan på Ekuddenvägen. Där finns en stig som kvinnan kan gå för att komma hem. Väl framme inser kvinnan att den smala stigen genom skogen i mörkret inte känns speciellt trygg. Kvinnan frågar då om någon vill följa henne hem. Passageraren, som härefter kallas P ställer upp. F sitter kvar i bilen som nu är parkerad på Ekuddenväggen där stigen börjar.

Fram tills nu är allt helt normalt.
Att P är berusad inser både F och kvinnan men de missar att han är i psykisk obalans.
Väl inne på stigen sker galenskapen, P attackerar kvinnan och dödar henne. F uppfattar detta och lämnar bilen, han kommer dock fram försent. Kvinnan är redan död. Ett gräl uppstår mellan F och P. Klockan är då ca 2.15, allt detta har uppfattats av vittnet med hunden som hört två män som skriker/grälar och även hört en kvinna som skriker. P och F lämnar kvinnan och går tillbaka till bilen. Detta uppfattar också kvinnan med hunden då hon hör bildörrarna som slåss igen.

Vilka är då F och P?
P har definitivt varit stadshotellet den kvällen, han är kraftigt berusad och någon händelse under kvällen har påverkat honom så han är inte i balans.
F kan också ha varit på stadshotellet men kan lika gärna vara personen som agerar taxi för P.

Tillbaka till bilen, kl 2:15, F och P måste fatta ett beslut hur man ska tackla detta.
P, som precis gjort det otänkbara, är inte kapabel att fatta några beslut, F tar över och bestämmer nu vad som ska ske.
De flesta människor i denna situation hade överlämnat sig till polisen eller flytt platsen så snabbt som möjligt. F bestämmer istället att de ska klara sig ur detta till vilket pris som helst.
De måste försvinna och den döda kvinnan likaså. Försvinner kroppen kan de aldrig dömas även om de skulle bli utpekade. På Ekuddenvägen vågar man inte stå kvar med bilen, alltför mycket folk rör sig där under sommaren, även nattetid. Ett vittne där som sett bilen stå parkerad vid stigen hade nog tyckt det var märkligt och skapat sig en minnesbild av händelsen.
Någon av P eller F har så bra kännedom om området att de vet att det går att köra runt via cykelvägen och komma fram till lekplatsen där stigen mynnar ut. Här är risken mindre att bli sedd och de kan agera mer ostört.

De gör så och blir observerade av killarna i bilen på Hällristningsvägen ca kl 2:30. Kroppen hämtas upp, kvinnans skor faller av och kastas in i skogen då de inte kan ta dem med sig. Vid lekplatsen faller flera av kvinnans ringar av och man lämnar även dessa.
Killarna på Hällristningsvägen noterar än en gång bilen, fast nu körande i motsatt riktning, tiden är nu ca 2:45.
Därefter försvinner de och lyckas hålla sig undan.

Vilka är då F och P och vad har de för relation?
F är snabbtänkt, smart, analyserande, planerande. Hans misstag den natten är att missa att P är kraftigt påverkad och ur balans.
P är killen som kanske, före denna natten, är känd för att kunna brusa upp när han är berusad. Efter denna händelsen bör han ha blivit mer försiktig med alkohol och mer kontrollerad.

Någon av dem har bra kunskap om området vid vid stigen. Kunskapen att det går att köra runt längs cykelvägen och vända på lekplatsen finns där. Detta bekräftas av att killarna i bilen på hällristningsvägen inte ser någon person som springer längs cykelvägen för att reka innan kl 2:30.

De är troligen boende Norr eller Öster om centrala Mariestad, tillräckligt långt bort för att man ska behöva bilen hem ifrån centrala Mariestad men ändå så pass nära att de känner väl till Ekuddenområdet.

Kvinnan känner minst en av dem väldigt väl, troligen föraren. F äger en mindre ljus bil.


Vad har de då för relation mellan sig eller rättare sagt varför är F beredd att ta alla dessa risker för att rädda P ur situationen?
Om vi backar tillbaka till kl 2:30, F och P sitter i bilen på Ekuddenvägen. F har olika val att göra, han kan antingen lämna över P till polisen eller kan de fly fältet så snabbt som möjligt.

Han väljer det absolut jobbigaste, mest riskfyllda och svåraste. F ska se till att P klarar sig ifrån detta och detta gör att även F blir medskyldig. De ska ta med sig kroppen och den försvinna, sedan kan de förneka sin inblandning även om något vittne skulle peka ut dem.

Detta måste betyda något i vilken relation de står till varandra. Vem är man beredd att begå ett allvarligt brott för?
Kan det vara en far-son relation, kan de vara bröder eller kusiner?

Polisen börjar senare kartlägga alla som var på stadshotellet och uppmanar dem att höra av sig. Troligen anmäler sig då P frivilligt till förhör. P och F ger varandra alibi för natten. De bör finnas med i polisens register om förhörda personer som var på stadshotellet.
De vet inte vad andra vittnet kan ha sett därför måste de hålla sig så nära sanningen som möjligt. Ljuga om detta och bli avslöjade, kunde gjort att de hamnade på polisens radar.

De här två har klarat av att leva med detta brottet i mer än 29 år nu, ingen har pratat bredvid mun och ingen i deras närhet har fattat några misstankar. De klarar att behålla hemligheten pga av de har en nära relation till varandra.
Efter den natten göra man allt för att smälta in och leva vanliga Svensson liv igen. Vilket de onekligen klarat perfekt.
Om P var känd för att dricka för mycket tidiga och kunna brusa upp så är han betydligt mer restriktiv och kontrollerad efter denna natten. P är den svaga länken av de här två.
F är något helt annat, han är målmedveten, analyserande, en smart kille. Han borde klara sig bra i livet.


Det här är två stabila , laglydiga personer som lever stabila liv och det som skedde den natten var ett misstag som skulle döljas till vilket pris som helst. Ingen av dem har har fått psykiska problem eller börjat använda droger, hade det varit så hade detta läckt ut för länge sen. De har kanske familjer idag och alldeles för mycket att förlora om sanningen kom fram. Så även om ni skulle kunna räkna ut vilka som ligger bakom detta så kommer de aldrig att erkänna.

Dessa två gjorde allt för att försvinna ur blickfånget efter kl 2:45 den natten. Så alla ni pekar ut här i tråden som irrade runt i centrala Mariestad efter denna tiden har inget med kvinnans försvinnande att göra. De hade bara oturen att vara på fel plats vid fel tidpunkt.

Intressant.. (Kan de ha varit bröder och den yngre påverkad/berusad aningen sinnesrubbad, udda..var gm.?)
Kan hänga på det mesta förutom...
Har svårt att tro på hundvittnet..
Jag är en av dem som helst vill bortse från de vittnesmål som styrt utredningarna hittills.

Förutom:
BWs möte med Helena
UAs samtal med Helena
Helenas upphittade saker
Fyndplatsen
Citera
2021-07-07, 19:16
  #37727
Medlem
Xeitums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Då ska vi se, en ny användare som tar i från tårna med en lång utläggning som i stora drag sammanfattar mycket av det som några av oss andra tror hände.

Men två saker. För det första: Du verkar mellan raderna vilja göra gällande att du vet - eller tror dig veta - vilka som ligger bakom. För att upprätthålla en viss effektivitet i tråden, vore det önskvärt om du direkt skriver ut initialerna eller de med * maskerade namnen så att vi snabbt kommer vidare! Så, vilka tror du ligger bakom händelsen? Vilka personer döljer sig bakom "F" och "P"?

För det andra (se min fetning under "Visa mer"): Efter ett långt inlägg landar du föga överraskande i att vi andra skulle peka ut fel personer när vi pekar ut personer som irrade runt i centrala Mariestad efter 02:00, personer som du menar bara skulle ha haft oturen att ha varit på fel plats vid fel tidpunkt, och att de inte skulle ha något med Helenas försvinnande att göra.
Jag vill inte göra dig besviken, men jag kan direkt säga att jag är inte ensam i tråden om att vara helt övertygad om att "mannen med pilotglasögon" och PU är inblandade, och den inställningen har inte förändrats. Därmed inte sagt att det inte skulle finnas plats för ytterligare en person (eller till och med två).

Jo, det man givetvis undrar över är om skribenten misstänker (lr rent av vet) vilka två som är skyldiga, eller är det bara ett redovisat möjligt scenario.

Det andra är påståendet att de personer som vi i tråden diskuterat inte har med saken att göra. Med det följer frågan om skribenten verkligen har läst hela tråden o lagt alla nämnda misstänkta möjliga GMs på minnet. PR, PN, EA, PJP, PU, BW, HMJ, NMB, PK, Br Brh. PFV, Br(T)V, BrO, KM, MH, MK, MRö, HJy, EFj, BoBi, CQ, UAh, för att nämna några. Menar verkligen skribenten att ingen av de han möjligen misstänker aldrig har nämnts I tråden.
Kan nog dock inte säga att jag är helt övertygad om att både PU o MMPG är inblandade, den senare är däremot väldigt misstänkt.
__________________
Senast redigerad av Xeitum 2021-07-07 kl. 19:20.
Citera
2021-07-07, 19:22
  #37728
Medlem
[quote=Xeitum|76489354]Jo, det man givetvis undrar över är om skribenten misstänker (lr rent av vet) vilka två som är skyldiga, eller är det bara ett redovisat möjligt scenario.

Det andra är påståendet att de personer som vi i tråden diskuterat inte har med saken att göra. Med det följer frågan om skribenten verkligen har läst hela tråden o lagt alla nämnda misstänkta möjliga GMs på minnet. PR, PN, EA, PJP, PU, BW, HMJ, NMB, PK, Br Brh. PFV, Br(T)V, BrO, KM, MH, MK, MRö, HJy, EFj, BoBi, CQ, UAh, för att nämna några. Menar verkligen skribenten att ingen av de han möjligen misstänker aldrig har nämnts I tråden.[/
Visst är det väl 2 st som synts på stan efteråt och som man vet?🤔
Rätta mig gärna
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in