Citat:
Ursprungligen postat av
rokossovsky
Politiska församlingar är ingen domstol. Politik kan vara komplicerat så att inte aktivt stöda ett förslag kan vara adekvat.
Politik ska inte alls vara komplicerat. De enda som anser att allt ska vara komplicerat är de korrupta politikerna. Mellanläget korrumperar.
Citat:
I detta fall inser alla ansvariga politiker att Sverige måste ha en regering. Att i detta läge släppa fram en statsminister är således funktionellt. Man kan samtidigt markera att man inte direkt stöder statsministern, hellre ville ha t ex sin egen partiordförande som statsminister, men att man släpper fram föreslagen kandidat därför att man tar ansvar för att nationen behöver en statsminister. Således röstar man gult.
Man kan inte ha kvar kakan och samtidigt äta upp den. Detta har ju dock blivit både Centerpartiets och Vänsterpartiets paradgren och Socialdemokraterna bakar kakorna.