Citat:
Ursprungligen postat av
liksom-fb
Vanliga väljare har väl inte så bra koll.
Sedan kan jag tycka att vanliga S-väljare borde tycka att Sverige framstår som ett U-land med de Sovjetiska bostadsköerna vi har. Och vilja bli av med tok-regleringen.
Ang pensionsålder så handlade det om att höja pensionen. Det blir för mycket bidrag med för låg pension. Naturligtvis kan man sänka bidragsnivån i stället. Men då blir det för mycket fattigpensionärer.
Och att höja pensionsavgiften blir för mycket gnäll av de som arbetar.
Sedan var överenskommelsen bred vad gäller höjningen, så du kan gnälla hos alla? väljare.
Socialdemokraternas, SD och vänsterns väljare är nog mest förbannade på höjningen av pensionsåldern, dvs beslutet var riskfritt för M,KD,C,MP och L att genomföra.
Återigen en dundertabbe av Socialdemokraterna som faktiskt var drivande bakom beslutet att höja pensionsåldern.
Saknar S vettiga rådgivare som undersöker vad deras väljare önskar?
Man kan ju undra nu när S sista året genomfört beslut på reformer som deras egna väljare hatar.
Bara dom närmast sörjande till S köper anledningen att det var för att stoppa SD, den genomsnittliga S väljaren har ingen större skräck för SD.
Det enda S åstadkommer är att pressa bort sina egna väljare till V eller SD.