Citat:
Ursprungligen postat av
Ankan-mannen
Det talar för att KD aldrig satt sig in i lagarna, de väljer utifrån vad de tror allmänheten tycker är viktigt, om lagen behövs eller ej, är oviktigt för dem. Förmodligen är allmänbildningen låg i Livets Ord skolan.
Tänkvärt är att rekordet i antalet personröster som kuppade in grovt förtalbrottslingen på kommunslrådsposten i Upsala är synonymt med Livets ords medlemsantal.
Tror man förstår det stupida förvaret av den lilla elakas brott i ett annat ljus om man förstår den facistioda sekten den stålhårda Ebba omger sig med.
Den uppmärksamme har noterat att Ebba Buschs och KD,s politiska hjärtefråga nr 1 -äldrefrågan, inte med ett ord har nämts i hennes framträdanden sen hon gav sig på 81-årige Esbjörns i sitt hjärtlösa begär efter åldringens hus.
KD har genom Ebbas försorg spelat bort en av deras hjärtefrågor.
Min peng på att Ebba också får munhäfta om den ökande brottsligheten på sociala medier nu när hon själv avslöjats vara en av förövarna.