Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Ta det med notknapparen, ni får säkert mer utbyte av varandra via att normalisera det som finns runt HD.
Att hon var sund och god som mor.
Men btw var det en sak du tog upp där hon ånyo har barnen som argument (förutom städ, radering, att SD ska behålla huset) - dvs att flytta 60 meter fr LW.
Vilket är weird eftersom hon utsätter barnen för fara:
Samtidigt säger nämligen psykfallet HD att LW är psykiskt sjuk, läskig och att det inte går att lita på vad hon tar sig till.
Jag ser HD som misstänkt och kommer därmed inte se henne som ett hjärntvättat offer där i stort sett allt hon gör åläggs SD som likväl gått på repeat.
Hur weird han än är och oavsett att han är mördare. För det är han.
Allt är inte genomsvart eller helvitt.
Det finns nyanser mellan dessa, och vad du nu gör är att katogorisera vår bild i ett fack; det helvita facket. Det är ett svart-vitt tänkande du utgår från.
Lika svart som HD blir för dig, lika vit blir hon för oss enligt dig.
Denna bild stämmer inte enligt mig. Som jag ser det finns det många nyanser här, vilket Tufsan också påpekar.
Att se HD som misstänkt är en sak.
Ditt sätt att svartmåla exakt allt HD gör och står för känns lika svart som vissa målar Lena och därmed också drar in allt mellan himmel och jord.
Ett sådant svar- vitt tänkande är farligt.
Farligt för individen, i gruppen och farligt i samhället.
Till och med farligt i en tråd som här på flashback, det eftersom man påverkar andra människor.