Citat:
Ursprungligen postat av
Jasper58
Vill inte gå total OT men bängen I gbg är inte oskyldig på många sätt. Finns en hel del otalat I staden och en del är med I spelet. Men har dock svårt att tro att en nybakad snut är en del av detta. Det har funnits flera uppgörelser mellan polis och brukare I gbg. Dom har I många år hållt blint öga till tjack pch röka för att hålla heroin utanför stan. Detta må verka helt OT men kanske fonns något I detta som föranlet situationen att det blev som det blev och kanske ännu mer OT sak är om nu dödsknarket cannabis varit lagligt, hade då polis Andreas damnam levt? Vill inte kapa tråden för legalisering men tror att detta hade kunnat undvikas med rätt lagstiftning
Jag har aldrig någonsin haft något emot svensk polis, då jag alltid har blivit väldigt bra behandlad de gånger jag har blivit gripen. Men jag tvivlar inte en sekund på det du skriver. Korrupta poliser finns över hela världen, och har existerat så länge poliser har existerat. Sverige som land i helhet har dessutom blivit alltmer korrupt de senaste 10-15 åren. Jag hörde nyligen om två advokater som samarbetade med ett kriminellt gäng.
I dagens Sverige finns det väldigt mycket organiserad brottslighet. Vissa av dessa nätverken drar sannolikt in väldigt stora summor pengar, genom framförallt narkotika. När sådana nätverk uppstår, finns det givetvis en del poliser som vill ha en del av kakan. Polisen i USA, framförallt i Chicago, var extremt korrupt under förbudstiden. Flera olika nätverk drog in stora summor genom alkohol, och flera poliser ville ha en del av kakan. Flera blev till många, och många blev till slut i princip alla.
Precis som du tror jag inte att Andreas var korrupt, just pga att han var nybakad. De poliser som sysslar med korruption gör ju detta i största hemlighet, och släpper (precis som kriminella gäng) inte in vem som helst i denna hemliga gemenskap. Det är därför väldigt osannolikt att han var insyltad i korruption. Att gå från att bli en polis till att bli en korrupt polis som dessutom är rejält insyltad på så kort tid, låter inte rimligt. Det är dock inte omöjligt. Han skulle rent teoretiskt kunna ha fått en partner som redan är grovt insyltad, och snabbt blivit accepterad. Som i filmen "training day", men inte lika grovt och spektakulärt. Hur som helst, jag är 99% säker på att Andreas var en väldigt hederlig polis som verkligen ville göra skillnad i samhället. Det är i varje fall det intrycket jag har fått av honom utifrån det lilla jag vet.