Citat:
Ursprungligen postat av
Spersson
Absolut.
Lägg 1% av corona-budgeten på nya rondeller och trafikljus, så hade vi sparat miljoner liv.
Vaccinering stoppar inga virus, däremot är det många som kommer slippa sjukhusvård.
Vi ser nu hur Storbritannien slår rekord i nya fall, men ingen av dem behöver sjukhusvård.
Men fortfarande lär deras sjukhus vara fulla med andra vårdtagare. Just nu ser folk bara de få procent, sett över ett helt år, som behöver vård för covid. Nästan uteslutande ur riskgrupperna. Ca 85% av alla covidpatienter på iva tillhör en riskgrupp.
Så ärligt talat hur stor skillnad tror du det gör om vi vaccinerar unga friska människor? Jag köper att det gör en viss skillnad för sjukvården om vi vaccinerar riskgrupperna. Eller har du andra siffror? Hur stor del av den totala vårdkapaciteten har använts till unga friska människor som drabbats av covid? Någon promille kanske.
Om vi hade haft en bättre grundhälsa skulle covid inte vara ett problem, men rökare, alkoholister, soffpotatisar och överviktiga är bovarna som skapat denna hysteri. Utan dom hade vi inte haft någon överdödlighet alls. Bara de riktig gamla som strykt med. Och jag accepterar att folk är livsnjutare, men tvinga inte på mig vaccin pga deras livsval.