Citat:
Ursprungligen postat av
fernebo
Ja naturligtvis! Varenda kriminell i Biskopsgården känner naturligtvis igen de lokalpoliser som i uniform patrullerar området på moped. Hur fan kan nån tro att kriminella på måfå skjuter ihjäl folk på moped och inte ens känner igen en polis?Det är kriminella vi pratar om. Inte efterblivna med extremt dålig syn..
Det är väl rätt uppenbart att man sköt ihjäl polisen pga att han var där och störde de kriminella som anser sig styra Biskopsgården.
Polisen har markerat sin närvaro där för att störa, de kriminella gängen vill ha bort dom och skyr inga medel.
Relativt riskfritt är det med, ingen kommer öppna käften som vanligt.
Känns som en rätt stor risk för att nu våldet mot polisen nu trappas upp över hela landet. Det har synts tydliga tecken på en eskalerande situation länge.
Fullt naturligt med tanke på hur slapphänta och undfallande svensk polis tvingats vara rätt länge.
Stenkastning, hot skadegörelse och liknande som lämnats helt utan åtgärd och gensvar.