Citat:
Vaccinen kan väl vara lika effektiva mot båda? När alfa peakade var ju en mycket lägre andel vaccinerade, därav fler dödsfall. Dödsfallen har ju rasat i takt med att vaccineringsgraden ökat(oavsett variant).
Vore iofs mycket trevligt om det visade sig att delta ger en mildare sjukdom men jag tror snarare på vaccineffekten. CFR på deltavarianten i UK är ju nere på influensanivå (0,1%).
Vore iofs mycket trevligt om det visade sig att delta ger en mildare sjukdom men jag tror snarare på vaccineffekten. CFR på deltavarianten i UK är ju nere på influensanivå (0,1%).
Tyvärr visar in vitro ("i provör") studier att antikroppar inducerade av vaccinerna neutrliserar deltavarianten av viruset något sämre.
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01290-3/fulltext ("Pfizer")
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.06.28.449914v1 ("Moderna")
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01462-8/fulltext ("Astra")
Om detta skulle extrapoleras till den kliniska verkligheten kan man tyvärr förvänta sig att vaccinern fungera något sämre mot deltavarianten jämfört med andra tidigare varianter.
Det är ju ingen katastrof med tanke på hur effektiva vaccinerna är mot tidigare varianter. Lite sämre är inte detsamma som dåligt. Att vaccinerna minskar risken för inläggning på sjukhus även vid smitta av deltavarianten är redan visat t ex.
Knäckfrågan är hur väl vaccinerna skyddar mot att infekterras och smitta vidare. Alla data tyder på en avsevärd effekt där även om man inte har ritkigt klara siffror på hur stor effekten är ännu.
Till slut blir det ett "numbers game". Får vi med hjälp av vaccinerna och andra åtgärder ner R till mindre än 1 även för deltavarianten så försvinner pandemin.