Oerhört tragiskt men inte förvånande,
kolla bara den här videon hur polisen förnedras av folk i förorterna
https://www.tiktok.com/@zubeidi93la/video/6966742097344941317
Lider med anhöriga och lider med poliskvinnan som hjälplöst helt plötsligt får sin kollega skjuten framför henne.
Jag undrar vad dom gjorde där? Brukade dom åka dit? Var det någon som väntade på dom med andra ord eller var det bara en förortsgangster som tyckte det var kul att avrätta en polis? Eller finns det någon koppling till något tidigare tillslag av just denna polis?
Att hitta förövaren dock kan vi glömma. Gissar att förövaren hade svarta adidas kläder, huva och maskering och troligen skrattar och skryter att han just mördat en polis för sina vänner.
Citat:
Ursprungligen postat av
mxlbx8
Dom kommer inte göra ett skit, regeringen kommer ge ett uttalande sen kommer någon annan bli skjuten nästa vecka och allt blir som vanligt igen. Dom värsta situationerna har redan hänt. Mamma som håller spädbarn i famnen blir skjuten i huvudet, 12 årig flicka skjuten till döds, äldre par som bevittnat mord blir mördade innan rättegång, oskyldig 40 åring sitter på uteservering och blir skjuten. Vi är långt förbi gränsen och det kommer bara bli värre. Det är fucked.
Ja regeringen kommer göra de mesta för att förneka även denna händelse.
Och även svensken som fortfarande kommer rösta på Centerpartier, Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet, alltså alla de partier som är ansvariga för denna sjuka utveckling!