2021-07-01, 06:34
  #541
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NoraTulpanen
RIP Andreas 🌹

Vem är/var Andreas?
Citera
2021-07-01, 06:35
  #542
Medlem
Sveppss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dotard
Fy fan.... Så jävla tragiska nyheter att vakna upp till.
En polisman mördad av samhällets avskräde, en polisman som bars är ute och gör sitt jobb.


Jobbar själv inom "blåljus" och har flera vänner inom polisen och insatsstyrkan väst så det här blev personligt.... Hoppas dom kvickt tar den jäveln och alla i hans närhet och krossar alla förortsapor som står i vägen...

Alla tankar till den drabbades familj och kollegor.


Vi är många som är ledsna och tänker på alla er ”blåljusare” i dag. Tack för allt ni gör. Ta hand om varandra i dag ❤️
Citera
2021-07-01, 06:36
  #543
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RetardedHaT
Säkert 2 aspiranter och det är befälet som ligger på marken, vart dom lärt sig HLR ifrån är däremot ett jävla mysterium, aldrig hört talas om ”1, 2, 3 sluta och spring ifrån personen”, men det låter som att det inte fungerar så bra iallafall.
Nä, de får hålla på med HLR så länge det ta att få dit en ambulans som sen tar över. De kan turas om och jobba och blåsa luft. Man ska inte tänka det är inte lönt, det är bara att köra på. Det är bara att göra som man lär sig, rent mekaniskt. Inte tänka mer än att göra det som kan hjälpa.
Citera
2021-07-01, 06:37
  #544
Medlem
AutumnInNewYorks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dotard
Fy fan.... Så jävla tragiska nyheter att vakna upp till.
En polisman mördad av samhällets avskräde, en polisman som bars är ute och gör sitt jobb.
Var ju bara en tidsfråga innan en polis sköts till döds i ''orten''. Det kommer självklart bli vanligare och vanligare.
Citera
2021-07-01, 06:37
  #545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av erskungligahoghet
Många av er som påpekar att omgivningen bara står där, har ni sett videos från andra skjutningar? Min första reaktion var hur tryckt stämningen är och att till skillnad från annars så håller sig alla borta och ger poliserna utrymme. När hon försöker hitta var blodet kommer från är det 2 personer som direkt vill hjälpa till.

De vet bara inte vad de ska göra och vill inte vara i vägen och göra en redan svår situation ännu värre. Vad ska de göra istället? Vad är en normal reaktion i den situationen enligt experterna?

Tror att det kan ha en avskräckande funktion på någon kriminell som skulle vilja plocka en till polis att det faktiskt finns en del folk runt omkring.
Citera
2021-07-01, 06:37
  #546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av byttan
Vem är/var Andreas?
Polisen som blev ihjäl skjuten.
Citera
2021-07-01, 06:38
  #547
Medlem
VoktorDodkas avatar
Hoppas Homeland, FBI eller Europol hade koll och säger till svenska polisen på skarpen att dom är tvungna att agera, annars lär det förbli ouppklarat.

Jag tror det är större chans att att de bestämmande i göteborg kommer ta över helt och inte acceptera poliser längre, det här vara bara ett startskott.
Citera
2021-07-01, 06:39
  #548
Medlem
Jackdawcrests avatar
Börjar bli lite som Rios gator, helt otänkbart för 10 år sedan.

Alla dessa miljader som lagds på förbyggande åtgärder och nu är Sverige i topp vad det gäller dödsskjutningar.
Citera
2021-07-01, 06:40
  #549
Medlem
lasternassummas avatar
Brottsplatsen
Det här förefaller vara platsen där Andreas föll till marken efter att ha skjutits.

https://www.google.com/maps/place/57°42'47.1%22N+11°53'36.7%22E

(länk)

Rättelse.
Här ska det vara.

platsen

__________________
Senast redigerad av lasternassumma 2021-07-01 kl. 07:06.
Citera
2021-07-01, 06:41
  #550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Nä, de får hålla på med HLR så länge det ta att få dit en ambulans som sen tar över. De kan turas om och jobba och blåsa luft. Man ska inte tänka det är inte lönt, det är bara att köra på. Det är bara att göra som man lär sig, rent mekaniskt. Inte tänka mer än att göra det som kan hjälpa.
Jag är mycket medveten om hur HLR ska utföras, jag syftade på dom 2 panikslagna poliserna i videon som gjorde mer skada än nytta.

För det första så borde dom veta att man larmar före man ens startar HLR, sen så kör du 30 pump väntar, om man tycker det blir jobbigt byter man av med närmaste kapabla person och fortsätter så tills ambulanspersonal kan ta över, annars finns det ingen princip att göra det.

Att dom sitter o klappar han på kinden är för mig ett jävla mysterium, tror båda har glott för mycket film för i verkliga livet så är det ingen som kommer tillbak till liv genom en klapp på kinden.
Citera
2021-07-01, 06:44
  #551
Medlem
skitpennas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pyssen87
Ska bli intressant och se vad Stefan säger senare idag.


Polisen håller Presskonferans kl 09:00
Citera
2021-07-01, 06:46
  #552
Medlem
arbetets avatar
Verkar som polisen stått och pratat med några andra när de plötsligt besköts av okända.

Är det Ali Khan-klanen som markerar? Har de tagit ett steg till för att kontrollera sitt territorium?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in