Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Ja, när ytterkantspartier får mer makt är det en naturlig utveckling att det fylls på med ännu mer på ytterkanterna. Man ska vara medveten om att det vilar ett ytterlighetskapital långt till höger om SD och vänster om V som är redo att kliva in när chansen ges. Sen om man tycker att detta är en negativ eller positiv utveckling, får var och en själva bilda sig en uppfattning om.
När det handlar om ekonomiskt politik - så är det faktiskt C som är ett extremt ytterkantsparti längst ut på högersidan idag. C med sin nyliberala ekonomiska politik har passerat Moderaterna med råge på högerkanten.
När det gäller den stora vattendelaren inom svensk politik - migrationen så har vi med Nordiska mått mätt ett antal extremistpartier, ungefär 7 stycken. Svensk migrationspolitik är extremt generös om vi jämför med våra nordiska grannar. Den danska socialdemokratin, den finska socialdemokratin, den norska socialdemokratin förespråkar mer restriktiv migrationspolitik än det mest restriktiva svenska partiet - SD - inom denna fråga.
Visst finns det partier som du skriver om som är mera restriktiva än SD, tex AFS. Men det är svårt att ta sig in i riksdagen, särskilt om man har all massmedia emot sig och vi får räkna med att censuren på nätet kommer tillta vilket kommer att missgynna ett parti som AFS. PÅ vänsterkanten finns det inga riktiga partier, det är mera väldigt små sekter utan något som helst folkligt stöd. Inte ens under vänstervågens glansdagar i slutet på 1960-talet och 1970-talet nådde dessa vänstersekter något större stöd bland väljarkåren.