2021-06-27, 22:43
  #15121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stampentrekant
de säger hela tiden att folket inte vill ha extra-val, men tycker jag har överallt att man vill ha extra-val... vad baserar dom detta på?

Det gjordes en undersökning hyfsat nyligen i juni där över 50% inte ville ha det i alla fall. Men just nu kan det ju ha förändrats, vem vet.
Citera
2021-06-27, 22:43
  #15122
Medlem
Don.Cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av merkhur
Tror nog ändå att Löfven skulle vänta till sista minuten om det var detta det hängde på. Därför undrar jag om det istället kanske faller på att de inte har koll på de osäkra mandaten. Annie kunde inte bekräfta att hon hade koll på sina mandat och sedan har sossarna ett osäkert mandat också.

Han kan ju också ha fått ett blankt NEJ! Från V och inser att det är kört.

Saker som hade varit festliga att se (men aldrig lär ske):

- Löfven utlyser extra val imorgon och skyller allt på psykos-Annie och hennes oförmåga att budgetförhandla.

- Samtliga partier förutom C går samman i en augustiöverenskommelse med syfte att hålla C utanför allt inflytande.

- Annie Lööfs Over-the-air uppdatering till senast version buggar och Soros får hämta hem henne för en uppgradering.
Citera
2021-06-27, 22:44
  #15123
Medlem
cerns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Laxrulle
Upp till bevis för Svensson om man orkar rösta. Hoppas alla förstår hur viktig den rösten är även om det är extraval.
Värre är om Svensson röstar S som vanligt.
Citera
2021-06-27, 22:46
  #15124
Medlem
GIANLUIGI1s avatar
Annie gör inget annat än ljuger.
Citera
2021-06-27, 22:46
  #15125
Bannlyst
Ni är orättvisa mot Annie Lööf.
M:s Elisabeth Svantesson upprepar sitt erbjudande till C om ökade rättigheter för markägare i Sverige. Förstår ni inte att med ökade rättigheter för markägare, då är deras mark till slut inte längre Sveriges mark?
C ser iallafall inte ökade rättigheter för markägare som deras viktigaste fråga, och det gör att jag litar mer på dem än på tex SD.
De farligaste partierna i Sverige just nu är M, KD, L och SD. Håll dessa partier borta från all politisk makt!
__________________
Senast redigerad av eoku 2021-06-27 kl. 22:51.
Citera
2021-06-27, 22:46
  #15126
Medlem
Rektangels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Varför någon någonsin skulle vilja gå med på att ge ett så litet parti som C statsministerposten vore helt obegripligt. 🤷‍♀️Statsministerposten går ju traditionellt till det största partiet..

Googla Ullsten
Citera
2021-06-27, 22:47
  #15127
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Tja, dom har två alternativ:

A) Säga nej till C's krav. Och då kedja fast Löfven på åskådarläktaren, för så många mandatperioder dom står på sig. Och då låta M och SD härja fritt under tiden.

B) Ge med sig, och låta det bli en S-regering.

Vad skulle du säga låter mest sannolikt?
Att ge med sig hade kunnat vara aktuellt med en gammal och snart avgående V-partiledare men att ge med sig i detta läge skulle vara som att acceptera rollen som dörrmatta. Det händer inte, i synnerhet inte ett år inför ett val med en ny partiledare.

Det här är lillasystern V som gör upp med klanpappan S.

V kommer rösta mot Ulf vid talmansrundor och lägga ner mot Löfven, och i andra omgången då låta ev vildar avgöra. Eller måhända att V har en och annan ledamot dom kan viska till och på så vis behålla ansiktet.
Citera
2021-06-27, 22:47
  #15128
Medlem
GIANLUIGI1s avatar
Majoriteten av de kollegor, grannar och vänner jag frågat vill ha extraval.
Citera
2021-06-27, 22:49
  #15129
Medlem
Hoppas nu inte att V viker ned sig för att "rädda" landet. det pågår ingen kris i landet på grund
av denna situation, det är S som har kris, och C har målat in sig i ett hörn.
V behöver inte släppa igenom en borglig liberal budget, V har visat att det går att ställa krav
Citera
2021-06-27, 22:49
  #15130
Medlem
HC47s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Håller med om att det var bisarrt. Det framstod som om C eller åtminstone Lööf, levde i en helt annan verklighet..? Hon babblar fortfarande om en ”mittenregering”.. 😂
Högst oklart vilken mittenregering hon pratar om. S och M har liksom inte varit så här olika sedan 90-talet. Framför allt; vad får henne att tro att hon skulle få vara med i en sådan koalition? S+M har 48 % och hade lika gärna kunnat välja att ta med L eller Kd. Kd skulle antagligen vara en lågoddsare då de har mycket gemensamt med både S och M i många frågor. C har inte så mycket gemensamt med Kristerssons M. Reinfeldts nyliberala tid är liksom förbi.
Citera
2021-06-27, 22:50
  #15131
Medlem
GIANLUIGI1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eoku
Ni är orättvisa mot Annie Lööf.
M:s Elisabeth Svantesson upprepar sitt erbjudande till C om ökade rättigheter för markägare i Sverige. Förstår ni inte att med ökade rättigheter för markägare, då är deras mark till slut inte längre Sveriges mark?
C ser iallafall inte ökade rättigheter för markägare som deras viktigaste fråga, och det gör att jag litar mer på dem än på tex SD.
De farligaste partierna i Sverige just nu är M, KD, L och SD. Håll dessa partier borta från all politiskt makt!

I vilken grotta har du varit de senaste åren.
Citera
2021-06-27, 22:50
  #15132
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GIANLUIGI1
Majoriteten av de kollegor, grannar och vänner jag frågat vill ha extraval.

Var det inte Anders Ygeman som dillade på radion om att "Svenska folket vill inte ha extraval"? Så då är det ju givet att svenska folket vill ha extraval. Och nu har vi ju från en i tråden här att det ska bli presskonferens och handduksinkastning av Lövén 11:00 imorgon.

Vi får se om Flashback levererar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in