2021-06-24, 22:09
  #16261
Bannlyst
Jag är fullständigt övertygad om att Lars larssons teori är den rätta, TP krånglar till allt, SE ska ha varit på grand smugit ut bakvägen gått tillbaka stämplat ut och hunnit bli mannen som NF ser, nej det är för krångligt och SE beteende blir även ologiskt om han även exponerat sig vid grand.

Med all sannolikhet så ser han paret palme precis när han kliver ut på gatan, börjar gå mot tunnelbanan men bestämmer sig för att stanna till vid dekorima för att invända OP och säga ett sanningens ord, vapnet har han med sig av gammal vana för att skydda sig mot rånare , där blir han observerad av IM när han står vid dekorima och inväntar OP .

När OP kommer i jämnhöjd så säger SE något, LP hör det inte pågrund av ljudet av bilar i innerstan men palme snäser av SE på ett föraktfullt sätt och då sker det som SE beakriver det i skydd och säkerhet och som är uppenbart självupplevt " sinnet rinner till " sen springer han men tänker att det är kört, för många har sett honom han går ner till mordplatsen men ingen lägger märke till honom han tror inte sina ögon, han går tillbaka till Scandia och börjar tänka ut sin plan.
Citera
2021-06-24, 23:57
  #16262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Ja han framstod som skyldig utifrån orden som KP använde. Det är det som är problemet, och det är där förtalet lyser igenom. Att rättsväsendet inte vågar anmäla sina egna är inte mitt problem.

Självklart är det förtal att få det låta som någon är skyldig, helt utan bevis.
Vi vet alla hur illa rättsväsendet fungerar i detta land. Visst, man är mindre korrupt än i andra länder, men att skydda sin egen dumhet och sina egna misstag är standard. Vi har sett det med Quick, med diverse oskyldigt dömda, i Kevin-fallet. Fega kräk är vad dom är.
Möjligen -men å andra sidan är det ju rimligt att KP ville motivera varför SE är den mest sannolika GM som finns i fallet.
Jag låter expertisen sköta detta, jag tänker inte stå till svars för sånt rättsväsendet gör, jag är inte en del av det.
Citera
2021-06-25, 02:07
  #16263
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Ja du vill mena det, men verkar inte vara beredd att diskutera.
Att "one-liner-Treiber utan källor" håller med dig är väl knappast någon komplimang? Eller är det så du jobbar?

Du har fått 2 svar på dina inledande stycken som "du själv tycker är övertygande argument"...
Är de så övertygande verkligen? Utom rimligt tvivel, önsketankar , fantasier, sagor?
Så pass övertygande i kombination med annat vi känner till att jag är i stort sett så säker man kan vara utan att ha de avgörande bevisen.
Så absolut inte bortom rimligt tvivel nej.
Citera
2021-06-25, 03:45
  #16264
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Jag tror att jag förstår vart du vill komma. Men som du säkert känner till så handlar det alltså inte om ett enstaka vittne som har lämnat en så här pass uttömmande beskrivning av den springande mannen, utan snarare om ett antal observationer som har gjorts i tur och ordning av olika vittnen, på olika delsträckor längs den förmodade flyktvägen. Jag tycker inte att det här gör vittnesuppgifterna osäkra. Kanske snarare mer säkra, eftersom vart och ett av de här vittnena bara säger sådant som de anser sig vara någorlunda säkra på, och inte gärna vill uttala sig om annat.

Några vittnen (t.ex. AH) ser alltså först en man i lång mörk rock springa från mordplatsen och in mot trapporna i gränden. Ett annat vittne (LJ) ser strax därefter en man i keps springa uppför trapporna, och ytterligare ett annat vittne (YN) uppe på David Bagares gata gör sedan en iakttagelse av springande man med handledsväska. Samtliga observationer görs längs en spikrak linje österut, och dessutom i en tidsföljd som talar för att det mycket väl kan handla om en och samma springande man. Det finns inga direkt motstridiga uppgifter här.

En inte helt orimlig slutsats man kan dra av det här är alltså att de har sett samma person, och troligen just en flyende gärningsman med lång mörk rock, keps och handledsväska. Eller tänker du dig kanske hellre att det är tre olika män som de här vittnena har sett springa stafett? En med lång mörk rock, en annan med keps, och en tredje med handledsväska?

förhör 860402

...Anna tillfrågas om de fotografier som förevisats henne ett antal jackor , okänt nuvarande till antalet. Anna uppger att när hon såg dessa jackorna som förevisades på fotografierna fastnade hon för en jacka som hon kommer ihåg var utmärkt som nummer 4 .

Hon kommer ihåg att jackan stämmer bra överens med den minnesbild hon har av den jacka som hon såg på mannen som sprang iväg från Palme...


Undrar om det var just en sådan jacka SE hade den här kvällen? Kanske kombinerat med den kepsliknande huvudbonad LJ säger sig sett på mannen med blå täckjacka som sprang förbi honom på Tunnelgatan.
Citera
2021-06-25, 07:41
  #16265
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barkarrow
Det är inga bortförklaringar MOP-spanaren håller på med. Fokuset på kepsen och handledsväskan är nåt som TP har planterat och sen KP tagit fasta på. LJ säger blå jacka och kepsen som LJ ser är förmodligen en stickad mössa med skärm. Man måste kunna tänka sig att det kan vara nåt annat än en handledsväska som YN ser. Jag har skrivit det här flera ggr.

Det finns flera vittnen från Sveavägen ända till Snickarbacken och Birger Jarlsgatan som talar om en man med blå parkasliknande jacka och stickad mössa med nån slags skärm. Där har vi GM inte en relativt ljushårig grafiker med gubbkeps.
Ja, en lösning på mysteriet med de här vittnesuppgifterna är ju att göra sådana där hybridlösningar och medelvärden. Det är fler än du som har varit inne på typ "blå parkasliknande jacka och stickad mössa med nån slags skärm", och i intervjun med Lena Andersson råkar hon säga "upprullad keps". Det var naturligtvis bara en felsägning, men det säger kanske någonting om hur lätt att det är att blanda ihop kepsen och den upprullade stickade mössan. Jag tror att det blir enklare om man i stället tänker sig att det handlar om två olika personer som har iakttagits, och jag tror att polisen Åke Rimborn är inne på något viktigt i den här intervjun:
– Det kanske var lite luddigt skrivet. Men hela tiden har det figurerat två personer, varav en har skjutit, om jag får förtydliga det så, säger Åke Rimborn i dag.
Även på brottsplatsen?
– Ja. Det är min fulla övertygelse att det var så.

https://www.expressen.se/nyheter/ake-teg-om-mordet-pa-olof-palme-i-30-ar/
Även av den första rapportsändningen kl. 04:00 förstår man att det finns två helt olika signalement: Något/några vittnen pratar om en man i blå täckjacka, och andra om en man i lång mörk rock. Kollar man i förhören från mordnatten så ser man det där också. Vid presskonferensen kl. 12:00 snurrar sedan Hans Holmér till det här genom att sätta kepsen på mannen med blå täckjacka. Jag skulle gissa att det i själva verket handlar om iakttagelser av dels en man med lång mörk rock och keps (SE), och dels en man med blå täckjacka och upprullad stickad mössa. Efter att ha hört på nyheterna ringer SE till polisen och förklarar att det har blivit en förväxling här, dvs. att vittnen felaktigt kan ha uppfattat honom själv (i mörk rock och keps) som gärningsmannen. SE menar att man i stället borde fokusera på mannen i blå täckjacka.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2021-06-25 kl. 08:15.
Citera
2021-06-25, 08:41
  #16266
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jannetreiber93
Det är bortom rimligt tvivel, sen att det finns förnekare som vill ha en annan gärningsman och därför tvivlar ändå förändrar inte fakta

Citat:
Ursprungligen postat av Jannetreiber93
Jag är fullständigt övertygad om att Lars larssons teori är den rätta, TP krånglar till allt, SE ska ha varit på grand smugit ut bakvägen gått tillbaka stämplat ut och hunnit bli mannen som NF ser, nej det är för krångligt och SE beteende blir även ologiskt om han även exponerat sig vid grand.

Med all sannolikhet så ser han paret palme precis när han kliver ut på gatan, börjar gå mot tunnelbanan men bestämmer sig för att stanna till vid dekorima för att invända OP och säga ett sanningens ord, vapnet har han med sig av gammal vana för att skydda sig mot rånare , där blir han observerad av IM när han står vid dekorima och inväntar OP .

När OP kommer i jämnhöjd så säger SE något, LP hör det inte pågrund av ljudet av bilar i innerstan men palme snäser av SE på ett föraktfullt sätt och då sker det som SE beakriver det i skydd och säkerhet och som är uppenbart självupplevt " sinnet rinner till " sen springer han men tänker att det är kört, för många har sett honom han går ner till mordplatsen men ingen lägger märke till honom han tror inte sina ögon, han går tillbaka till Scandia och börjar tänka ut sin plan.

Ja tänk om det hade varit bortom rimligt tvivel, eller något som åtminstone kunde närma sig en sådan övertygelse. Det var ju det man hoppades på där 10/6 förra året, där det istället kom.... ingenting...
Man har inte hittat något alls, mer än det Larsson och Pettersson redan velat påpeka genom att göra SEs uppgifter märkligare än vad dom är. Skriva en bok som folk köper.
Inga bevis alls och det kanske inte är så konstigt om det är ett vittne man "jagat"...

Fint med ditt andra inlägg som är lite mer än en one-liner.
Jag håller till viss del med.
Är SE gärningsmannen så ser jag stora delar i Lars Larssons teori som mest troligt snarare än sagofarbror TP, men även Larssons teori blir för fantasifull.
Återvändandet till mordplatsen skulle förklara några av de uppgifter SE kommer med, men inte alla.
Och att ingen där skulle lägga märke till att gärningsmannen återvänder känns ej troligt.
Citera
2021-06-25, 08:57
  #16267
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BHJS
Fortsättning
SE påstod sig också ha jagat efter poliserna för att berätta om att GM enligt LP hade blå täckjacka.
SE sade i sina vittnesmål att ambulansen hade kommit när han återvände.
Enligt piketpoliser så kom dock den första ambulansen redan i samband med att poliserna började springa.
Ambulansen backade upp på trottoaren vid avfasningen.
Stig MÅSTE ha varit där då,för han började ju inte springa efter poliserna redan när de började springa han gjorde det en stund efteråt.
Ända såg SE aldrig ambulansen anlända utan sade att den kommit när han återkom från sin språngmarsch.
Det går INTE ihop det allra minsta.

Stycke 3
Under spoilern. Har redan svarat på liknande påståenden. SE vet varken mer eller mindre än andra vittnen. Redogör gärna med fakta istället för slappa påståenden..
"Hur kunde han missa det?"
Ja, hur kunde Palm och Vallin missa AB?
Eller gjorde dom verkligen det, eller är det bara så att inget sades om just "den saken". Eller att FL inte antecknade?

Stycke 4
Återkom här med uppgifterna om piketen och ambulansen och att den senare skulle ha kommit då piketpoliserna ff. var kvar på mordplatsen.
I övrigt stämmer SE's kronologi bra, då det är också efter att ambulansen kommit som några av vittnena får reda på vem den skjutne är, så även SE.
Citera
2021-06-25, 10:23
  #16268
Medlem
MrBarnabys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Ja, en lösning på mysteriet med de här vittnesuppgifterna är ju att göra sådana där hybridlösningar och medelvärden. Det är fler än du som har varit inne på typ "blå parkasliknande jacka och stickad mössa med nån slags skärm", och i intervjun med Lena Andersson råkar hon säga "upprullad keps". Det var naturligtvis bara en felsägning, men det säger kanske någonting om hur lätt att det är att blanda ihop kepsen och den upprullade stickade mössan. Jag tror att det blir enklare om man i stället tänker sig att det handlar om två olika personer som har iakttagits, och jag tror att polisen Åke Rimborn är inne på något viktigt i den här intervjun:
– Det kanske var lite luddigt skrivet. Men hela tiden har det figurerat två personer, varav en har skjutit, om jag får förtydliga det så, säger Åke Rimborn i dag.
Även på brottsplatsen?
– Ja. Det är min fulla övertygelse att det var så.

https://www.expressen.se/nyheter/ake-teg-om-mordet-pa-olof-palme-i-30-ar/
Även av den första rapportsändningen kl. 04:00 förstår man att det finns två helt olika signalement: Något/några vittnen pratar om en man i blå täckjacka, och andra om en man i lång mörk rock. Kollar man i förhören från mordnatten så ser man det där också. Vid presskonferensen kl. 12:00 snurrar sedan Hans Holmér till det här genom att sätta kepsen på mannen med blå täckjacka. Jag skulle gissa att det i själva verket handlar om iakttagelser av dels en man med lång mörk rock och keps (SE), och dels en man med blå täckjacka och upprullad stickad mössa. Efter att ha hört på nyheterna ringer SE till polisen och förklarar att det har blivit en förväxling här, dvs. att vittnen felaktigt kan ha uppfattat honom själv (i mörk rock och keps) som gärningsmannen. SE menar att man i stället borde fokusera på mannen i blå täckjacka.
Om man man nu för en stund låtsas tro på SE:s förväxlingshistoria, tidslinjen skulle se ut ungefär så här:

1. OP blir skjuten ca 23.21.30 och GM springer iväg.
2. SE springer in i gränden efter polismän 23.25 cirka.
3. SE återvänder efter någon minut till mordplatsen och hör "någon" lämna ett signalement som stämmer in på honom själv.

Hur kan någon ha kunnat blanda ihop SE med GM, en SE som sprang in i gränden flera minuter efter gärningsmannen?

https://magasinetfilter.se/wp-content/uploads/2018/05/SE-vittnesf%C3%B6rh%C3%B6r-860425.pdf

I samma förhör säger han för övrigt att han ser LJ i gränden "det är bland det första jag gör", det handlar i så fall om max 15 sekunder efter skotten och så tidigt är LJ definitivt inte synlig från mordplatsen. Han har i något annat sammanhang sagt att han sett LJ i ett senare skede, efter att LP visat åt vilket håll GM sprang.

https://magasinetfilter.se/wp-content/uploads/2018/05/SE-vittnesf%C3%B6rh%C3%B6r-860310.pdf

Det är lätt hänt att det inte blir samma historia varje gång eftersom den är påhittad och inte självupplevd. Åtminstone inte från mordplatsen.

SE:s utsagor är helt enkelt bara sagor för lättlurade.

Edit: "Förhöret" från den 10 mars är ett referat så det man bör ta mest fasta på är den från 25/4 1986. I det förhöret ser han LJ alldeles för tidigt.
__________________
Senast redigerad av MrBarnaby 2021-06-25 kl. 11:20.
Citera
2021-06-25, 11:01
  #16269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Stycke 3
Under spoilern. Har redan svarat på liknande påståenden. SE vet varken mer eller mindre än andra vittnen. Redogör gärna med fakta istället för slappa påståenden..
"Hur kunde han missa det?"
Ja, hur kunde Palm och Vallin missa AB?
Eller gjorde dom verkligen det, eller är det bara så att inget sades om just "den saken". Eller att FL inte antecknade?

Stycke 4
Återkom här med uppgifterna om piketen och ambulansen och att den senare skulle ha kommit då piketpoliserna ff. var kvar på mordplatsen.
I övrigt stämmer SE's kronologi bra, då det är också efter att ambulansen kommit som några av vittnena får reda på vem den skjutne är, så även SE.
En av piketpolisrrna,vars namn jag just nu tappat sade ju att ambulansen kom just när poliserna var på väg att springa iväg.
Citera
2021-06-25, 11:06
  #16270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Ja, en lösning på mysteriet med de här vittnesuppgifterna är ju att göra sådana där hybridlösningar och medelvärden. Det är fler än du som har varit inne på typ "blå parkasliknande jacka och stickad mössa med nån slags skärm", och i intervjun med Lena Andersson råkar hon säga "upprullad keps". Det var naturligtvis bara en felsägning, men det säger kanske någonting om hur lätt att det är att blanda ihop kepsen och den upprullade stickade mössan. Jag tror att det blir enklare om man i stället tänker sig att det handlar om två olika personer som har iakttagits, och jag tror att polisen Åke Rimborn är inne på något viktigt i den här intervjun:
– Det kanske var lite luddigt skrivet. Men hela tiden har det figurerat två personer, varav en har skjutit, om jag får förtydliga det så, säger Åke Rimborn i dag.
Även på brottsplatsen?
– Ja. Det är min fulla övertygelse att det var så.

https://www.expressen.se/nyheter/ake-teg-om-mordet-pa-olof-palme-i-30-ar/
Även av den första rapportsändningen kl. 04:00 förstår man att det finns två helt olika signalement: Något/några vittnen pratar om en man i blå täckjacka, och andra om en man i lång mörk rock. Kollar man i förhören från mordnatten så ser man det där också. Vid presskonferensen kl. 12:00 snurrar sedan Hans Holmér till det här genom att sätta kepsen på mannen med blå täckjacka. Jag skulle gissa att det i själva verket handlar om iakttagelser av dels en man med lång mörk rock och keps (SE), och dels en man med blå täckjacka och upprullad stickad mössa. Efter att ha hört på nyheterna ringer SE till polisen och förklarar att det har blivit en förväxling här, dvs. att vittnen felaktigt kan ha uppfattat honom själv (i mörk rock och keps) som gärningsmannen. SE menar att man i stället borde fokusera på mannen i blå täckjacka.

Nej det är inga medelvärden. De vittnen som ser GM närmast ser honom bara bakifrån och ser en mörk stickad mössa och blå jacka. LJ ser honom snett bakom, lite i profil så därför ser han skärmen och blå jacka. Det är samma person.

Rimborn utgår från vad LP sa först om 2 st GM som troligtvis handlar om de 2 personerna hon såg utanför bostaden efter jul som stod och stirrade in och hon tyckte väl jackan var densamme på den ene. Den andre kan vara AB som hon misstar för GM nr 2 eller också den mystiske personen i beige rock som väl inte är identifierad. Den personen kanske kan ha nån roll i det hela men hur trovärdigt det är vet jag inte. Det är ju på Sabbatsberg hon säger det här så hon är väl både chockad o förvirrad.

Den person SE ser med blå jacka, det är ju LJ.
__________________
Senast redigerad av Barkarrow 2021-06-25 kl. 11:12.
Citera
2021-06-25, 11:24
  #16271
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HAARP
förhör 860402

...Anna tillfrågas om de fotografier som förevisats henne ett antal jackor , okänt nuvarande till antalet. Anna uppger att när hon såg dessa jackorna som förevisades på fotografierna fastnade hon för en jacka som hon kommer ihåg var utmärkt som nummer 4 .

Hon kommer ihåg att jackan stämmer bra överens med den minnesbild hon har av den jacka som hon såg på mannen som sprang iväg från Palme...
Ja, där låter det ju nästan som att polisen kan vara inne på att den som Anna H har sett springa från platsen är mannen i blå täckjacka (det skulle vara intressant att se det där fotografiet nr 4). Sedan om man läser vidare därifrån blir det väl kanske mer tveksamt:
"....Hon säger dock att hennes uppfattning är att jackan var mörkare än den på fotografiet, om den var mörkare pga av att den var annan nyans eller färg det kan hon inte uttala sig om. Det var ett mörkare intryck. Hon säger vidare att hennes uppfattning jämfördes återigen att den jackan som som mannen hade som sprang iväg den var längre än den jackan som förevisades på fotografiet. Hon grundar den uppfattningen på att hon såg konturerna där jackan/rock slutade vid benen och vid förhöret utmärker hon på en av förhörsledarnas ben till att vara ca en decimeter ovan knät upp på låret."
Citat:
Ursprungligen postat av HAARP
Undrar om det var just en sådan jacka SE hade den här kvällen? Kanske kombinerat med den kepsliknande huvudbonad LJ säger sig sett på mannen med blå täckjacka som sprang förbi honom på Tunnelgatan.
Lars J:s bild av just det här plagget är kanske lite osäker när det gäller sådant som t.ex. längd och färg:
(FB) Skandiamannen

Det kanske bara är på den tredje och sista etappen som det finns säkrare uppgifter (från Yvonne N) om hur den här springande mannen egentligen var klädd på överkroppen (om det nu var samme man som sprang alla tre delsträckorna alltså):
https://magasinetfilter.se/wp-content/uploads/2018/05/VITTNESFÖRHÖR-Yvonne-Nieminen.pdf
__________________
Senast redigerad av Draifos 2021-06-25 kl. 11:46.
Citera
2021-06-25, 12:10
  #16272
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BHJS
En av piketpolisrrna,vars namn jag just nu tappat sade ju att ambulansen kom just när poliserna var på väg att springa iväg.

Jag frågade efter källa, inte efter killgissningar.
Seriöst!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in