Citat:
Ursprungligen postat av
AreYouBack
Nej, du måste räkna hela blocket. Kommer L upp 2% så har borgerliga blocket 4% mer mandat i Riksdagen. Det spelar ingen roll att SD går upp till 22% om socialist blocket har 52% vs borgerliga 48. Om L inte når upp till 4% så är det kört och Löfvèn regerar vidare.
Nej din korkade jävla idiot. Det här visar varför svenska väljare är så extremt dumma i huvudet när de ska göra sina patetiska val vid båset. Så låt mig förklara för dig.
Vi har två alternativ. S, V, MP, C mot M, KD, SD, L.
Även om S, V, MP, C får en majoritet så kommer de aldrig kunna enas eftersom C och V aldrig kommer kunna sitta och förhandla en budget med varandra.
Om M, KD, SD, L får en majoritet så kommer det bli gräl mellan SD och L vilket hade inneburit även det en instabil Kristersson regering där L stoppar allt bra som M KD SD vill ha på migrations och rättsområdet.
Det är bättre om Liberalerna åker ur så vi blir av med de för alltid. Förr eller senare kommer även MP åka ur vilket kommer garantera att M, KD, SD får en majoritet. Även om MP klarar sig kvar på en hårsmån och liberalerna åker ur så kommer som sagt aldrig S, V, MP, C komma överens på grund av budgetfrågan.
Och sluta mäta allt i procent din dumma åsna. Det handlar om att få 175 mandat av 349. Man måste inte ha 50,1 procent av rösterna.
Så fattar du hur läget funkar nu? Tack vare idioter som dig som röstar och inte kan tänka taktiskt så får vi gång på gång en usel skitpolitik i det här landet.
L är ett splittrat parti där man aldrig kan vara säker på om hälften av ledamöterna går emot partilinjen och röstar emot en regering där SD är en del av underlaget. Kasta inte bort din röst på ett parti som ändå kommer åka ur.