Citat:
Ursprungligen postat av
nantale
Migration/ invandring, som varit SD enda fråga kommer inte att vara en viktig fråga i framtiden, då i stort sett alla partier är överens om begränsningarna. En ny utlänningslag klubbades genom igår. Jag kan inte heller se hur en borgerlig regering med SD skulle bidra till minskad kriminalitet på ett bättre sätt en den nu avgående regeringen gjort. Så, om SD -väljarna märker att deras egen situation försämras av en borgerlig regering, vad händer då?
En regering med M KD och SD kommer förhoppningsvis att skärpa straffen, införa regler som gör det lättare för polis och åklagare och därmed minska kriminaliteten. Samt även minska asylmottagningen, just nu är det lågt pga pandemin, men våra bidrag är dock fortfarande mycket generösa, det är ingen miniminivå som gäller för bidrag till asylsökande, Sverige är fortfarande mycket attraktivt som bidragsland. Vi är också attraktiva för kriminella invandrare eftersom vi har en så lågt bemannad och soft poliskår.
Jag gillar också Ulfs förslag om integrationsåtgärder. Mer svenskundervisning till barnen, läxhjälp, lovskola mm så att de får en chans.
De vill också minska arbetskraftsinvandring för lågavlönade jobb, dessa jobb kan våra flyktingar ta. Den större delen av invandringen idag är just arbetskraftsinvandringen.