Citat:
Ursprungligen postat av
Xenonen
Att du hade fel då är väl ingen ursäkt för att du skall vräka ur dig båda gamla och nya lögner nu?
Vad snackar du om? Du började babbla om folkmord i två städer där borta ifrån ingenstans. Förmodligen då du i vanlig ordning hade problem med att besvara en helt vanlig fråga..
Så jag tog reda på vilka folkmord det var du satt och snackade om. Och slutsatsen av det länkade jag dig precis. Syrien, Egypten, och Jordanien startade krig emot Israelerna. Och Israelerna behövde det där till sin mark. Folk fick som dom alltid har fått ett val, antingen så stannar ni kvar här eller så börjar ni vandra. En majoritet ville vara muslimer fortfarande så dom började vandra.
Men det vet du ju att vi redan har diskuterat. Du drog dig ur konversationen då, så kom inte nu och snacka om något folkmord på nytt. Striden blir inte annorlunda för att du zoomar in på sakerna du tyckte var problematiska. För om du zoomar in på problem så som du alltid gör, missar du allt det andra.
Såsom att muslimerna ville ha ett krig där. Ett krig dom i vanlig ordning förlora. Vilket gjorde dom jätte arga. Så dom planerade ett krig igen, o började med ett som varade i 6 dagar. Ett till krig dom förlora. Blev totalt överkörda.. Inte en chans hade dom i sina söta små pansarvagnar.
Ni är lite gulliga trotts allt. Men såna jävla pratkvarnar att ingen orkar lyssna.. Och då blir ni återigen sura.. Så då undrar jag. Är det ofta ni känner att ni är korta?
Citat:
Att du hävdade något är inte detsamma som att vi kom fram till. Läs intervjun med Morris, om han kan erkänna att det förekom etnisk rensning borde du kunna göra det.
Det beror helt på frågorna som ställdes och vad som diskuteras. Det som startade det hela var att araberna. Eller Muslimerna if you will. Inte tyckte om att Judarna kom dit och försökte bygga en stad där. Så dom försökte attackera. Sen blev dom total ägda.
Och det är dom uppenbarligen sura över än i idag. Dom små byrackorna.