2021-06-21, 13:02
  #8149
Medlem
shevitas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ilikepancakes
Hur är han diktator? Han är ledare för en regering som består av partier som röstats fram av folket? Partiet han leder är dessutom Sveriges enskilt största.

Att han klamrar sig fast vid makten trots att han 2018 inte hade stöd genom att mixtra och fiffla och luras.
Samma sak nu, han vet att han skulle falla platt om han drog sig ur Januariavtalet så han valde istället att låta V "fälla honom" för att kunna ge dem skulden för Januariavtalet, och sedan ändå få deras stöd nu när det återigen blir dags att få makt som statsminister.

Kallar du det demokrati? Majoriteten ville få bort han, det skedde nu, men han hittar alltid loop holes och politiska buggar för att återfå makten. Att ständigt fokusera på detta istället för att göra något åt vårt söndertrasade samhälle är inget annat än maktvansinne och diktatur.
Citera
2021-06-21, 13:02
  #8150
Medlem
Giant Squids avatar
Vänstern och SD hade nog varit en kul lösning.
Nooshi Deathstar...
Citera
2021-06-21, 13:02
  #8151
Medlem
frozens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Mao så hänger allt på Lööf. Igen. Tvi.

Vill nog påstå att Lööf blir stadsminister!

Edit: Sorry för pajjig stavning.
__________________
Senast redigerad av frozen 2021-06-21 kl. 13:08.
Citera
2021-06-21, 13:03
  #8152
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Vad är det för ryggrad att lägga ner sina röster? Går inte att lita på L. Sabuni säger att de "strävar" efter en borglig regering, inte att L förbehållslöst stödjer det borgliga blocket.

Hade L velat gå stärkt ur misstroendeomröstningen hade de röstat för att avsätta Löfven.

De vill inte visa alla sina kort nu. Ha lite tålamod. Det kommer fler uttalanden och presskonferenser. När Annie Lööf gräver sin grav de närmaste veckorna genom att vägra prata till höger och vänster, så kommer vettiga centerpartister se den pragmatiska Sabuni som ett tilltalande liberalt val.
Citera
2021-06-21, 13:03
  #8153
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frozen
Låt mig skratta å det grövsta.

Det är ju exakt samma slags hot från V som tidigare. Ett hot som i praktiken inte kommer ge någonting.

Nu är regeringen fälld och först nu kan Löfven förhandla med V om att få C att backa om marknadshyror.

Samma lika alltså…

Om en vecka så sitter Löfven kvar med kompromisser mellan V och C. Stefan är ju expert på detta, det måste man ge honom.

Risken är överhängande att Stefan sitter kvar ja. Det blir bara ett mer intrikat nät av korsförhandlingar som ska uppfyllas.
Citera
2021-06-21, 13:03
  #8154
Medlem
danmacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frozen
Vill nog påstå att Lööf blir stadsminister!

I vilken stad, Säffle?
Citera
2021-06-21, 13:03
  #8155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det jag bläddrat förbi i internationell media har bl.a. stått att Löfven blivit "Impeached", vilket känns som en felöversättning.

Impeached översätts väl som riksrätt så det är fel ord att använda.
BBC använder no confidence vote vilket är det rätta.
Citera
2021-06-21, 13:03
  #8156
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frozen
Vill nog påstå att Lööf blir stadsminister!

Det skulle jag kunna acceptera för att få bort henne, speciellt om det är i en liten stad.
Citera
2021-06-21, 13:04
  #8157
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frozen
Vill nog påstå att Lööf blir stadsminister!

Kan vi skicka henne till Finspång?
Citera
2021-06-21, 13:04
  #8158
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Självklart är det som L inte avfärdar möjligt. Hade det inte varit möjligt hade de avfärdat det.

Då skulle de ju inte få göra annat än att avfärda. Det är hur som helst så att det hon säger stämmer inte överens med det du påstår. Hon avfärdar:

- att ett parti (V) utesluts ur en överenskommelse
- att samverka med V

Det finns således inga förutsättningar att göra det du påstår om hon inte gör tvärtemot vad hon säger.
Citera
2021-06-21, 13:04
  #8159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
Aftonbladet kallade nyligen Marine Le Pen och hennes parti för "främlingsfientliga socialdemokrater". Lite skillnad mot hur de brukade beskriva populister tidigare (fascister, nazister, rasister etc). Jag tror S kommer allt mer försöka härma danska sossar och börja närma sig våra egna "främlingsfientliga socialdemokrater" dvs SD.

Hade varit drömmen. En ny ledare i S som är beredd att samarbeta med SD.
SD är absolut in ”höger” i alla frågor och dom står nog närmare varandra än man tror rent sakpolitiskt.
Citera
2021-06-21, 13:04
  #8160
Medlem
Amfomss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chepo
Vågar lova att hela världen är helt jävla ointresserad.

I sak håller jag med dig men dom kommer troligen att använda oss som varnande exempel på hur jävla illa det kan gå
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in