2021-06-20, 14:27
  #4885
Medlem
Karmans avatar
Rätt kul eller ironiskt (?) att en invandrad kommunist plötsligt blir hjälte på Flashback...

Edit: Eller ND kanske inte är invandrad förresten, 2:a generation?
Citera
2021-06-20, 14:27
  #4886
Medlem
Borgarna och kommunisterna i samma sandlåda och Löfven som den ende vuxne i närheten. Tråkigt men sant. Han spelar sina kort väl, sin verbala oförmåga till trots.
Citera
2021-06-20, 14:27
  #4887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohNils
Det var ju inget tillmötesgående alls idag. Var ju ren bluff. Exakt som löneförhandling i offentlig sektor. Du kan förhandla om en löneökning på 50 eller 60 kronor. Ramen är redan satt. Plus att motparten har trumf.

Jag tror inte att hon klarar av prestigeförlusten. Vad vi ser är en catfight mellan Nooshi och Lööf och ingen kommer att ge sig. Helt enkelt för att kvinnor inte är realister eller sysslar med kompromisser. När de faktiskt har verklig makt.

/Johan

Klart det var, att ändra sig från det ena till det andra är att gå V tillmötes även om det var försent och inte riktigt de V ville. Lööf har mjuknat helt klart när det kommer till V
Citera
2021-06-20, 14:27
  #4888
Medlem
myrdals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av disparity
Sett till hur många verkar börja gilla Nooshi här, hur starkt övergår denna beundran i att ni kan komma rösta V nästa val?
Vi gillar bara henne för att hon ökar chansen för en borgerlig regering.
Citera
2021-06-20, 14:27
  #4889
Medlem
AreYouBacks avatar
Lena Melin spelar fortfarande dum i huvudet. Hon fattar fortfarande inte vad Vänstern vill även när intervjuvaren i AB TV ställer frågan rakt på. Hur enkelt som helst att förstå om man vill.
Citera
2021-06-20, 14:28
  #4890
Medlem
Rätt ofta som Nooshi Dadgostar
om pistolen mot tinningen ...
Citera
2021-06-20, 14:29
  #4891
Bannlyst
Dom säger alltid att dom inte vill förhandla via media, men det är ju det dom gör nu.
Låter som om dom inte haft några möten alls senaste dagarna 🤷🏻‍♂️
Citera
2021-06-20, 14:29
  #4892
Avslutad
Enligt Lena Mellin är det "ointressant" vad andra partier tycker om regeringens förslag.

Med den inställningen får man betala priset av just vad andra tycker som man är så respektlös inför.

Regeringen saknar majoritet.
Citera
2021-06-20, 14:29
  #4893
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Rätt kul eller ironiskt (?) att en invandrad kommunist plötsligt blir hjälte på Flashback...

Haha verkligen! Men det har något slags uppochnervänd logik ändå
Citera
2021-06-20, 14:29
  #4894
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Människor kan byta efter att ha insett mer om livet och verkligheten.
Jag var inte nyliberal när jag var 20. Men i takt med att jag insett mer så har jag rört mig högerut.(Fanns inte så mycket information på den tiden. Unga nu har i sig bättre möjligheter att vara informerade. Men jag vet inte om om tar de möjligheterna).
Mina jämnåriga då röstade inte baserat på fakta.

Ett byte från L till C är nog ganska litet för de flesta. Visst är dom olika i vissa frågor. Så bör det vara mellan partier.
Den som röstar på L kanske inte har en 100% match med partiet. Och matchen kanske är kanske bara marginellt sämre mot C.

Jag har för mig att det varit tal som samgående mellan C och L för länge sedan.

Jag utgår från respektive etablerat partis partiprogram. Det gör väl alla? Eller är jag helt ute och sneseglar nu?
Det som skrivs i media är ju mest populistisk chimär.
Citera
2021-06-20, 14:29
  #4895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Förmiddagens utspel gick inte alls V till mötes. Enligt Dadgostar hade V dessutom redan gjort klart för Löfven innan presskonferensen att detta inte räckte.

Nä, men Lööf mjuknade och ändrade lite på de. Skulle hon aldrig göra för SD. Så det vi ser nu är en omvandling som kommer sluta med att Lööf kommer börja acceptera V allt mer
Citera
2021-06-20, 14:30
  #4896
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av P944
Inte för att det spelar nån roll men är Nooshi hetro?
Ja. Gift och barn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in