2021-06-20, 11:16
  #4165
Medlem
juholt69s avatar
Löfven är fenomenal. Kommer sitta längre än Erlander. Vänsterpartiet ville ha med HGF i förhandlingarna, så nu har de fått sin out.
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4166
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Ren bullshit. Punkten står kvar och stora sprickor väntar inom C om man överger kravet på marknadshyror:

Citat:
C-ledaren Annie Lööf har meddelat att hon inte tänker fälla Löfven på måndag.

Men skulle Löfven slopa förslaget om marknadshyror då vill Centerpartiets ungdomsförbund se att Stefan Löfven fälls i voteringen.

– Om han bryter avtalet då kan han inte sitta kvar. Då är förtroendet förbrukat, säger Réka Tolnai, förbundsordförande i Cuf.

https://www.expressen.se/nyheter/cuf-fall-lofven-om-han-gar-v-till-motes/
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4167
Medlem
Loels avatar
Nja, S och C verkar inte backa alls....snarare så synar de V's bluff.

Om V trots allt detta försätter Sverige i en regeringskris som leder till att det sen blir en högerregering? Det tror jag aldrig deras väljare skulle kunna förlåta
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4168
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Vilken lag säger att riksdagen kan hindra ett misstroendevotum med hänsyn till pandemi?
Vilken domstol kan åtala riksdagiset för ett brott mot grundlagen?
Grundlagen är inte en juridisk text, det är en propagandafloskel helt utan rättslig effekt när det gäller riksdagiset som står över den. Svenska folket har t.s. från så gott som alla andra folk i hela världen alltid totalt skitit i att skaffa sig någon maktdelning, de ville alla ha rättslös totalitarism istället.

Hur är det t.ex. med det där att bara 52 riksdagislekamöter ska närvara och fatta beslut som det varit i över ett år nu? Hur framgår det av grundlagen? Inte alls! Bara nånting som riksdagiset själv plötsligt bara hittade på, att 6 av 7 folkvalda individer ska bort. Och inte en enda slavsvensk bryr sig. Ska du ringa 11414 och polisanmäla det, liksom?
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4169
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Overmind
Det här kan inte V godkänna?? Parterna skall förhandla???? Är ju typ ingen skillnad från för en dag sedan?????

Det har aldrig tidigare varit tal om att Hyregästföreningen skall få vara med och förhandla, endast samtala. Dagostar ville att Hyregästföreningen skulle få vara med och förhandla.
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4170
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Det kan de säkert göra. Bara att hänvisa till att extraval vore olämpligt i coronatider.

Massor av länder har hållit val under Coronan. Men det är inte pajasländer med falska covidintyg av kurdiska låtsasläkare.
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4171
Medlem
sneervs avatar
Undra om dom prata med V innan presskonferensen? Annars vet jag inte hur dom kan tro att detta godtas av V.
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Overmind
Det här kan inte V godkänna?? Parterna skall förhandla???? Är ju typ ingen skillnad från för en dag sedan?????

Dom ersätter diskutera med förhandla, men om dom inte kommer överens så genomförs utredningen.
Så varför skulle ena parten ens föra några eftergifter när en tårta väntar om det inte blir något...
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4173
Medlem
Moneyfolders avatar
Punkten är kvar. V kommer aldrig gå med på detta. Hej då Jöken!
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4174
Medlem
Steffe sitter kvar
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conny63
Går V med här förlorar de all trovärdighet!!
Nä, för V har öppnat för just det här.

V var beredda att låta bli att rösta emot Löfven om parterna fick förhandla.
Citera
2021-06-20, 11:17
  #4176
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Jag är inte alls lika säker..

Nu när Steffe talar så låter han : lugn och självsäker. Dvs närmast vet vad V kommer att säga.
Jag uppfattade inte honom som det och absolut inte Lööf.

Som jag säger, allt hänger på hur modig Dadgostar är. V har allt att vinna på att stå på sig. De kommer gå segrande ur detta och framförallt C kommer att förlora på detta. Det blir en käftsmäll från Nooshi mot Annie.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in