Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Nu var det inte detta som fuljapsbastard påstod att hans bekant hade sagt. Det var ”materiel köpt från Baltikum”. Om detta sker 1994 så är det knappast state-of-the-art grejer det handlar om för det lämnade Ivan givetvis inte efter sig till ester m.fl., som sedan gick med i NATO redan 2004.
Som du vet ser jag noll och intet samband mellan påstådd smuggling/transportav militär materiel och Estonias förlisning. Inget överhuvudtaget har framkommit som visar på detta, inklusive det hål >2 m över vattenlinjen som skribenten menade var en ”torpedering” (!).
Självklart står det var och en fritt att spekulera i just ett sådant samband som undertecknad inte tror på. Men om man gör det begär jag lite mer ansträngning än att bara stapla orden ”militär”, ”smuggling” och ”Estonia” i samma stycke utan att göra minsta försök att bevisa en teori eller ens göra det rimligt. Att kasta in orden ’Ericsson’ och ’Volvo’ är också goda tecken på att det är fria fantasier vi talar om. Kanske hade de ett blandband med ABBA och Roxettei bilstereon också?
Uppenbarligen fraktade militär och underrättelsetjänst bevisligen något på Estonia vid ett flertal riktigt tillfällen vilket gör att det hela är långt ifrån fria fantasier. Att svensk underrättelsetjänst i samarbete med främmande makt fraktade något på Estonia natten hon förliste är en klar möjlighet som inte är ett dugg verklighetsfrämmande. Vi har inga riktiga belägg för det, men det är heller inget som på något sätt är undersökt och avfärdat.
Att det i så fall endast skulle vara frågan om något uttjänt rysk materiel de lämnat kvar är knappast troligt. Då var det något av relativ vikt. Materielet kanhända på något sätt var köpt i Baltikum men härstammade från Ryssland och inte var kvarlämnat.
Ja, det är svårt att se något rimligt scenario där fartyget sänks genom minor, en fartygsattack eller kollision med fartyg givet fakta kring haveriet. Men oskrivet är bäst så länge undersökningen av vrak och händelseförlopp varit så bristfälligt.
Du deklarerade vad du ansåg om Lars Ångström och det verkar spela in en del för dig när det gäller bedömningen av de militära transporterna att det finns en politisk bakgrund. Min uppfattning är att det finns en del som du som ser det så att det ändå var rätt att dölja dessa saker, dvs en hemlig operation tillsammans med CIA och MI 6, där man bedrev spioneri och uppsnappande av ryska militära kunskaper och materiel som fördes över på Estonia även om de nu skulle ha förekommit. Därför vill ni gärna förringa möjligheten att sådant förekom.
Jag håller inte med om det. Jag är en vän av ett starkt försvar, antikommunist och accepterar att vissa saker gällande Sveriges försvar måste vara hemliga och döljas. Men det innebär inte att man måste tycka att vad som helst är ok. Det är skillnad på att rikets intressen kräver tystnad och att skydda sina egna misstag. Det ser ut på oviljan till att utreda haveriet fullt ut som något hemlighållits för allmänheten här och det rimligaste är att det då är på det sättet, men det behöver inte nödvändigtvis vara så.