2021-06-17, 19:07
  #2077
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
C och L står med långa näsor. V triumferar. S är glada för att de slipper JÖKEN, utan att själva kunna klandras för ett svek. De kan även i kommande val fria till C.

Jag kommer ihåg när L och C förhandlade med S om stöd för Löfven. Hur media blickade tillbaka mot tidigare samarbeten med S, när C och L ALLTID ALLTID förlorat på det. Jaha. Nu igen.

Nooshi kommer nog att stå på sig vid omröstningen på måndag. Även om det kommit förslag på telefon till henne under helgen. Så ser det ut nu. Nooshi och V är övertygade om att de tjänar på det på sikt. Inga fagra ord och kompromisser med S kan förändra det. Det är lite nya tider nu där det här segandet och kompromissandet håller på och tappar.
Citera
2021-06-17, 19:08
  #2078
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av casparaidis123
Kan bara konstatera att den svenska bostadsmarknaden är sjuk i alla jämförbara avseende (länder) svårt att hitta någon annan metropol/stad som liknar situationen i Sverige, gör om gör rätt!

Rösta bort skiten så man kan flytta hem igen!

Jag bor i Schweiz, där jag bor inns just nu idag 20 hyrobjekt lediga. Så ser det alltid ut. En granne skiljde sig och fixade en 3.5 rummare på tre dagar. Ni börjar fatta att era politiker är helt jävla värdelösa.
Citera
2021-06-17, 19:09
  #2079
Medlem
Bajjamannen87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rallyjonny
Tänker på stackars Kjelle Bergqvist..han sitter väl gott i värmen nu med 15 urdruckna Singha o mass skickar ”Vad som helst men inte SD” o efter ytterligare öl så kommer han på idén att igen fejka en kändis lista som är emot SD…

Kommer ihåg det där. Gick in på min Facebook när det begav sig och så var jag automatiskt med i en grupp som var emot SD. Nån i min vänkrets hade lagt till alla på i den gruppen på nåt jävla vänster.
Citera
2021-06-17, 19:10
  #2080
Medlem
Ledessdits avatar
Är målet att få in Nyans i Riksdagen i och med ett nyval? Är det den ultimata planen för Dadgostar även fast hon gått ut med att hon inte minsann är muslim?
Citera
2021-06-17, 19:11
  #2081
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jackdawcrest
Nämn en djävel som "inte behöver sitt boende."

Du har dålig kontakt med verkligheten.

Jag skulle tro att minst 30% av hyresrätterna i Sveriges större tätorter innehas av någon som antingen egentligen inte bor där, skulle kunna haft en mindre lägenhet, eller som skulle köpt en lägenhet istället om hyran vore marknadsmässig.

ETT sätt att göra situationen med bostadsbrist lite bättre vore att totalförbjuda andrahandsuthyrning helt och att verkligen ha stenhårda kontroller på det. Men det getingboet vågar ingen röra för då blir det liv i rasistanklagelseluckan så det dånar om det!
Citera
2021-06-17, 19:13
  #2082
Medlem
GastonLeMans avatar
Om det skulle bli omval och MP och L inte klarar 4%s spärren blir det ju en helt ny spelplan?
Eller har jag helt fel?

Det måste ju va planen för SD, KD och M.
V är ju bra för dom i det hänseendet, eller är jag ute å cyklar helt nu?
__________________
Senast redigerad av GastonLeMan 2021-06-17 kl. 19:15.
Citera
2021-06-17, 19:13
  #2083
Medlem
Haddock93s avatar
Haha Lena Mellin och Anders Lindberg är på krigsstigen hos Sossebladet. Tyder på att hotet är verkligt. Snälla någon varför är det stökigt med ett extraval? Det är ju demokrati.

Om något som är stökigt så är det 7 år med Löfven. 1 år mindre är bara bra.

Älskar desperationen

https://mobile.twitter.com/anderslindberg/status/1405505803210182657

Revolution
__________________
Senast redigerad av Haddock93 2021-06-17 kl. 19:17.
Citera
2021-06-17, 19:14
  #2084
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GastonLeMan
Om det skulle bli omval och MP och L inte klarar 4%s spärren blir det ju en helt ny spelplan?
Eller har jag helt fel?

MP klarar sig men inte L.

Så nya blocken kommer vara V+S+C mot det blågula SD+M+KD
Citera
2021-06-17, 19:15
  #2085
Medlem
Enterprises avatar
Jaha, då har vi facit vad vi ska tycka:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/EpOEdP/det-klart-snurrigaste-jag-varit-med-om

Citat:
När Vänsterpartiets tidsgräns för sitt ultimatum till Stefan Löfven löpte ut vid tiotiden på torsdagsförmiddagen hade Nooshi Dadgostar såklart inte fått något svar av honom. Det var väntat.

Men det som därefter följde var bland det snurrigaste jag varit med om i hela mitt tid som politisk reporter. Ingenting av det som Nooshi Dadgostar sade hängde ihop. Detsamma kan man säga om det mesta som hände i politiken i går.

För det första sade Dadgostar att Vänsterpartiet inte vill ha Moderatledaren Ulf Kristersson som statsminister.

Nähä, vad är det i så fall för mening med att riksdagen ger Stefan Löfven sparken? För närvarande är det dessa statsministerkandidater som står till buds. Det finns inga andra, i alla fall om man är realist.

Men trots att Dadgostar och Vänsterpartiet vill att Löfven ska sitta kvar vill de alltså ge honom sparken. Rena snurren.

Konklusionen är att (S) måste sitt kvar i regeringen till varje pris! Den som inte tycker det är samhällsomstörtande, tycker i varje fall Mellin.
Citera
2021-06-17, 19:16
  #2086
Medlem
.WhyAreYouGeh.s avatar
Tror ni Löfven hittar ett sätt att ändra Nooshi's ståndpunkt? Enligt Nooshi själv i en intervju i expressen nyss så pekar allt på en misstroendeomröstning på måndag men Löfven är ju duktig på att manipulera folk för egen vinning.
Citera
2021-06-17, 19:16
  #2087
Medlem
GastonLeMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
MP klarar sig men inte L.

Så nya blocken kommer vara V+S+C mot det blågula SD+M+KD

Var får du då in MP?
Citera
2021-06-17, 19:16
  #2088
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Jag bor i Schweiz, där jag bor inns just nu idag 20 hyrobjekt lediga. Så ser det alltid ut. En granne skiljde sig och fixade en 3.5 rummare på tre dagar. Ni börjar fatta att era politiker är helt jävla värdelösa.

Även Schweiz har dock "socialism" på sin bostadsmarknad på något sätt. Det har alla högfungerande länder, även USA.

Om man inte har kraftiga hyresregleringar så får man betala ut bidrag. Finns ingen annan lösning egentligen. Men i Sverige har vi lyckats med både höga bidrag OCH reglerade hyror, det är bra jobbat!

Och jag håller med om att bostadsbristen kan förklaras till viss del av den sjuka hyres"marknaden". Men det skulle vara intressant att se hur det skulle sett ut i Sverige utan att en femtedel av befolkningen invandrat senaste decennierna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in