2021-06-17, 16:19
  #1909
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BIB3l
Även den blinde kan träffa bulls eye. I denna fråga tänker (V) rätt. Först ska strukturen på byggmarknaden, samt regelverket kring byggande, reformeras. Därefter kan vi börja prata om införandet av marknadshyror.

När Finland införde marknadshyror i nyproduktion 1991, tog det bara några år innan det infördes i hela beståndet. Hyrorna gick upp med i snitt 41%.

Gissa vilka som skulla drabbas värst om detta skedde i Sverige? De svaga, och de som invandrat från utomeuropeiska länder.


Annie Lööf är inte medmänsklig som hon påstår, utan hon hatar svaga människor och är en rasist. En Reinfeldt 2.0 då.


Är det så det ligger till? I så fall är det verkligen illa och jag kommer stå på V sida och hoppas de fäller regeringen. Någon måtta får det vara på eländet. Hyrorna är idag så pass höga att en del står med ena foten på gatan och den andra i lägenheten.

Folk har heller ingen möjlighet att byta då bostadsbristen är hög och kötiden är längre än ett decennium. Bostadstillägget gäller bara till ett visst belopp, sen är det stopp och det är de som har det sämst ställt som åker ut.

Nu hoppas jag att alla löper linan ut så vi slipper se regeringen som den ser ut nu.
Citera
2021-06-17, 16:19
  #1910
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Vore ju festligt om kommunist-Nooshis agerande leder till en M-KD-SD-regering (som raskt inför marknadshyror på hela beståndet). Hoppas hon njuter av uppmärksamheten så länge den varar.
vad har du för belägg för att de skulle?
Citera
2021-06-17, 16:20
  #1911
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jackdawcrest
Kan ha svurit på att jag läst att hon är uppvuxen i Biskopsgården. Men det låter ju inte helt orimlgit, inte många där ifrån som tar sig in i politiken.


Det kvittar väl egentligen. Hon växte ju inte upp i dagens Biskopsgården
Citera
2021-06-17, 16:20
  #1912
Medlem
Jackdawcrests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Richmoney
Vänsterpartiets partiledare är från Iran. Många exil iranier är PRO israeliska. Nu vill vänsterpartiets partiledare ha en pro israelisk regering. Det är målet! Hon är
förmodligen betald av Israel.
Och så börjar det...
Citera
2021-06-17, 16:20
  #1913
Medlem
TurboKs avatar
Ja, vad skall man börja... vet inte, men det är på tiden att någon sätter sig upp och säger ifrån.
Retoriken från pamparna hos sossarna och denna Annie Lööf är banal, tråkig, maktgalen och falsk.
Löven är osynlig när han förväntas uttala sig. När han gör försök i intervjuer så lyser inkompetensen klart. Socialministern, Lena Hallengren framstår som osympatisk och inkompetent. Utrikesministern, Ann Linde... finns inga ord, vad gör hon där?!
Inrikesminister, Mikael Damberg, ja han är så länge han håller sig till en ödmjuk sanning, dvs inte tar åt sig äran för andras arbete faktiskt bra. Morgan Johansson, Annika Strandhäll, Dan Eliasson.... vad skall man säga... sorgliga exempel på sossepampar. Bra att Nooshi Dadgostar säger ifrån.

Denna Annie Lööf som vägrar att samarbeta, hon är en diktator. Hon har ju nu sagt att ca 30 % av Sveriges befolkning inte betyder något. För mig känns hos som häxan i landet Narnia..
Man går inte igenom en garderob för att komma in i Sverige, men det gör man för att komma in i Narnia och Annie Lööfs rike...
Citera
2021-06-17, 16:20
  #1914
Medlem
Löfven ljuger svenska folket upp i ansiktet.
Citera
2021-06-17, 16:23
  #1915
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dockland
Hon säger "– Det här ansvaret läggs helt på Nooshi Dadgostar, säger hon."

Ansvaret ligger väl hos oss, väljare och inte på Nooshi?

Eller för att det mindre intellektuellt bemedlade klientelet skall begripa.

Om ingen, jag menar verkligen ingen, röstat på Vänsterpartiet i valet 2018, hade vi haft identisk situation då?
Hon har inte riktigt koll på det där med demokrati. (Lööf alltså). För att driva igenom en politik så behöver man en majoritet. Det har man inte längre. Det är minoritets regeringens ansvar att se till att få acceptans för sin politik. Det är oppositionens ansvar att inte släppa igenom politik som det saknas majoritetens stöd för. S har gått otroligt långt för att få stöd från C, men nu går det inte längre att få både C och V att acceptera politiken. Det är C och V som behöver jämka om S ska kunna vara kvar.
Citera
2021-06-17, 16:24
  #1916
Medlem
Jackdawcrests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OffenDead
Det kvittar väl egentligen. Hon växte ju inte upp i dagens Biskopsgården
Biskop har alltid varit i topp vad det gäller att vara värst, minns skolkamrater som langade och knivrånade andra ungdomar på Ryaskolan.
Citera
2021-06-17, 16:25
  #1917
Medlem
När kan det bli ett eventuellt extraval? Hur blir det med nästa års val under hösten?
Citera
2021-06-17, 16:26
  #1918
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Natalz2
Innerst inne är nog vänsterledaren väldigt lättad över att stödet från M och Kd uteblir. Nu kan hon bränna av sitt lösskott och framstå som handlingskraftig utan att få skulden för ett nyval.

Citat:
Ursprungligen postat av Natalz2
Jag begriper att M inte kan fälla regeringen i en fråga där man håller med regeringen. Sånt fulspel ser väljarna igenom och uppskattar inte. Alltså vet ND att M med all säkerhet backar.
Shit vad fel jag hade. Där ser man.

Mycket spännande detta! Ett nyval riskerar att bli rena slakten. Måtte Mp åka ut och aldrig någonsin återkomma.
Citera
2021-06-17, 16:27
  #1919
Medlem
Skit i Biskop hit och Biskop dit. Löfven är på väg att checka ut och det bör firas. Flaggdag!
Citera
2021-06-17, 16:27
  #1920
Medlem
HejaFinlands avatar
Nu håller Löfven på och argumenterar mot V att januariavtalet måste följas. V är väl inte med i det avtalet? Det är väl bara S, MP, C och L? Varför skall V bry sig om SL avtal mad andra partier? Skall han ha stöd från V får han ju lyssna på dem och inte hänvisa till en uppgörelse med "mittensoppan".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in