Citat:
Ursprungligen postat av
Powerless1
Nä, det finns ingen "rätt" om inget har framkommit som äventyrar säkerheten. Och det fanns inte i detta fall.
Jag frågade vad du menade med Väst och i brist på svar så förmodar jag att du inte har nåt svar.
Det ska bli intressant att höra piloternas version i sinom tid. Mycket i tråden kan komma att falla pladask.
Du förstår dig i så fall inte på internationell rätt. Att en stat har suveränitet innebär att det har rätt att bestämma spelreglerna inom det egna territoriet och kan stifta lagar, utöva myndighet och säkra denna med ett monopol på våldsutövningen.
Luftrummet över Vitryssland är Vitrysslands suveräna rätt att bestämma över. Detta vet alla flygbolag om när de flyger in i Vitryssland. Därför måste piloter lyda de vitryska myndigheternas direktiv. Grunden för denna rätt hittas i artikel 1 av Chicagokonventionen:
”Article 1: Every state has complete and exclusive sovereignty over airspace above its territory.”
https://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_Convention_on_International_Civil_Aviation
När flygplanen väl har landat så är det också fortsättningsvis vitryska lagar som gäller. Två personer greps med stöd av lagen då myndigheterna gick igenom planet.
Allt som Vitryssland har gjort i samband med denna incident har varit lagligt.