Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
Medvetna? Lögner?
Så klart, du är så korkad att du inte förstår vad en lögn är. Du tror att allt du tror är sanning. Det skulle förklara en hel del.
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
1 - Jaha, det är vad de trodde eller hoppades på. Lögn?
Ja visst är det en lögn, eftersom de visste att fastigheten inte var värd mer. De hade redan Notars värdering, de hade det överenskomna priset som en köpare var villig att betala. Esbjörn har själv berättat att han kollat med andra intressenter, ingen annan var intresserad av att köpa eller betala mer. Alltså var det en lögn. Därtill har de påstått att de haft värderingar på 5.7 mille, men även det visade sig vara en lögn, annars hade de så klart skickat in den värderingen till domstolen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
2 - Det är också deras uppfattning. Vad är lögnen?
Lögnen ligger i att de vet att det du har hittat på, att det är deras "uppfattning", inte var sann. De ljög. Det är det det betyder att ljuga. Man säger något man vet inte är sant.
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
3 - "Röjde", det är ju skillnaden i var och vilka träd som är skillnaden. Inte ens nära lögn.
Nej, återigen är det bara du som fantiserar och hittar på egna lagar och regler.
Esbjörn medgav i polisförhör att han gett Ebba lov att röja på tomten, så det var utan tvekan en lögn.
Hur kan du vara så korkad att du inte förstår det?
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
4 - Ocker? Återigen det är ju deras rätt att påstå detta.
Nej, det är faktiskt inte deras rätt att påstå det. Det är ingens rätt att anklaga någon för ett brott de vet att den anklagade inte har begått. Det finns till och med lagar emot sådant. Men det fattar väl inte du.
Men nu var det inte om det var deras rätt att hävda det eller inte saken gällde, utan om det var en lögn. Och en lögn var det. De är väl medvetna om såväl att priset är korrekt, det finns flera värderingar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
5 - Och hur passar detta? Fel visserligen, men jag hade inte så stark betydelse till ordet heller.
En lögn, rätt och slätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
Så med denna nivå som medvetna lögner är ju uttalanden :
gjort allt rätt för mig, vill ju inte sälja om Esbjörn inte vill
etc också medvetna lögner....
Och sedan bjöd hon in Esbjörn till ett möte för att reda ut allting, men då ville inte Esbjörn träffas utan meddelade istället via media att han "Stängt dörren för Ebba". Trots att han sagt att han ville träffa henne och reda ut saken. Återigen ett försök från Ebba att göra rätt och en ren lögn från Esbjörn.