2021-05-15, 05:19
  #1009
Medlem
Men blir så jäkla trött på deras godhetstjat, för att inte nämna tjatet om att de mår så dåligt och har det så jobbigt. Nu har paret skrivit ett nytt fett kontrakt med Procter and Gamble, som bland annat äger eller samäger Coca-Cola, Gilette, Head and Showers och en massa andra märken. Ok, fine, det skulle väl vara deras jäkla grej om de var modeller eller talespersoner, men nejdå: Detta är en KAMP för jämlikhet mellan könen. Herre-jävla-Gud. Min önskan att köpa företagets produkter är i bott kan jag säga.

https://www.instyle.com/politics-social-issues/charity/meghan-markle-and-prince-harry-have-partnered-with-procter-gamble

Detta är så jävla falskt att det liknar inget. De snackar snacket och får milljoner, för att inte säga billioner, på deals med stora företag – och samtidigt GODHETSSIGNALERAR de för hela slanten! Drick fucking Coca-Cola för jämlikheten, precis som Meghan Markle, som aldrig betalar en god gärning ur egen ficka, enbart från de som äger minst ska pengarna komma, gärna efter något uppmuntrande scenframträdande om vad andra borde göra. Och vi får inte glömma att det är jättesynd om dem också. Det är svårt att växa upp priviligerad, som Harry nyligen förklarade i en pod-intervju.

Att paret vill smida medan järnet är varmt och få in så mycket pengar som möjligt innan folk tappar intresset för deras koppling till det brittiska kungahuset är uppenbart och förståerligt, men allt hyckleri kring vad de faktiskt gör – att de säljer ut sig själva och brittiska kungshuset till max för cash medan de låtsas bedriva välgörenhet är tidigare oskådat i sin fräckhet. Vad är nästa drag, en helgonförklaring från påven? Jag menar en sådan übergodhet ska väl inte vara obelönad av katolska kyrkan?

För övrigt är företagens mångmillioninvesteringar i paret förmodligen avdragbara i USA eftersom pengarna placeras i parets fina välgörenhetsstiftelse, som inte verkar ha gjort något för världen än och förmodligen inte kommer att göra det heller, förutom i bästa fall någon maximalt mediabevakad medioker insats som hypas stort. De samlar inte in cash till världen. Inte dessa två, som tyckte de var fattiga med "bara" 30 miljoner i tillgångar, när de hoppade av och "elaka" Charles inte ville betala. Det de håller på med nu är inte godhet, vad det än ska kallas är det sannerligen inte godhet.
__________________
Senast redigerad av Loqita 2021-05-15 kl. 06:17.
Citera
2021-05-15, 11:17
  #1010
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
Prins Harry har kommit med nya hårda beskyllningar mot sin familj, inklusive sin egen farsa. I podcasten Dax Shepard’s Armchair Expert säger Harry att varje släktled i dynastin för sitt dåliga arv vidare till nästa generation - det var för att bryta den fördärvliga kedjan som han och Meghan valde att lämna hela skiten.

'Pain and suffering': Prince Harry blasts Charles in shock new interview
https://au.news.yahoo.com/news/prince-harry-blasts-charles-shock-new-interview-dax-shepard-podcast-pain-and-suffering-000040429.htm l
Prince Harry has made extraordinary claims against his father Prince Charles, in a new interview about his decision to leave the royal family - something he suggests he had been wanting to do since his 20s.

Speaking candidly on Dax Shepard’s Armchair Expert podcast, the Duke of Sussex said he felt Charles handed down a "cycle of genetic pain and suffering" to him, which prompted his decision to leave the UK with wife Meghan Markle and son Archie.
/---/
Harry, 36, was speaking on the podcast to promote his new documentary series with Oprah Winfrey, called The Me You Can't See, which is about mental health issues.

He reflected on his own struggles, describing his life as a royal as “a mixture between The Truman Show and being in a zoo”, and talked about how therapy burst the bubble for him about his own life.

"It’s the job, right? Grin and bear it. Get on with it. I was in my early 20s and I was thinking, ‘I don’t want this job, I don’t want to be here. I don’t want to be doing this'," he said.

"Look what it did to my mum; how am I ever going to settle down and have a wife and family when I know it’s going to happen again?

"I’ve seen behind the curtain. I’ve seen the business model and seen how this whole thing works and I don’t want to be part of this."

He suggested it was a conversation with Meghan that led to him getting therapy, saying: "Once I did therapy, it was like the bubble was burst. I was like, OK, you're in this position of privilege, stop thinking as though you want something different, make this different, because you can't get out.
https://people.com/royals/prince-harry-dax-shepard-podcast-interview-most-emotional-quotes/?slide=21d59efc-fa8e-417a-afc1-c42b5e59f477#21d59efc-fa8e-417a-afc1-c42b5e59f477
För första gången får man höra en intressant och ärlig skildring över hur det är att växa upp i sådan miljö. Som en mix mellan Truman show och att vara i ett zoo.
Och kungahusen är ju genetisk defekta, dom är ju kusiner nästan med alla övriga kungahus i generationer.
Att bli Kung på den hedniska tiden ,gick sällan i arv. Utan det var den som var smartast och starkast som tog sig an ledarrollen.
Man är förvånad över att det inte dyker upp barn i kungahuset med kromosonproblem. Men dom kanske göms undan.
Citera
2021-05-16, 18:05
  #1011
Medlem
Merwinnas avatar
Nu är det kört för Harry, nu går det inga tåg tillbaka till the Merry Old' England och livet som kunglighet längre. Mde Tussaud's har flyttat hans och Meghans vaxdockor till Hollywood-sektionen!

https://www.msn.com/en-us/lifestyle/lifestyle-buzz/prince-harry-and-meghan-markle-s-wax-figures-moved-to-hollywood-section-away-from-royal-family-s-dis play/ar-BB1gN6Gu?ocid=msedgntp
Citera
2021-05-17, 12:31
  #1012
Medlem
Snapcounts avatar
Ojoj..

Nu har Harry skitig i det blå skåpet :

'LOST THE PLOT' Prince Harry told ‘get the hell out of US’ by furious Americans after he called First Amendment ‘bonkers’

T.o.m politiker reagerar :

Texas Congressman Dan Crewnshaw waded into the tirade of criticism Harry received, adding: "Well I just doubled the size of my Independence Day party."

https://www.thesun.co.uk/news/14977505/prince-harry-told-get-out-americans-first-amendment-bonkers/
Citera
2021-05-18, 03:49
  #1013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Som om hans barn skulle bli så mycket sundare uppfostrade nu, med hela den galna genus-woke-kulturen i Los Angeles... och med en sådan mamma! Kungahusen håller åtminstone på något slags värdighet. Och på traditioner, historia, kontinuitet från generation till generation. Meghan vill förstöra allt sådant. Det gör folk rotlösa.
Problemet är väl i grund och botten att Harry inte är en del av familjen utan resultatet av Dianas snedsteg. Därför pissar han på den ”egna” familjen, men samtidigt kastar han woke-skit mot alla Trump anhängare. Han verkar göra sig själv omöjlig.
Citera
2021-05-18, 07:33
  #1014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av teacher80
Problemet är väl i grund och botten att Harry inte är en del av familjen utan resultatet av Dianas snedsteg. Därför pissar han på den ”egna” familjen, men samtidigt kastar han woke-skit mot alla Trump anhängare. Han verkar göra sig själv omöjlig.

Må så vara men nu ger han sig även på att kritisera drottningen och framlidne print Philip, det är inte populärt hos engelsmännen. De avgudar sin drottning och vem vet hur länge till hon lever
Citera
2021-05-19, 05:15
  #1015
Medlem
De sitter ju i moment 22 eftersom deras enda kändiskapital är relationen till kungahuset.
Alltså måste de hela tiden påminna om, och exekvera på detta, annars glöms de bort.

Fungerar ju än så länge.
Citera
2021-05-19, 07:36
  #1016
Medlem
OlleVieros avatar
[quote=Illa2222|75917108]Må så vara men nu ger han sig även på att kritisera drottningen och framlidne print Philip, det är inte populärt hos engelsmännen. De avgudar sin drottning och vem vet hur länge till hon lever[/QUOTE]

Många engelsmän verkar ju vilja att kungahuset klipper alla titlar han har.

Tanten verkar i varje fall något så när alert för sin ålder. Men hon håller nog inte så många år till som gubben hennes gjorde. Han var ju nära att fylla 100 år.
Citera
2021-05-20, 08:12
  #1017
Medlem
LagomLats avatar
[quote=OlleViero|75929339]
Citat:
Ursprungligen postat av Illa2222
Må så vara men nu ger han sig även på att kritisera drottningen och framlidne print Philip, det är inte populärt hos engelsmännen. De avgudar sin drottning och vem vet hur länge till hon lever[/QUOTE]

Många engelsmän verkar ju vilja att kungahuset klipper alla titlar han har.

Tanten verkar i varje fall något så när alert för sin ålder. Men hon håller nog inte så många år till som gubben hennes gjorde. Han var ju nära att fylla 100 år.

Drottningens mor blev 101, jag tippar att Drottningen blir äldre.

Sedan sitter Charles några år innan Harrys storebror tar över, då vet man aldrig vad som händer, inspärrad i Towern?

LL
Citera
2021-05-20, 08:19
  #1018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
För första gången får man höra en intressant och ärlig skildring över hur det är att växa upp i sådan miljö. Som en mix mellan Truman show och att vara i ett zoo.
Och kungahusen är ju genetisk defekta, dom är ju kusiner nästan med alla övriga kungahus i generationer.
Att bli Kung på den hedniska tiden ,gick sällan i arv. Utan det var den som var smartast och starkast som tog sig an ledarrollen.
Man är förvånad över att det inte dyker upp barn i kungahuset med kromosonproblem. Men dom kanske göms undan.


det e flera barn som har faktist fötts med fel som skickades iväg, speciellt förr, sanningen kom upp senare och drottningen hade inte ens själv vetskap om att fler av hennes handikappadenkusiner var ivägskickade
Citera
2021-05-21, 09:39
  #1019
Medlem
Jag tycker inte att han liknar James Hewitt alls. Han har Charles ögon, näsa och tänder.
Citera
2021-05-21, 10:11
  #1020
Medlem
OlleVieros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hasseochtage
Jag tycker inte att han liknar James Hewitt alls. Han har Charles ögon, näsa och tänder.

Det är väl redan fastslaget att Harry föddes ett par år innan Hewitt kom in i bilden?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in