2021-05-20, 22:06
  #33337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Lägenheterna står väl "tomma" för att kommandoran och generalskan skall kunna profitera på dem genom sina barnimporter.

Jag säger inte emot dig! Något lurt är det med att den/de som (sannolikt) bor i lägenheten inte skriver sig där.
2021-05-20, 22:30
  #33338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, det där med framtida försäljning, överlåtelseförbud, och förköpsrätt, är lite av en djungel.

Man brukar ju säga att avtal om framtida försäljning inte är tillåtna, enligt JB. Och så är det, generellt sett. Men ingen regel utan undantag.

Dels finns förköpsrätt, och där brukar man tala om två olika fall av förköpsrätter, som har att göra med ombildningar och arrenden. Så det går vi inte in på här, utan konstaterar bara kort att förköpsrätt inte är tillåtet, generellt sett. Men ingen regel utan undantag.

Så då finns fallet när en fastighet överlåts som gåva, i vilket fall ett avtal om framtida försäljning faktiskt är tillåtet, i form av en förköpsrätt.

MEN, att tro att det skulle kunna ha varit en möjlighet för Matz, om han gjort allt rätt från början, är att dra alldeles för långtgående slutsatser.

Helt enkelt av de enkla anledningarna, att, nummer ett, Matz inte gav fastigheten till Esbjörn som en gåva. Matz gav bara Esbjörn 4/27 av fastigheten som en gåva. Nummer två, möjligheten som lagen ger är en förköpsrätt, vilket innebär att gåvogivaren får en möjligheten att köpa tillbaka den givna fastigheten. Observera "köpa tillbaka". Förköpsrätten innebär att gåvogivaren har rätten att få köpa tillbaka fastigheten, men priset avgörs då av vad någon annan, tredje part, är beredd att betala. Det är detta som är förköpsrätten. Matz skulle då, teoretiskt, få rätten att köpa huset före Ebba, för 3.9 miljoner kronor. Men det givet att Matz givit fastigheten till Esbjörn. Men det har han inte, han har endast givit 4/27 av fastigheten till Esbjörn.

Så återstår då alternativet med överlåtelseförbud. Ja, till att börja med så har då, återigen, inte Matz givit fastigheten i gåva till Esbjörn, utan bara 4/27 delar av den. Så redan där faller det. Men om vi bortser från den delen, så blir det ändå problematiskt. Ty, om Matz nekar Esbjörn att sälja fastigheten till Ebba, för att Matz själv vill ha den, då är det de facto inte ett överlåtelseförbud som är aktuellt, utan en förköpsrätt som Matz vill tillskansa sig, och då gäller ovan.

För det fall Matz skulle neka Esbjörn sälja huset till Ebba, om ett överlåtelseförbud hade förelegat, i syfte att få ärva huset av Esbjörn, så hade det slutat med att Matz hade ärvt 1/6 av huset, jämte sina syskon och kusiner som ärvt övriga sjättedelar. Detta eftersom vare sig en förköpsrätt eller ett överlåtelseförbud, påverkar hur arvet fördelas.

Så, nej, ännu en gång, hur Matz än hade vänt sig, hade Garre74 ändå inte sett något annat än hans dajmkola.

Och oavsett allt hypotetiskt trams ovan, så är Ebba redan ägare till huset, och lär så förbli, jämte att vara Årets Kvinna nr 2.

4/27 har ingen betydelse

Hur skulle det funka rent praktiskt - hur ofta handlar det om arv eller gåvor där EN person ärver allt och sedan ger bort det...
2021-05-20, 22:34
  #33339
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Med tanke på hur många gånger du refererat till saker Esbjörn sagt, för att inte tala om alla gånger du refererat till saker andra sagt att Esbjörn sagt, så blir det ju inte så lite jobbigt för dig om du nu helt plötsligt menar att vi inte kan lita på något Esbjörn sagt ...

Om det är sant eller inte kan vi inte veta, men det vi vet är att Esbjörn sagt att han stämt av försäljningen med Matz innan han sålde till Ebba. Det är ju inte precis en grej en glömsk man skulle komma ihåg om det inte ens hänt, liksom. Så antingen menar du att han ljuger, eller så torde det stämma. Och om du menar att han ljuger, så får du ju framföra åtminstone någon form av trovärdigt argument för det. Det skulle väl i så fall bli första gången i världshistorien som du lyckades prestera ett trovärdigt argument.


Jag har flertalet gånger sagt att det Esbjörn sagt har varit motsägelsefullt. Oavsett vad så förstår jag att det finns aspekt av att det han säger kan vara fel.

Sen om han ljuger, är förvirrad, glömsk eller bara allmänt otydlig. - det vet jag inte.

Sen får man vara bra naiv om man tror att Ebba säger hela sanningen med när hon uttalar sig.
2021-05-20, 22:45
  #33340
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ba'loba
Finns det ingen bäring alls i att det syns att Mz gett bort sin andel utan ersättning och väntat på att få betalt ens?

Matz kan inte kräva eller förvänta sig någon ersättning, varken nu eller senare.
Esbjörn fick de andra andelarna av fastigheten via gåvobrev 07/08 och dom finns registrerade.
Matz skrev också gåvobrev där han skänkte bort sina 27 delar till Esbjörn utan förbehåll.
2021-05-20, 22:47
  #33341
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjelovek
Jag säger inte emot dig! Något lurt är det med att den/de som (sannolikt) bor i lägenheten inte skriver sig där.

Ja, det är definitivt något lurt där. Varför skulle en 81-åring med skulder till fogden hålla sig med 3 bostäder som han inte bor i, för vi har ju nu fått veta att han bodde på Odalgården där han blev omhändertagen med matlagning, kroppsvård och allt vad det var.
2021-05-20, 22:51
  #33342
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Det finns något som kallas "överlåtelseförbud" - så jo det går som det verkar att avtala bort framtida försäljning. Iallafall begränsa den.

https://zeijersborger.se/fraga-advokaten/ar-avtalet-om-overlatelseforbud-av-min-fastighet-vid-en-ev-forsaljning-giltigt/

"Ett överlåtelse förbud innebär förvärvaren av fastigheten förpliktas att inhämta överlåtarens medgivande vid en eventuell försäljning.
Fastigheten omfattas således av ett villkor om efterföljande äganderätt i fastigheten.

Detta innebär att överlåtaren till fastigheten fortsättningsvis har möjlighet att påverka vem som ska få köpa fastigheten vid en vidareöverlåtelse, trots att äganderätten till fastigheten har övergått till förvärvaren."


Men... de hade inte gjort detta.
"Gåvohandlingen registreras sedan hos inskrivningsmyndigheten som gör en anteckning om villkoret om överlåtelseförbud. Ett förbehåll om ett överlåtelseförbud anses gälla så länge som en anteckning i fastighetsregistret görs i enlighet med 20 kap. 14 § JB"

Men hade de gjort det så hade Ebba suttit där nu och väntat på ett Ja eller Nej från Matz

Hade inte Esbjörn ringt åt Matz också innan han sålde till Ebba?
Sa inte Esbjörn själv att han ringde honom, men han hade inte tid att komma.
Matz drog en fuling med Esbjörn när han "skänkte" bort sina 4/27, men ville få tillbaka både dom och sina syskon/kusiners andelar.
2021-05-20, 23:08
  #33343
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Lägenheterna står väl "tomma" för att kommandoran och generalskan skall kunna profitera på dem genom sina barnimporter.
Misstänker att många av generalskans "pojkar" bor där.
Kanske också en och annan som måste gömmas undan från de "elaka svenska myndigheterna".
__________________
Senast redigerad av Knut-Anne 2021-05-21 kl. 00:07.
2021-05-20, 23:13
  #33344
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whogivesafuck
Framgår säkert tidigare i tråden men detta att han löst ut andra?
Det har alltså varit eller är fler ägare. Exempelvis Matz som han ännu inte löst ut?
Eller vad avses?

Jo det var oskiftat dödsbo efter Esbjörns föräldrars död i många långa år.
Alla Esbjörns syskon var också delägare i dödsboet och några syskon hann också dö.
Nå till slut skiftandes dödsboet då Esbjörns ogifte bror som stretar emot dog i en bilolycka. (han ägde även lägenheten i Uppsala där Esbjörn är skriven)
Fastigheten delades då upp i 27 delar på syskonbarn och Esbjörn, det fanns 7-8 ägare till fastigheten efter arvsskiftet.
Sen 07/08 skrev alla andra över sommarstuga på Esbjörn som ägde en större andel.
Alla även Matz, skrev gåvobrev där dom utan förbehåll skänkte sina 27 delar till Esbjörn.
Matz skänkte alltså bort sina 4/27 delar och har ingen rätt att kräva något då, nu eller sen.
2021-05-20, 23:21
  #33345
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
4/27 har ingen betydelse

Hur skulle det funka rent praktiskt - hur ofta handlar det om arv eller gåvor där EN person ärver allt och sedan ger bort det...

Oj, du har verkligen trasslat in dig i din egen röra.

Det är precis tvärtom, inte alls ovanligt att EN person ger bort en fastighet i gåva, och ofta då till FLER ÄN EN person, som då FÅR FASTIGHETEN I GÅVA MED FÖRBEHÅLL om t.ex. förköpsrätt eller överlåtelseförbud. Oftast är förköpsrätten att föredra eftersom överlåtelseförbudet förutsätter att givaren kan medge överlåtelsen, men ofta är det äldre som ger sin fastighet till fler än ett barn, där barnen då har förköpsrätt på övriga delar.

Vad du inte alls verkar förstå och förmodligen inte heller har minsta lilla kunskap eller kännedom om, är dels proportionalitetsprincipen dels omfattningen av inskränkningen i äganderätten. Kort och gott och ganska självklart därtill, är att ett överlåtelseförbud inte omfattar mer än vad som svarar mot den egendom som överläts i samband med gåvan då villkoret föreskrev. Om Matz givit Esbjörn 4/27 så skulle Matz på sin höjd kunna begära ett överlåtelseförbud på 4/27. Men eftersom Esbjörn förvärvat övriga 23/27 utan överlåtelseförbud så har han rätt att sälja hela fastigheten utan överlåtelseförbud. Men detta är allt helt hypotetiskt, eftersom det varken föreligger något överlåtelseförbud eller någon förköpsrätt. Ebba har redan köpt huset, det är redan hennes, avtalet är giltigt och det förelåg inte några förbehåll alls. Allt det är redan utrett. Till och med Esbjörns knattefotbollslag av advokater har medgivit att avtalet nog är giltigt. Och försöker nu med ett lika långsökt yrkande för varför Esbjörn skall få ångra sig, som Binningemaffians påhitt att Esbjörn vad dement.

Så du har helt rätt. för en gångs skull. men det förstod du nog inte själv. Men ändå, alldeles riktigt, de 4/27 har ingen betydelse.
2021-05-20, 23:22
  #33346
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Kunde kanske, men hade inte pengar?
Övrigt arv kanske kvittades - andelar mot delar i andra fastigheter eller saker?
Vet vi att det var pengar de andra syskonen fick?


Vanligt annars att detta används när man vill att en fastighet ska stanna kvar i släkten.
Så det var kanske inte ens en fråga om pengar...

Jag har redan tidigare skrivit samma sak som du nu skriver.
Tror inte det var frågan om pengar.
Den ogifte brodern som dog ägde lägenheten i Uppsala som Esbjörn bor i.
Den ingick ju i hans dödsbo som skiftades samtidigt som Esbjörns föräldrars dödsbo.
Syskon och syskonbarn ärvde den också, tror faktiskt att bl.a den kvittades mot andelarna i sommarstugan.
Esbjörn äger nog inte lägenheten i Uppsala men har rätt att bo där tills han dör.
2021-05-20, 23:36
  #33347
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Vem är vi att försöka förklara vad som är sagt och gjort, och vilka planer som funnits?

Kan vara allt mellan himmel och jord som ligger bakom det hela.
Ibland förstår man inte alla delar, det kanske är en lång historia. Är ofta det.

Matz kanske vill pensionera sig i Uppsala på gamla dar, tjäna pengar på huset. Ge bort huset till sina barn (har han barn?) Eller...


Deras avtal sinsemellan hade kunna varit fullt legitimt OM det registrerats på rätt sätt.
De visste inte bättre då, utan trodde att förbehållet skriftligt var tillräckligt. Men nej...

Sorry, går inte registrera förbehåll om försäljning om det inte är inskrivet i gåvobrev.
Går absolut inte heller att registrera, att man ska ärva i utbyte mot en gåva utan förbehåll.
Nej det gick inte ens registrera ett sånt avtal och det visste Esbjörn men inte Matz.
2021-05-20, 23:43
  #33348
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Jo det var oskiftat dödsbo efter Esbjörns föräldrars död i många långa år.
Alla Esbjörns syskon var också delägare i dödsboet och några syskon hann också dö.
Nå till slut skiftandes dödsboet då Esbjörns ogifte bror som stretar emot dog i en bilolycka. (han ägde även lägenheten i Uppsala där Esbjörn är skriven)
Fastigheten delades då upp i 27 delar på syskonbarn och Esbjörn, det fanns 7-8 ägare till fastigheten efter arvsskiftet.
Sen 07/08 skrev alla andra över sommarstuga på Esbjörn som ägde en större andel.
Alla även Matz, skrev gåvobrev där dom utan förbehåll skänkte sina 27 delar till Esbjörn.
Matz skänkte alltså bort sina 4/27 delar och har ingen rätt att kräva något då, nu eller sen.

Det där är en lite väl förenklad bild som inte är helt korrekt T.ex. så fick Esbjörns syster inte ärva någon del i huset efter föräldrarna. Utan det vara bara Esbjörn och hans bröder som gjorde det. Där blev det tredjedelar. Sedan gick brodern med tre barn bort och då fick hans barn 1/3 var av hans 1/3, alltså varsin 1/9. Senare ärvde Esbjörn och syskonbarnen inklusive systerns barn, när den barnlöse brodern gick bort, då fick Esbjörn 1/3 av den 1/3, alltså 1/9, och barnen fick 1/6 var av resterande 2/9, alltså varsin 1/27. Då hade Esbjörn 4/9, broderns tre barn hade 4/27 och systerns barn fick då varsin 1/27. Systern gick bort först vill jag minnas. Annars hade arvsskiftena sett lite annorlunda ut eftersom hon då hade ärvt sina bröder.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in