Citat:
Ursprungligen postat av
Pirigin
Ja var och en kan läsa vad jag skrev. Att om man ska försöka utreda något så måste man hålla möjligheterna öppna tills man får den fakta som krävs för att kunna utesluta sina hypoteser. Det har inte ett dyft med bevisbörda att göra. I en rättegång kommer bevisbörda in men inte för att motivera en misstanke i ett utredningsstadie.
Att jag skrev i affekt beror på att jag skrev ett inlägg där jag klagade på att några av oss alltid måste stå till svars för vad KP har sagt och gjort. Och i ditt svar på det inlägget så gör du just detta.
Om man tänker som du angående detta med misstankar bevisbörda osv. så skulle det fungera typ såhär:
En kvinna hittas mördad i sitt garage. Mannen återfinns inte och svarar inte i telefon. Polis A säger, vi får utgå från att mannen kan ha gjort det här, vi får börja utreda honom så finner vi snart något som utesluter honom eller inte. Polisman B svarar, nej så kan vi inte göra, vi kan ju för bövelen inte misstänka och utreda någon innan det föreligger tillräckliga bevis för att fälla honom i domstol. Vi måste helt avfärda honom som misstänkt om vi inte har sådana bevis. Polisman A igen, men det är ju själva utredningen som ev. kan leda fram till sådana bevis. Vi måste ju hålla möjligheten öppen för att föra utredningen framåt. Polisman B: Nej, kan du inget bevisa ska du inte se honom som misstänkt, du får då utreda något annat punkt slut.
Någonstans tror jag att vi diskuterar olika saker. Du anser honom inte som bevisat skyldig och det gör inte jag heller. Men jag ser honom som misstänkt och det förstår jag inte hur man kan avfärda. Av det vi vet om SE hade det varit ganska naturligt att häkta honom som skäligen misstänkt. Det gjorde man med VG på bra mycket lösare grunder.
Angående kritiken mot att det grävs för lite i tråden. Min känsla är att 99% av energin går åt till att vi som ser SE som misstänkt måste försvara våra misstankar. Det är helt enkelt kritikerna som skiljer denna tråd från CA tråden. Det finns inte ett gäng kritiker som ifrågasätter precis allt i CA-tråden. Teorin får flyta fritt och undersökas i fred. Jag själv ser CA som något mer misstänkt än SE, men det hör inte hit.
Som sagt återkom gärna i sak. Du klev ju mitt in i en annan diskussion, men/och anledningen till att TP och KP ofta kommer upp är p.g.a. otydligheten från ett gäng personer här inne som i princip repeterar TP likt papegojor. Du kanske inte är en sådan, så visa i.s.f. det.
Ja jag är av näst intill motsatt åsikt. Ser inte SE som misstänkt gärningsman. Möjligen misstänkt i att vissa uppgifter skulle ha behövt kontrolleras(ej som person). Men SE som gärningsman är enligt mig en konstruktion.
(På osäkra och även felaktiga uppgifter, vilket vi nu ser att allt fler reagerar på.)
Och gör man ett utpekande så bör man ju även kunna försvara grunderna för varför man tycker så.
Även om man som i ditt fall vill "krympa det lite" till "bara" misstänkt...
Gällande CA-forumet så håller jag med om att kritikerna skiljer en hel del, men sedan är det väl också så att SE-spåret dragit med sig både den ena och den andra. Här finns de som tror på honom i en konspiration... och de som ser honom som ensam GM. De som knappt läst något alls och de som är väl insatta.
I CA-forumet grävs det också en hel del. Här har jag inte sett en enda länk till något "nytt" från uppslaget E 63. Är man rädd för vad man ska hitta? Det verkar i.a.f. så. Bara se hur svaren ser ut på "besvärande uppgifter" som pekar emot att SE skulle vara GM.
Ps. Och ditt försök till liknelse med mördade kvinnan så är det för dumt för att ens svara på. Självfallet resonerar jag inte så, men det kanske säger lite mer om dig än om mig?