Citat:
Ursprungligen postat av
Sockerpappan
Ja? Och?
INNAN NÅGON ANNAN HADE NÅGRA.
Nu handlar det om vad som händer med flera kärnvapenländer på spelbrädet samtidigt. Då är det viktigt, att alla länderna som innehar dem är länder som inte vill till paradiset som martyrer så snabbt som möjligt.
USA har ju hotat att använda kärnvapen mot olika länder flera gånger, under kalla kriget var ju hela planeten i farozonen. Vid flertalet tillfällen höll man ju på utav misstag att starta 3dje världskriget.
Hiroshima och Nagasaki hade ihjäl 250 000 civila, kvinnor och barn skoningslöst på ett ögonblick. Det är ingen småsak och USA har på nåt sätt kommit jävligt lindrigt undan med ett utav det största krigsbrotten i modern historia.
Israel lovade att inte bli det första landet som skulle skaffa sig kärnvapen i regionen, men genom att stjäla kärnvapenteknologi så gjorde man det ändo i hemlighet, och man har än idag inte erkänt att man har en omfattande kärnvapenarsenal.
Om stridsspetsarna är riktade mot europeiska länder kan man inte utesluta.