Citat:
Ursprungligen postat av
SmurfSmurf
Jaha, den jeppen. Han jobbade på Vidarkliniken. Har hållit på med ozonbehandlingar, där han sprutade in ozon i alla kroppsöppningar. Det skulle bota det mesta. Han blivit anmäld till IVO och prickad för kvacksalveri, vet inte om han fortfarande har legitimationen kvar. En bluffmakare utan samvete är min uppfattning.
Vad gäller Direktdemokraterna vet jag inte mer än att de vill skrota vårt politiska system. Det ska i stället folkomröstas om allt. De brukar ta upp Schweiz som exempel, ett land som jag uppfattar som bakåtsträvare när det gäller kvinnofrågor. Var de står på skalan höger-vänster vet jag inte säkert.
Jag vet inte heller om han blivit av med legget än. Men han var i täten för när "Vaken" hade sin corona-demonstration i Kungsan i höstas.
Och som folk sett på videorna antar jag så marscherar folk med plakat om "Återvandring nu" och gastar upprört om straffrabatter som invandrare och kriminella har, så jag tror folk blir lite förvirrade över att dessa hippie-antroposofer-alternativmedicin-anarkister faktiskt även håller sig till höger på skalan i det politiska (för SD:are brukar ju iallafall kallas för högerextremt parti).
Och både doktorn och hans dotter har många "Järna-facebook-vänner" i sin umgängeskrets (Jag har också lite bekanta som både bor i Järna och har anknytning till antroposoferna där, samtidigt som de är SD:are.)
Citat:
Ursprungligen postat av
GodDog
En kollega beskrev dessa överlevande hippies från Järna -När de kliver in på bussen luktar det unken farstu.
Det är min uppfattning om Järnabor också.
Citat:
Ursprungligen postat av
AdMortem
New age har väl knappast något uppsving utan är väl ganska samma lika som det varit i decennier. Alla konspirationsteorier uppblandat med medicin och hälsa däremot... Jag läste att falska nyheter är mer häpnadsväckande och därmed sprids snabbare för att de är sensationella och kanske är det människans förmåga till att identifiera problem och hålla sig på sin vakt mot sådana, som blomstrar men det är väldigt sannolikt baserat på internets intåg i våra liv.
Tycker du inte? Jag tycker att t ex Tv- utbudet exploderade med "Det okända", vanligt folks vurm för "energier", häxkonster, live med folknordisk tro ihop med äkta tro på asagudar, stenar, tarotkort, tro på österländska religioner, Buddha, meditation, tai chi etc etc fullständigt har exploderat de två senaste decennierna (var inte vanligt när jag var liten och växte upp på 70-80-talet).
Så jag tycker definitivt att New Age har fått ett uppsving, på senare år.
Citat:
Ursprungligen postat av
Elmo78
Snarare är lärare,läkare och verksamma borgliga i Ytterjärna.
Men visst söker sig alternativa personer dit tex till deras vuxenutbildningar som de för övrigt tar betalt för.
Kan så vara. Men många där ser ändå ut som övervintrade hippies, mycket dreadlocks, grön Miljöparti-look samtidigt.
Vi har fått mycket av ekorörelsen därifrån, som har smittat av sig lite coolt sådär i samhället i allmänhet.
Vad sägs om Andris Fågelviskaren
https://www.youtube.com/watch?v=7kIRh2qXK9g kommer från Järna och har bott där i skogen ett tag.
(enligt statslös-rörelsen)
Här var hans hem iallafall för ett tag sen
https://www.youtube.com/watch?v=aD3R_g_A4io&t=15s En hängmatta i skogen, vid Järna.
Gå in på hans facebook och se hur många Järna vänner han har. Promise, du kommer hitta många.