Med reservation för min okunnighet i området så vill jag inte rekommendera med att slabba med bensin och etanol utan att veta vad man håller på med, följande text ska inte ses som råd till att erhålla en billig fylla precis, som man behöver en vit käpp efteråt,
och en havererad motor, typ:
Citat:
Ursprungligen postat av
hippili
Precis så, man använder vatten. När prov bygget är klart och det funkar att ta ur den mesta etanolen kommer jag skriva hur det blev. Sedan byggs det en i rostfritt.
Nu är det 2 oljefat med slangar kranar och en pump som pumpar upp vatten från nedre fatet till övre så det "regnar" vatten åvanfrån och ta med sej etanol ner i nedre fatet. 300 liter bensin och 20 liter vatten. Eftersom faten kommer rosta är detta bara ett prov.
Bensin har en otrolig förmåga att krypa ut vid minsta spricka. Även en hårfin spricka och det droppar friskt. Bensin har som sagt var en låg viskositet och väter stålytorna bra, och har en hög "krypförmåga".
Provtryck kärlet med lite tryckluft innan du börjar, och lite såpvatten på skarvarna.
Du får naturligtvis inte ha bensin i när du provtrycker.
Släng ner ett par zinkbitar i tunnan som rostskydd. Zink behövs dock ej på rostfritt stål då är det snarare skadligt.
Du bör vara säker på att dina pumpar klarar av bensin, det är inte alla som gör det nämligen.
Men prova med mindre mängder först.
Inte sjutton skulle jag börja med 300 liter, det är ju för fan över 4500 kronor i soppa.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jedis
Normalt sett så innehåller spolarvätska etanol utblandat med ex. isopropanol och butanon samt en detergent men under pandemin så har det uppstått brist på isopropanol så man verkar ha ersatt det på lite olika sätt. Anledningen till att man tillsätter isopropanol är för att man inte ska få drickbar etanol om någon får för sig att separera den med vatten.
Samma sak med E85.
Nu blir man nog full av isopropanol också, det bryts ner på ungefär samma sätt som etanolen men har för mig att det går långsammare. Har för mig att ingen av dem är giftiga ändå. Men etylenglykol är riktigt giftig, den som man har i kylaren. Etylenglykol bryts sakta ner till oxalsyra som skadar Kalciumomsättningen i kroppen.
Därför har man numera oftast propylenglykol som kylarglykol.
Isopropanol och tex butanon antar jag är betydligt dyrare än etanol så några större mängder av de tillsatserna det är det nog inte frågan om. Bitterämnet, Bitrex, är tex ganska dyrt så det snålar de på det också.
Färgämnet de häller i det är bara för syns skull.
Butanonen är den som gör att spriten smakar och luktar "klister". Den är svår att bli av med.
Men torde gå i en högklassig destilleringsapparat. Och lustigt nog påstås det att separationen går bättre om en mindre mängd av propylenglykol plus vatten sätts till i kokaren. Den ska visst binda butanonen och vattnet mera än etanolen, eller det kanske är tvärtom ?
Aktivt kol tar varken upp butanon eller isopropanol men kan kanske fånga upp bitterämnet.
Har dålig koll på det.
Fast teknisk sprit bör aldrig anses som drickbar, det kan finnas lite vad som helst i den. Det som säljs som teknisk sprit är ofta "slattar" som blivit över och blandas ihop. Tex metanol kan mycket väl finnas i den.
Att sk absolut alkohol skulle innehålla tex bensen ( C6H6 ) är en gammal skröna. Den metoden att tillverka absolut alkohol på är borta sedan 1970-talet, pga att den inte var särskilt energiekonomiskt effektiv. Dessutom är bensen ganska dyrt, eller så var den det då.
För varje större omgång av absolut alkohol som tillverkades så förlorades lite grand bensen.
Det var den första metoden att tillverka absolut alkohol på, men lär ha övergivits på ungefär 1970-talet.
Den var speciell på det viset att destillatet bestod av två skikt, det övre mestadels bensen. Det undre mestadels vatten.
Man kan troligen köra samma process men med tex toluen istället.
Toluen är dock också dyrt. Dyrt i jämförelse med etanolen alltså
Troligen används mest idag destillering med etylenglykol eller propylenglykol, vilka bägge kan binda vattnet men släpper iväg alkoholen. På det viset kan det bli absolut alkohol.
Den processen är att föredra,därför att inget av etylenglykolen eller propylenglykolen går åt i processen, den återvinns hela tiden, i ett slutet kretslopp.
Biprodukten blir destillerat vatten.
Pga att det vattnet innehåller lite grand etanol så går nog det mesta av det destillerade vattnet till typ fönsterputs mm.
Under WW2 förekom det olika blandningar som motorbränsle, som hade olika inblandning av alkohol, och tex metanol. Sverige hade ju i stort sett importstopp på olja, diesel, bensin och kol. Metanol fick (ök-)namnet träsprit för att det kunde tillverkas som en biprodukt från pappersmassetillverkningen.
Metanol är mycket giftigt och kan göra konsumenten blind om det vill sig illa.
Det är beroende på att när metanolen bryts ner, det bildas giftiga nedbrytningsprodukter i kroppen.
Som motmedel mot metanolförgiftning så ges etanol flera ggr per dygn så på så vis så sker nedbrytningen av metanolen långsammare. Och de giftiga nedbrytningsprodukterna hinner då utsöndras ur kroppen.