Citat:
Ursprungligen postat av
Poor.Boy.Valentine
Vet inte om högersamlingen drog hem några större applåder. Det blev däremot uppenbart att man inte kunde enas bakom SD:s immigrationslinje. Vilket förvirrar läget. Ganska mycket dessutom. Och sen undrar man ju hur vettigt det är gå i säng med dem (SD) när invandringen de facto sjunker.
Bara för att invandringen sjunker det året när många flygplan står på marken och det krävs tester hit och dit för att korsa en landsgräns så är vi snart tillbaka i det normala.
Det gäller redan nu att få ut informationen till MENA-länder och alla andra att Sverige inte längre är guld och gröna skogar. Få flyktingsmugglarna att helt enkelt titta åt andra länder.
De punkter som högerpartierna kom fram med var ok men absolut inte tillräckligt. Att försvåra för folk från att komma in är ett första steg med det viktigaste är att börja skicka tillbaka människor. Många av deras hemländer är inte längre krigsdrabbade värre än vad det är här i Sverige.
När balkanflyktingarna kom så var det alltid tal om att deras högsta dröm var att få komma hem igen. Bygga upp sitt land mm mm men sånt hörs aldrig från de som kommer hit nu.