2021-04-23, 23:55
  #505
Medlem
MagisterBisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StarkMark
Hur man kan vara så korkad som Jonna är, är något av ett mysterium samtidigt som hon är propagandamakare aka "opinionsbildare".

I ett inlägg skriver hon:

"Varför har @volvocars en manlighetssymbol som logotyp? Känns ju minst sagt stereotypt och omodernt."

https://www.twitter.com/jonnasima/status/1385166717400363008

Användaren Carl Johan Swanson svarar:

"Är väl först och främst en symbol för järn?"

Jonna svarar:

"Varför hör järn ihop med Volvo-bilar?"

Volvo svarar:

"Our Volvo Iron Mark is the ancient chemical symbol for iron. We wanted to pick up this symbolism and create associations with the honored traditions of the Swedish iron industry: steel and strength with properties such as safety, quality and durability."

https://twitter.com/volvocars/status/1385171462923948032?s=20

Jonna är inte nöjd. Hon tycker symbolen för järn skickar ut fel signaler:

"Thank you for your explanation! But I wonder if that argument is sustainable in our time. See, for example, the discussion about Frölunda Indians. Something that felt reasonable then, sends the wrong signals in a modern context.
Just a thought."

https://twitter.com/jonnasima/status/1385174371690586114?s=20

Arkiverat: https://archive.is/GvDW1
Och: https://archive.is/ZKwuA

Hon skämmer ju ut sig något så kopiöst. Hur är det möjligt att vara så här dum och samtidigt ha ett jobb på en av Sveriges största tidningar?
Ska hon inte ge sig på Škoda också? Om Volvos järnsymbol är för maskulin, vad är då Škodas bevingade penis?

Hon får väl skaffa sig en Edsel -59 och köra runt i, som motvikt.
Citera
2021-04-24, 00:04
  #506
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister
Ska hon inte ge sig på Škoda också? Om Volvos järnsymbol är för maskulin, vad är då Škodas bevingade penis?

Hon får väl skaffa sig en Edsel -59 och köra runt i, som motvikt.

Jonna och Stenberg är enbart utsända att försöka köra nålstick mot SD/KD och M ända in till valet.

För dom vet att om vi får till denna värdekonservativa trio så är S finito for ever. Å indirekt deras privilgerade tillvaro.

Dom (plus Annie) är extremt stissiga nu när Sabuni satte ner klacken.
__________________
Senast redigerad av AntiSthlm2022 2021-04-24 kl. 00:08.
Citera
2021-04-24, 00:13
  #507
Medlem
nidbilds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av givemeyourmoney
Jag vet inte hur svennen ser på olika symboler, men här inte tråden har dom flesta gått i fällan att all manlighet är toxic, precis det feministerna har hjärntvätta er med, ni är så jävla lurade och bortfintade.


Symbolen representerade inte ens det manliga könet, det fattade du väl,? det väsentliga var ju att
den socialdemokratiska vänsterfalangen av Aftonbladets utbildade journalisten klev i bortgjord gropen
Citera
2021-04-24, 00:25
  #508
Medlem
RingInteSnutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LuluBrooksie
Ja, koppar, Venus och Falu koppargruva och kvinnor har samma symbol. ♀️
Precis som järn, Mars/guden Mars/Aries, Volvo och män har samma symbol. ♂️

Jo jag vet, var nog ett dåligt försök på ironi ifrån min del
Citera
2021-04-24, 00:27
  #509
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Jonna Sima är en idiot. Vad annat nytt under solen?

En riktig idiot som hon ger sig ju inte heller. Utan fortsätter för att bli idiotförklarad ännu mer.

Jag skäms faktiskt för Jonna Simas skull.
Detta pinsamma snedsteg kommer följa hennes karriär livet ut.
Citera
2021-04-24, 01:20
  #510
Medlem
Skämskudde fram. Alltså hur kan man slänga ur sig når sånt utan att dubbelkolla? Oavsett vad man tycker om hennes åsikter framstår hon ju bara som totalt blåst. Kan hon nånsin vinna ett argument igen? Allt man behöver säga är Volvo
Citera
2021-04-24, 01:30
  #511
Medlem
kofotskentas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Revolutions
Sicket självmål, det roligaste är ändå inte att det blev fel från början. Det roligaste är kommentaren "Varför hör järn ihop med Volvo-bilar?". Ja det kan du fundera på !

Annars är dessa symboler sedan gammalt.

Symbol för man = Järn
Symbol för kvinna = Koppar

Falu koppargruvas gamla logga till exempel, om man nu ska jämna ut orättvisorna med järntecknet på Volvos logga.


Det roligaste är att på de kommentarer jag läst har inte en käft kommit till hennes räddning...
Nja, det är väl snarare så att symbolen för järn = symbol för man. Användningen av järnsymbolen är väl äldre än användningen av samma symbol för man?
Citera
2021-04-24, 01:34
  #512
Medlem
kofotskentas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RingInteSnuten
Fan Volvo borde lära sig av Falu kopparguva!
Dom har kvinno symbolen som logga!
De borde också göra sina bilar av koppar istället!
Citera
2021-04-24, 04:54
  #513
Medlem
TruckUrbans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister

Hon får väl skaffa sig en Edsel -59 och köra runt i, som motvikt.
En stor fitta i grillen och en ännu större fitta bakom ratten
Citera
2021-04-24, 05:59
  #514
Medlem
Generalanderssons avatar
Haha. Vafan? Lol!

Ännu ett tecken på att kvinnor inte borde ha ngt att säga i samhället.
Citera
2021-04-24, 06:05
  #515
Medlem
spermaoffrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister
Men kan inte några feminister gå samman och starta ett bilföretag? Då kan de ha vilken symbol de vill, kopparsymbolen till exempel. Och de kan utforma bilen precis ur feministiskt de vill, och de kan anställa hur många kvinnor de vill, vilket kommer att hålla nere lönekostnaderna eftersom kvinnor bara tjänar 90% av vad männen tjänar för samma jobb. https://www.mi.se/lon-loneutveckling/loneskillnad-mellan-kvinnor-och-man/

De kan ha hur många kvinnor de vill i styrelsen. Det företaget blir lönsammare än andra, eftersom forskning visar att företag med många kvinnor i styrelsen är extra lönsamma. https://ekoappen.se/blogg/kvinnor-styrelsen-lonsamt/

De bilar de konstruerar och tillverkar kommer att bli mycket bättre än de som män konstruerar och tillverkar. Detta företag, "Venus Cars" eller vad det kommer att heta, kommer snart att konkurrera ut befintliga bilföretag.

Det är helt obegripligt att detta inte hänt redan för länge sedan. Faktiskt inte ens en liten antydan till att något sådant ens är på gång. Undrar vad det kan bero på?

Mycket bra funderingar!

Nu behövs bara lite kvinnliga riskkapitalister sen är det sjösatt.
__________________
Senast redigerad av spermaoffret 2021-04-24 kl. 06:34.
Citera
2021-04-24, 06:22
  #516
Medlem
Rektangels avatar
Vänta tills hon upptäcker vad som döljer sig bakom polisemblemet....självaste fasces symbolen.


https://sv.wikipedia.org/wiki/Svenska_polisens_heraldiska_vapen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in