Uteslutande s lser man att "vanliga LED" som inte r speciellt framtagna som vxtbelysning r mer eller mindre vrdelsa. Jag har alltid undrat om det verkligen r sant eller om det r de med ekonomiska intressen som ligger bakom de flesta "fakta". Ungefr som med all specialgdsel, fladdermus och daggmaskskit... nr det i realiteten funkar rtt bra att bara pissa p plantan s vxer den.
Vad anser ni om det som str om LED-ljus hr?
https://gronarader.se/tradgard/vaxtljus/
Nu har jag inte s bra koll p de billigaste och bsta vxtLEDlamporna, men det verkar vara svrt att komma under 15kr/watt (?).
Vanliga LED-lysrr och LED-lampor finns p Biltema och Jula fr 2,20kr-3,50kr/watt. (tillkommer armaturer men det gr att retrofita gamla vanliga armaturer till LED).
Min pong r att man kan dra p med en jkla massa fler watt innan man kommer upp i vxtljuskostnader.
Om det stmmer det som str i lnken, kanske helt enkelt blanda lite Jula/Biltema/ClasOhlson s fr man frhoppningsvis lite av alla spektrum vxten behver?
Jag har ju inte vgat anvnda vanliga LEDs pga alla varningar p internet, men r det ngon som har testat att odla med vanliga billiga LEDs?
Jag sger inte att man inte fr snppet bttre resultat om man kper den dyraste utrustningen och tillsatserna och planterar i fullmne och drar p CO2-tuben fr fullt, men jag odlar hellre s enkelt och billigt som mjligt med ett fullgott, om n inte optimalt, resultat.