Citat:
Ursprungligen postat av
Ridne
Exakt så.. Givetvis är hans agenda att slå split och få igång hat mot de populära för att ha makt i spelet. Och det sköter han ju bra eftersom han får med sig svaga individer som går på allt han säger och spelar med i hans falsarier. Det märktes inte minst igårdagens avsnitt att programledarna verkade vilja lägga hela skulden på honom när det faktiskt är flera styckens fel att Tanja hamnat i blåsväder. De kunde stått upp för henne som Simon, Madde och Jaqi har gjort. De går efter sin egen sanning och hjärta som man ska

Exakt så!
Jag fortsätter här, tycker det är konstigt att programledarna inte ser de andras medverkan till detta. Det enda som kan förändra denna utveckling är om de står fasta i sig själva istället för att bli bystanders och lyssna på dravlet. Mergim är dominant i hela sitt sätt att vara och genom historiens gång så har många lyssnat och godkänt många dumheter som enskilda makthavare förmedlat. Vilka grupper det än är om så denna lilla grupp i BB-huset lyssnar på idiotiska tankegångar och idéer så är de lika delaktiga som accepterar budskapet och i det här fallet Tanja som blivit utmålad av EN person.
Varför behöver människan andras åsikter som drivmedel i sina bedömningar av sina medmänniskor? Hur kan vissa ändra sina tankegångar om Tanja för Mergim kommer in med ett påstående om henne när han själv sa att han förändrades till det sämre i huset? Han måste fatta att en del kanske blir bättre av att medverka i BB och Tanja är med all säkerhet en av dessa. Hon har mycket i sitt bagage av motgångar och prövingar. Detta är en upplevelse och utmaning som hon verkligen tar till sig och det tycker jag att hon visat oss .Det man varit och gjort tidigare är förflutet och det är här och nu som räknas.