De som vissa tror att man kan göra med chip , läsa tankar, tycker jag ska tänka om för allas bästa i denna tråd.
Vad man nog kan göra är att studera individens kemiska utsöndringar i kroppen och lära sig tyda dem på ett ganska träffsäkert sätt.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-9460389/Pentagon-scientists-invent-microchip-senses-COVID-19-body-symptoms.html
Tex du är sugen på ett äpple, du är sugen på en promenad, du är sugen på en kvinna bör ju ge olika mätbara kemiska utsöndringar i kroppen. Till och med om du är sugen på ett rött, grönt eller gult äpple, men att läsa en tanke, som vissa hävdar att de tror "man hackat synen" är mig veterligen långsökt.
Att lösa driften av chipen, kan man kanske fixa med koppar och zink i frukt (blodet) teknik och sedan montera chipläsare i tex en fåtölj , dörrpost.
Med dolda kameror kan man efterlikna chipets kemiska analys, med att i stället använda ögonrörelser som vart de tittar och pupillutvidgning och sammandragning, kropps temperatur andhämtning och svettning.
Använd de enklaste uteslutningsmetoderna före de mer avancerade om det inte är så att forskarvärlden ringer er först och berättar vad de uppfunnit jämt och ständigt.
Ang telepati tänkt ljudduschar, V2K infra/ultra ljud alternativt hallucination innan ni tänker tankeöverföring, andeväsen med mera