Citat:
Ursprungligen postat av
Condyloma
För en partiledare som lever på förtroenden är det ett absolut krav att inte livspusslet inbegriper rövandet av ådringars arv.
Ebba önskar.
Ebba vill ha.
Ebba ska ha.
Ebba tar vad hon vill.
Ebba är bortskämd och ska ha allt hon pekar på.
Flera högt uppsatta personer inom Kristdemokraterna har avrått partiledaren Ebba Busch från att gå till domstol i den infekterade hustvisten, uppger källor för DN. Personer i partiet och i Buschs närmaste krets har under hösten gjort flera försök att få henne att släppa huset, utan resultat. En av källorna säger till tidningen att ”hon har aldrig förlorat och tänker aldrig förlora”. – Varför skulle jag backa när vi har varit överens och jag har gjort allting rätt? säger KD-ledaren till DN.
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/inrikes/k%C3%A4llor-kd-har-v%C3%A4djat-till-busch-att-sl%C3%A4ppa-huset/ar-BB1dDYcC
Varför skulle besserwisser Ebba som är bättre än alla andra på allting ta notis om råd av några som inte förstått hennes grandiositet.
Joo Ebba lilla du bör inte betala ditt ego med 1000 rösters tapp i veckan.
Förtroendet för KD-ledaren Ebba Busch rasar i en mätning av Dagens Nyheter/Ipsos.
Det är det största förtroendetappet som Ipsos har uppmätt.
Den senaste tiden har Ebba Busch fått kritik för sin hantering av hustvisten.
– Vi har inte sett ett större tapp mellan två mätningar för en partiledare under de 21 år som vi har mätt förtroendet, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.
https://www.expressen.se/nyheter/fortroendet-for-busch-stortdyker-i-matning/
Tänk om Ebba släppte affären rakt av och missade handpenning samt alla utlägg hon gjort.
Dragit sig tillbaka utan att göra det hela den korrekta vägen, det vill säga att Esb kommit till mötet och sagt vad han ville, men nej han kom dit och vände, hade med sig någon som vägrade säja sitt namn.
Tänk om det senare uppdagas att pensionatstanten har samlat på sig än flera äldre barnlösa män än de hon ärvt redan nu och sol och vårat dom?
Då skulle det kanske heta, varför ingrep inte Ebba, varför gjordes inget trots att den gamle mannen först var lycklig över affären i många dagar och sen backade ur och gömde sig?
Ebba vinner mera på att var den starka kvinna som gör det den rätta vägen trots de törstiga vargarna i Esbs bakgrund.