Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Fast nedan han man väl tidigare alltid använt »topp«?
Topp-Fourcade spöar skiten ur JTB alla dagar i veckan.
I nästa mening låter det oerhört märkligt med ett så långt intervall. Man
kulminerar väl inte under sex år?
De flesta skulle nog hålla med om att Nadal peakade typ 2008-2013.
Det vore ju avgjort bättre och mer rättvisande att skriva: De flesta skulle nog hålla med om att Nadal
var som bäst 2008-2013. Det känns helt fel att använda »peaka« där.
Nadal är lite av en anomali, då hans peak varade så länge. Men samtidigt, snackar du peak-Federer, peak-Nadal eller peak-Fourcade menar man den version av dessa som var absolut bäst, och när det var går alltid diskutera.
Sant dock, har man så lång peak kanske man kan hitta en annan formulering. Jämför dock med följande från Expressen:
Maradonas karriär peakade när han vann VM med Argentina 1986. Han förde också Napoli till två ligatitlar, 1987 och 1990.
Tycker själv det är lite tveksamt att använda "peaka" om en idrottskarriär och då bara syfta på en händelse. Här hade jag skrivit "nådde sin höjdpunkt" eller nåt liknande, medan peak Maradona (som ju skribenten är inne på) fanns några år efter 86 också. Själv verkade Maradona vara nästan gladare över ligaguldet, då han fick fira det i Napolis egna arena.
Men visst, som jag sagt är jag inte emot att man kör med en mer sedvanlig svensk term istället. Däremot förefaller det ju rätt klart att termen förekommer en del, och i många fall tycker jag nog man får omformulera en hel del för att säga samma sak. Ta denna rubrik från Expressen:
https://www.expressen.se/kultur/det-har-ar-peak-kulturmedelklass/
Jag köpte den som vykort i shopen och satte upp det över hennes skötbord när vi kom hem, medan jag självmedvetet tänkte ”Det här är peak kulturmedelklass”.
Visst, du kan ersätta det med nån form av "kulmen" eller till och med "topp", men det har liksom inte samma konnotationer. Eller här av Csaba Perlenberg:
Jag lärde mig i klassrummet att en människa är vad hon kan bli – inte bara vad hon har varit.” Peak folkpartism, så att säga.
Du hittar en hel del såna grejer på Expressen. Här är en formulering från en Kulturgigant som Hynek Pallas (och gillar du inte den kan då få på käften):
Varpå även polisers privatliv fick stort utrymme – vem minns inte Sven Wollters diskbänksrealistiska snopp i ”Mannen på taket” 1976? En kombination som på allvar peakade i USA först med ”The Wire” 2002.
Eller:
Malmö FF pikar konkurrenterna efter guldet: "har inte peakat".
”Peak 2020”, skriver ESPN på Twitter och skickar med en emoji som skrattar och gråter samtidigt. (kiss cam med munskydd)
Den här är lite skön också, då det är
degeneration som peakat

:
Men Sveriges peak som moraliskt degenererad nation kom alltså 18 år senare.
Hursomhelst, man har typ runt 1000 såna exempel på Expressen. När Tegnell snackar om att pandemin "peakat" kan jag förbehållslöst hålla med om att han borde säga "nått sin kulmen" istället, men det är inget jag blir aslack av. Men sen finns det ju andra fall där man vill sexa upp vårt fattiga svenska språk lite (

), och då har jag mer förståelse för det. Vet egentligen inte riktigt vad vi argumenterar om här. Att en dela stör sig på "peakar" är inget jag bestrider.