2019-01-19, 23:28
  #73
Medlem
Känns verkligen som psykisk ohälsa skulle kunna vara anledningen.
Citera
2019-01-20, 07:45
  #74
Medlem
Jag tyckte inte att artikeln gav något svar på varför, på upplägget så står det att han förklarar varför. Men den säger inget om anledningen. Helt onödig artikel enl. min mening. Öppnar man upp för en intervju så kan man berätta varför, annars kan det va!
Citera
2019-01-21, 16:55
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jagharenbil
Jag tyckte inte att artikeln gav något svar på varför, på upplägget så står det att han förklarar varför. Men den säger inget om anledningen. Helt onödig artikel enl. min mening. Öppnar man upp för en intervju så kan man berätta varför, annars kan det va!


Han säger ju att han mått dåligt..
Citera
2019-01-31, 04:45
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrincessMuffinTop
Han säger ju att han mått dåligt..

Han är utbränd antagligen. Killen har spelat hockey sedan han var sex år. I gymnasiet spelade han i Allsvenskan och sedan till NHL där han spelade i 11 år. Det händer att spelare inte orkar och ger upp. Egentligen är det NHL:s uppgift att lösa de här problemen med spelare med olika typer av problem. Det verkar som enbart stjärnorna i NHL får någon form av hjälp om de åker på någon klinisk depression. När Erik Karlssons unge dog så ställde hela NHL upp. När en spelare i andra kedjan blir deppig får han sparken.

Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Lite märkligt faktiskt. Jobbigt att hamna i tjafs med tränaren men 110 mkr är sjukt mycket pengar. Hade försökt få bli tradad till en annan nhl klubb där jag fått spela mer om jag var han. Inte det bästa valet att strunta i att dyka upp. Fick först känslan av att han hamnat i fight/bråk med någon stjärnspelare i Buffalo och det gör att han blir utfryst, men kanske var hans tjafs och no-show som var hela orsaken.

Det går ju att köra ishockey på toppnivå även upp till 40 års åldern så sköter han sig så har han ju 10-13 år kvar på sin karriär som hockeyspelare. Det är för tidigt att börja spela i någon trist liga i Schweiz eller Tyskland nu, även om han inte är någon superstjärna.

Du vet att de enda aktiva spelarna i NHL som är över 40 år är Matt Cullen och Zdeno Chara? De tillhör de tjugofem äldsta positionsspelarna i NHL:s historia. De enda svenska NHL-spelarna som spelat i 40 årsåldern är Daniel Alfredson, Kjell Samuelsson och Nicklas Lidstrom. Om Berglund hade spelat i 13 år till hade han varit bland de 15 spelare som haft längst karriärer i NHL:s historia. Tycker du att en halvhyfsad NHL-spelare som Patrik Berglund faller i samma kategori så som övermänniskor så som Gordie Howe, Jaromir Jagr, Tim Horton, Mark Messier, Teemu Selanne och Mark Recchi?

Detroit Red Wings har den högsta medianåldern med 29,08 år. Snittet ligger på omkring 28 år. De längsta och mest produktiva karriärerna brukar vara över vid 35 års ålder. Det ser likadant ur i SHL, NLA och DEL när det kommer till åldersfördelning. Idag är genomsnittskarriären i NHL omkring sex år men då räknas bara veteranspelare. Av alla de som spelar i NHL kommer 5 procent enbart spela en match. Ungefär hälften av spelarna spelar inte fler än ett hundratal NHL matcher. Endast hälften av dem som spelat minst en match i NHL förväntas spela mer än 100 matcher och få spelar mer än 300 matcher. En NHL-karriär på tio år brukar beskrivas som en hyfsad. Patrik Berglund har spelat 11 år i NHL och spelade också tre år i gymnasiet i Allsvenskan. Utöver det har han spelat hockey sedan han var sex år gammal. Det är förståligt att han tröttnat på spelet.

Skälet till varför karriärerna i NHL (och hockey generellt) är så korta beror på du har många dåliga spelare som får sparken men också på grund av de skador som hockeyspelare får. Hockey räknas som en av de mest skadedrabbade sporterna. Många hockeykarriärer dör innan de ens har börjat på grund av skador och det handlar om rätt allvarliga skador. Det är inte ovanligt att spelare kastar in handduken. Det händer hela tiden. Patrik Berglund hade han spelat in drygt 28 miljoner dollar (252 miljoner). Han tackade nej till 16 miljoner dollar (144 miljoner). Många tycker det låter galet men då tackade Peter Forsberg nej till stora summor pengar för att kunna vara ledig i ett år. Han valde också bort NHL för spel i SHL. Andra som har tackat nej till fortsatt spel i NHL är Jacob Josefson (Djurgården), Pavel Datsyuk (SKA Moskva) och pensionerade spelare så som Markus Näslund, Mikael Renberg och Mats Näslund.

Förra året funderade Jakob Silverberg högt till kvällspressen att nu när han gift sig ville han gärna återvända till Sverige för spel i Brynäs. Han har ett år kvar på sitt kontrakt. Så har många svensk spelare gjort. De gör tio år i NHL för att trygg sin och sina barns framtid och sedan åker de hem igen. När du har 100-150 miljoner på banken spelar pengarna inte så stor roll längre och det har Patrik Berglund. Sedinbröderna hade kontrakt tills de var 37 år. De spelade ut kontraktet (de är hederliga personer) och sedan lade de ned karriären. De skulle såklart ha kunnat spela längre. De hade få skador och motivationen kvar men de ville sluta när de var på topp. Vidare så hade båda spelat in drygt 80 miljoner dollar vardera så pengar var inget problem för dem. Som de sagt i många intervjuver – de har varit förmögna sedan tidiga 20 årsåldern. När du hör om NHL-spelare men långa karriär som förlorar allt är det alltid de som har problem med alkohol, droger, spelmissbruk och framförallt kvinnor. Kvinnor är symptomatiskt för många förstörda och förkortade NHL-karriärer. Fan, Niklas Hjalmarsson fru lämnade honom efter Chicago förflyttat honom Phoenix för två år sedan. Antagligen fick hon hälften av de 35-40 miljoner dollar han spelat in.

Citat:
Ursprungligen postat av Carrock
Tänker också det, argumentet att han redan tjänat miljoner håller inte. Ingen normal människa avstår 110 miljoner utan vidare. Tycker Berglund verkar komma undan väldigt milt här också, många svenska journalister som pratar hur synd det är om honom. Men som någon sa i en podd, om Berglund hade varit från Ryssland så hade kritiken mot honom varit brutal utan några som helst gränser.
Du vet att Patrik Berglund inte behöver arbeta en dag i hela sitt liv? Det finns många som tackat nej till mycket pengar för att de har värderat familj, sitt lag, sin utbildning eller sin hälsa högre. Bland dem återfinns Mikael Renberg, Mesut Ozil, Peter Forsberg, Marian Hossa, Alex Rodriguez, Niklas Lidstrom, Bryce Harper, Kris Bryant, Michael Jordan, Dirk Nowitzki och många fler. Skillnaden mellan dem och dig är att de redan är förmögna. De behöver inte bry sig så mycket om de får en årslön på 7 miljoner dollar eller 10 miljoner dollar eller om det är en årslön på 15 eller 25 miljoner dollar. Alex Rodriguez sade upp ett kontrakt värt 250+ miljoner dollar med The Yankees. Killen var redan värd 400 miljoner dollar så vad brydde han sig om 250 miljoner dollar? Marian Hossa ville spela i Chicago och tackade nej till mycket fina erbjudanden. Niklas Lidstrom fick erbjudanden hela tiden om att byta lag men han var lojal med Detroit. Framförallt med sina fyra barn i skolan som han inte ville flytta på. Jag tror att Lidstrom är nöjd med de 100+ miljoner dollar han tjänade under sin 20+ åriga NHL karriär.

Skulle han ha blivit lyckligare för 120 miljoner? För dig är 100 miljoner mycket pengar men för riktigt rika människor är det sak samma. Tror du Bill Gates skulle återgå till att jobba för Microsoft om de erbjöd honom en lön på 100 miljoner kronor om året? Det tror jag inte med tanke på att han är värd 800+ miljarder kronor. Han ägnar sin tid åt att ge bort alla sina pengar. Ett hockeyproffs som Daniel Alfredsson tackade hackade av 20-30 miljoner från sitt anbud för att få spela i Detroit. Varför? Han hade inte vunnit Stanley Cup och det ville han göra innan pensionen. Tror du att Alfredson går runt och oroar sig för pengar? Han är värd omkring en halv miljard svenska kronor. Så vad bryr han sig om han gick miste om 30-40 miljoner för att få en chans att vinna slutspelet.

Pengar är mycket men inte allt.
Citera
2019-01-31, 06:54
  #77
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Han är utbränd antagligen. Killen har spelat hockey sedan han var sex år. I gymnasiet spelade han i Allsvenskan och sedan till NHL där han spelade i 11 år. Det händer att spelare inte orkar och ger upp. Egentligen är det NHL:s uppgift att lösa de här problemen med spelare med olika typer av problem. Det verkar som enbart stjärnorna i NHL får någon form av hjälp om de åker på någon klinisk depression. När Erik Karlssons unge dog så ställde hela NHL upp. När en spelare i andra kedjan blir deppig får han sparken.



Du vet att de enda aktiva spelarna i NHL som är över 40 år är Matt Cullen och Zdeno Chara? De tillhör de tjugofem äldsta positionsspelarna i NHL:s historia. De enda svenska NHL-spelarna som spelat i 40 årsåldern är Daniel Alfredson, Kjell Samuelsson och Nicklas Lidstrom. Om Berglund hade spelat i 13 år till hade han varit bland de 15 spelare som haft längst karriärer i NHL:s historia. Tycker du att en halvhyfsad NHL-spelare som Patrik Berglund faller i samma kategori så som övermänniskor så som Gordie Howe, Jaromir Jagr, Tim Horton, Mark Messier, Teemu Selanne och Mark Recchi?

Detroit Red Wings har den högsta medianåldern med 29,08 år. Snittet ligger på omkring 28 år. De längsta och mest produktiva karriärerna brukar vara över vid 35 års ålder. Det ser likadant ur i SHL, NLA och DEL när det kommer till åldersfördelning. Idag är genomsnittskarriären i NHL omkring sex år men då räknas bara veteranspelare. Av alla de som spelar i NHL kommer 5 procent enbart spela en match. Ungefär hälften av spelarna spelar inte fler än ett hundratal NHL matcher. Endast hälften av dem som spelat minst en match i NHL förväntas spela mer än 100 matcher och få spelar mer än 300 matcher. En NHL-karriär på tio år brukar beskrivas som en hyfsad. Patrik Berglund har spelat 11 år i NHL och spelade också tre år i gymnasiet i Allsvenskan. Utöver det har han spelat hockey sedan han var sex år gammal. Det är förståligt att han tröttnat på spelet.

Skälet till varför karriärerna i NHL (och hockey generellt) är så korta beror på du har många dåliga spelare som får sparken men också på grund av de skador som hockeyspelare får. Hockey räknas som en av de mest skadedrabbade sporterna. Många hockeykarriärer dör innan de ens har börjat på grund av skador och det handlar om rätt allvarliga skador. Det är inte ovanligt att spelare kastar in handduken. Det händer hela tiden. Patrik Berglund hade han spelat in drygt 28 miljoner dollar (252 miljoner). Han tackade nej till 16 miljoner dollar (144 miljoner). Många tycker det låter galet men då tackade Peter Forsberg nej till stora summor pengar för att kunna vara ledig i ett år. Han valde också bort NHL för spel i SHL. Andra som har tackat nej till fortsatt spel i NHL är Jacob Josefson (Djurgården), Pavel Datsyuk (SKA Moskva) och pensionerade spelare så som Markus Näslund, Mikael Renberg och Mats Näslund.

Förra året funderade Jakob Silverberg högt till kvällspressen att nu när han gift sig ville han gärna återvända till Sverige för spel i Brynäs. Han har ett år kvar på sitt kontrakt. Så har många svensk spelare gjort. De gör tio år i NHL för att trygg sin och sina barns framtid och sedan åker de hem igen. När du har 100-150 miljoner på banken spelar pengarna inte så stor roll längre och det har Patrik Berglund. Sedinbröderna hade kontrakt tills de var 37 år. De spelade ut kontraktet (de är hederliga personer) och sedan lade de ned karriären. De skulle såklart ha kunnat spela längre. De hade få skador och motivationen kvar men de ville sluta när de var på topp. Vidare så hade båda spelat in drygt 80 miljoner dollar vardera så pengar var inget problem för dem. Som de sagt i många intervjuver – de har varit förmögna sedan tidiga 20 årsåldern. När du hör om NHL-spelare men långa karriär som förlorar allt är det alltid de som har problem med alkohol, droger, spelmissbruk och framförallt kvinnor. Kvinnor är symptomatiskt för många förstörda och förkortade NHL-karriärer. Fan, Niklas Hjalmarsson fru lämnade honom efter Chicago förflyttat honom Phoenix för två år sedan. Antagligen fick hon hälften av de 35-40 miljoner dollar han spelat in.


Du vet att Patrik Berglund inte behöver arbeta en dag i hela sitt liv? Det finns många som tackat nej till mycket pengar för att de har värderat familj, sitt lag, sin utbildning eller sin hälsa högre. Bland dem återfinns Mikael Renberg, Mesut Ozil, Peter Forsberg, Marian Hossa, Alex Rodriguez, Niklas Lidstrom, Bryce Harper, Kris Bryant, Michael Jordan, Dirk Nowitzki och många fler. Skillnaden mellan dem och dig är att de redan är förmögna. De behöver inte bry sig så mycket om de får en årslön på 7 miljoner dollar eller 10 miljoner dollar eller om det är en årslön på 15 eller 25 miljoner dollar. Alex Rodriguez sade upp ett kontrakt värt 250+ miljoner dollar med The Yankees. Killen var redan värd 400 miljoner dollar så vad brydde han sig om 250 miljoner dollar? Marian Hossa ville spela i Chicago och tackade nej till mycket fina erbjudanden. Niklas Lidstrom fick erbjudanden hela tiden om att byta lag men han var lojal med Detroit. Framförallt med sina fyra barn i skolan som han inte ville flytta på. Jag tror att Lidstrom är nöjd med de 100+ miljoner dollar han tjänade under sin 20+ åriga NHL karriär.

Skulle han ha blivit lyckligare för 120 miljoner? För dig är 100 miljoner mycket pengar men för riktigt rika människor är det sak samma. Tror du Bill Gates skulle återgå till att jobba för Microsoft om de erbjöd honom en lön på 100 miljoner kronor om året? Det tror jag inte med tanke på att han är värd 800+ miljarder kronor. Han ägnar sin tid åt att ge bort alla sina pengar. Ett hockeyproffs som Daniel Alfredsson tackade hackade av 20-30 miljoner från sitt anbud för att få spela i Detroit. Varför? Han hade inte vunnit Stanley Cup och det ville han göra innan pensionen. Tror du att Alfredson går runt och oroar sig för pengar? Han är värd omkring en halv miljard svenska kronor. Så vad bryr han sig om han gick miste om 30-40 miljoner för att få en chans att vinna slutspelet.

Pengar är mycket men inte allt.
Du glömde Börje Salming, han spelade tills han var närmare 40 år.
Citera
2021-04-09, 16:45
  #78
Medlem
https://www.gd.se/artikel/darfor-spelar-inte-patrik-berglund-misstanks-for-brott-mot-ex-flickvan

Nya problem för Patrik
Citera
2021-04-09, 17:14
  #79
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NilsD
https://www.gd.se/artikel/darfor-spelar-inte-patrik-berglund-misstanks-for-brott-mot-ex-flickvan

Nya problem för Patrik

Swishkampanjen som gav 3 miljoner för att locka Berglund och Bertilsson till Brynäs, gick åt pipan nu, han är avstängd av Brynäs enligt uppgifter nu..

https://bildix.mmcloud.se/bildix/api/images/a3bfabf3-f26e-41c5-86ef-bab744bbbf75.jpeg?fit=crop&w=1200
__________________
Senast redigerad av welcometoreality 2021-04-09 kl. 17:18.
Citera
2021-04-09, 17:14
  #80
Medlem
Rykten säger att det gäller misshandel. Kvinnoboxare usch och fy, stämmer detta hoppas jag att karriären är över.
Citera
2021-04-09, 17:47
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av antonbergh
Rykten säger att det gäller misshandel. Kvinnoboxare usch och fy, stämmer detta hoppas jag att karriären är över.

Rykten? När det står i artikeln?
Citera
2021-04-09, 17:54
  #82
Avslutad
Spelare i SHL utreds för brott i nära relation

Nån som vet nått om de här ?
Citera
2021-04-09, 17:58
  #83
Medlem
Grontarskonts avatar
Verkar vara P Berglund i Brynäs!
Citera
2021-04-09, 17:59
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NilsD
Rykten? När det står i artikeln?

Som är bakom betalvägg?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in