Det var då själva fan att vi inte klarar av att diskutera denna spott-gate objektivt. Jag försvarar inte Simons beteende utan snarare ger er ett samband. Provokation leder till en infantil reaktion hos Simon. Ger man fan i att provocera minskar risken för tarvligheter. Ger man däremot sig in i leken får man leken tåla. De är ju barnungar hela bunten därinne. Man kan inte begära mer av dem, antar jag.
Det är inte jag som snackar om den situationen. Eftersom ingen har bevis för det så kanske man ska släppa det? Eller tror du på den så kallade "curlade" Mergim?
Jag tycker att Simon är en grinig surkuk men vad har han med Adrian att göra?
Simon är 3a för mig, men jag tycker absolut att han beter sig barnsligt och too much ofta. Han är däremot ärlig och rak till skillnad från Adrian som försöker spela en roll. Han är falsk som fan. Allt han gör gör han för miljonen.
Han tänkte inte heller erkänna det utan Mergim sa åt han att ”gå och säg det nu” och Adrian svarade ”är det så?” så gick han och fick det att låta som att han erkände självmant. Jävla mupp
Tanja hade lätt kunna köra gråtvalsen när Simon dissar henne totalt, precis som de andra när något går emot. Gör hon det, nix hon klappar på Simon och säger att hon förstår honom. Simon fortsätter spy galla över henne utan en tanke på att hon också har känslor även om hon har följare. Simons beteende är helt åt helvete, blixtrar till och är kul ibland men fan den som inte följer hans känslor och inte låter han vinna miljonen.
Skulle gärna vilja se ett klipp på situationen med Simon och Mergim. Jag försvarar inte Simon men Mergim är den största skitsnackaren någonsin, allt han gör och säger är kalkylerat och han gör allt för att få Simon att se dålig ut. Jag läste nånstans att Mergim hade sagt att Simon betedde sig som Mergim gjorde förra året, vilket är helt sjukt. Mergim sprang runt i flera veckor som en sinnesförvirrad mentalpatient och hävdade att Amilia hade mordhotat honom förra året.
Det var då själva fan att vi inte klarar av att diskutera denna spott-gate objektivt. Jag försvarar inte Simons beteende utan snarare ger er ett samband. Provokation leder till en infantil reaktion hos Simon. Ger man fan i att provocera minskar risken för tarvligheter. Ger man däremot sig in i leken får man leken tåla. De är ju barnungar hela bunten därinne. Man kan inte begära mer av dem, antar jag.
Med andra ord: fortsätt curla den förvuxne barnrumpan Simon. Sätt honom i ett vadderat rum fullt av öl så ska det nog gå bra.
Om Tanja inte hade varit känd sedan innan (även fast inte alla här visste vem hon var) så är det ju inte säkert att hon hade fått vara med. Jag älskar hennes positivitet och glädje, jag har INGET emot henne, men hade hon i sin presentation sagt att hon bara är glad, aldrig sur, och så som hon är så kanske det inte hade varit tillräckligt för att BB hade valt med henne?
Jag gillar henne verkligen, men tänker att BB, förut iaf, ville ha personligheter som kunde skapa lite drama och underhållning och det kanske inte hade varit Tanja då som var första valet till det?
Nåja, hon kämpade bra och väl värd vinsten 😊
Fast nu är det PK TV4 som har Big Brother och inte skandal 5an