Citat:
Ursprungligen postat av
CS128
Du har inte noterat att det finns en person i Robinson som under flera år tidigare har tävlat i Triathlon? En lång person. Som är ... kvinna. Joanna Swica.
Hon är visserligen inte i samma lag som Wrenkler - men hans teorier hade blivit mosade då att "kvinnorna skulle äta 30% mindre än männen" och han hade nog verkligen INTE varit så idiotsäker på att just kvinnorna ska äta mindre än männen
http://www.joannaswica.se/category/traning/ironman-triathlon/
https://nyheter24.se/noje/955976-darfor-hade-joanna-over-28-000-foljare-pa-instagram-innan-robinson
Jo, fast det handlar om mer än teorier. Män har mer muskelmassa och högre energiförbrukning generellt sett. Om det är olika storlekar på portionerna borde den som är minst, ställa upp självmant och ta den portionen som är minst... Om jag är ute i vildmarken med Magnus Samuelsson och Atlas (från gladiatorerna), kommer jag låta dem äta mer än mig. Bara någon med huvudet långt upp i röven kan säga att även energiintaget ska vara jämlikt. Och bara någon med huvudet långt upp i röven kan bli irriterad och kränkt över att diskussionen tas upp, det är en fullt legitim fråga: Hur ska vi disponera energiintaget inför tävling, och vem har störst behov.
Sedan vilken lösning man ska prata om är en annan historia. Men om kvinnorna äter lika mycket som männen, kommer de vara ca 30 % mer mätta, precis som Wrenkler säger. Det har inget med feminism att göra, det är biologi och logik.
Bara för att ta ett exempel: Låt oss ta den mörka killen som åkte ut på 130 Kg. Ska han ha samma ranson som en kvinna som väger 56 kg... helt absurt att ens tänka i de banorna.