Citat:
Ursprungligen postat av
piastrone
Och nu hittade HD den nya cashen..
Vad kul att CO har hittat hela vägen till Kumla för att placera ut några burkar. Att åka till Kumla väcker många fina gamla minnen. I simhallen och dess omgivningar har jag varit var och varannan helg under uppväxten. Många gånger med stor lycka och gemenskap. Precis som med denna hobby. Tack för burken som hittades lätt 😊
En liten reflektion:
El*in i Höör försvann och nästan direkt gav sej flera av hennes vänner ut för att leta efter henne.
LW försvann. Man skulle ha kunnat tro att det hade varit ett uppbåd av geocachare som letat som galningar efter henne. Det är ju liksom prylen, även om de inte hade koordinater.
Det gjordes en del försök, en och annan cyklade runt och letade, det bildades en liten grupp "Hitta Lena" - typ, och man kollade runt lite.
När det kommer en ny "burk", då verkar man strunta i allt, hus och hem, barn och jobb, och satsa allt för att hitta den, att bli FTF, eller åtminstone kunna logga den.
Det hade varit bra om man satsat i en del av den energin till att leta efter LW.
För min del tycker jag att det är magstarkt att ta det på blodigt allvar, att det verkar vara viktigare än allt annat, detta att ge sej ut och leka, att hitta en burk.
Men när än människa är borta, ja, skit samma ungefär.
Konstig prioritering.
All heder till dem som i vart fall försökte hitta LW.
Bara en liten reflektion, maa att HD varit på jakt, en dag som denna.
Det ger i vart fall inte mej några bra vibrationer. Det känns cyniskt.